Yesemek’in UNESCO hedefinde çalışmalar hızlandı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi'nin kalıcı listeye alınmasına yönelik çalışmalar kapsamında Yesemek köy halkını bilgilendirdi.

Yesemek’in UNESCO hedefinde çalışmalar hızlandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in ‘Gazi Şehrin Gözbebeği’ olarak tanımladığı Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nden kalıcı listeye alınması için yerel çalışmalar başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Zafer Okuducu, Koruma Uygulama Denetim Büro (KUDEB) Daire Başkanı Serdar Murat Gürsel, UNESCO Dünya Kültür Mirası ve Alan Yönetimi Şube Müdürlüğünden Gaye Cansunar Yetkin ve Ali Korkmaz’ın katılımıyla Yesemek’te köy halkı için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nin UNESCO süreci hakkında bilgi verilen toplantıda, köylünün talepleri alındı, bu süreçte miras alanında yapılacak her türlü çalışmada öncelikle köy halkının katılımı ve çalışmalara sahip çıkması istendi.

GÖBEKLİTEPE’DEN SONRA İKİNCİ SIRADA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Zafer Okuducu, bölgenin UNOSCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nden kalıcı listeye eklenmesi için altı yapı çalışmalarını yürüttüklerini kaydederek, “Yesemek'in UNESCO kalıcı listesine girmesi için altyapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Yesemek, Göbeklitepe'den sonra en eski Hitit medeniyetinin en güçlü döneminin yaşandığı yer, Dünya'nın hem ilk açık hava müzesi hem de atölyesidir. Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesine alınmasına yönelik çalışmalar kapsamında lokal çalışmalar başlattık. Bölgede yaşayan köy halkını bilgilendirerek onları da çalışmalarımıza dahil etmek istiyoruz” dedi. İHA