Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeldeğirmenleriyle savaşan bir şövalye: Don Kişot
Yeldeğirmenleriyle savaşan bir şövalye: Don Kişot
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Miguel de Cervantes’in eserinden esinlenerek hazırlanan Don Kişot balesinin prömiyerini 24 Şubat akşamı gerçekleştirdi. Kadıköy Süreyya Operası'nda sanat severlerle buluşan Don Kişot'un prömiyerine ilgi çok büyüktü.
Mustafa Büyüksipahi
Kültür Sanat 26 Şubat 2018 - 15:14

Ludwig Minkus'un bestesiyle Marius Petipa tarafından ilk kez 1869 yılında Moskova'da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu'nda sahnelenen eser, müziklerindeki melodi zenginliği, İspanyol kültürünün renkli ve heyecan verici etkisinin uyumlu birlikteliği ile klasik bale dünyasının en pırıltılı ve ihtişamlı eserlerinden birisi…

Yüksek seviyedeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yeri olan Don Kişot'u Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

24 Şubat akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde gerçekleşen prömiyer sonrasında eser; 27 Şubat, 14,16, 20, 22 ve 23 Mart 2018 de saat 20.00’de, 3 Mart 2018 Cumartesi günü saat 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde ve 18 Nisan 2018 saat 20.30’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sahnelenecek.

donkisot3
KÜNYE

Müzik: L. Minkus
Koreograf: M. Petipa
Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem Sunal Savaşkurt
Orkestra Şefi: Roberto Gianola
Dekor Tasarımı: İsmail Dede
Kostüm Tasarımı: Gizem Betil
Işık Tasarımı: Önder Arık

donkisot2
100 dakika süren 2 perdeli Don Kişot balesinde oyuncular kusursuz performanslarıyla göz doldururken Kitri karakterine hayat veren Gizem Atik Tuncay ve Basilio’yu canlandıran Melih Mertel izleyenleri tek kelimeyle büyüledi.

Gösteri öncesi kısa bir konuşma yapan İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Suat Arıkan, sanatın önemine vurgu yaptı. Arıkan şöyle konuştu: “Bugün çok önemli bir eser sizlerle buluşacak. Prömiyerler bizlere bayram sevinci yaşatıyor”….

Don Kişot’un prömiyerine opera ve bale severlerin ilgisi de son derece yüksekti. Süreyya Operası’ndaki kalabalık izleyici topuluğu gösteri tamamlandığında Don Kişot’un sahneye konmasında emeği geçen herkesi dakikalarca coşku içinde alkışladı.

img_1959

OYUNUN KONUSU

Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.

Hancı Lorenzo, kızı Kitri'yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio'yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir. Don Kişot Kitri'yi görür görmez, en sonunda Dulcinea'yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes'in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer.

Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot hayallere dalar ve Kitri'nin aslında Basilio'yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer.

donkisot4
Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri'yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı'ndan kaçan Kitri ve Basilio'yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot'u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri'yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache'ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir.

Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache'ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir “intihar” sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot'a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo'yu ikna etmesini rica eder. Bir anda Basilio “hayata” döner! Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır.

Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.

 

Son güncelleme: 15:33 - 26.02.2018