Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeşilçam’ın yıldızları Hüseyin Peyda için buluşuyor
Yeşilçam’ın yıldızları Hüseyin Peyda için buluşuyor
Yeşilçam'ın usta isimlerinden Hüseyin Peyda'nın hayatını konu alan film 'Abdo Bey' için Kadir İnanır, Türkan Şoray, İbrahim Tatlıses, Muhterem Nur ve Cüneyt Arkın gibi isimler bir araya geliyor.
Kültür Sanat 18 Ocak 2018 - 10:35

Yeşilçam’da canlandırdığı ‘kötü adam’ rolleriyle tanınan ve bundan 28 yıl önce 1990’da 70 yaşındayken hayata gözlerini yuman Hüseyin Peyda’nın hayatı beyazperdede izleyicilerle buluşacak. Filmin çekimleri, Peyda’nın 1919’da doğduğu Şanlıurfa’da başladı.

‘Abdo Bey’ ismiyle yayınlanacak olan filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Mehmet Faraç üstleniyor. Film, Peyda’nın 1957’de çektiği ‘Kaderim Böyleymiş’ adlı filmin sahnelerini temel alıyor.

YILDIZLAR BULUŞUYOR

İstanbul’da da çekimlerin yapılacağı filmde Peyda’nın hayattayken rol arkadaşlığı yaptığı Kadir İnanır, Türkan Şoray, İbrahim Tatlıses, Muhterem Nur ve Cüneyt Arkın da rol alacak. Filmin, 2019’de, Peyda’nın 100. yaş gününde vizyona yetiştirilmesi planlanıyor.

DAHA FAZLA KİŞİYLE TEMAS EDİLECEK

Faraç, filme ilişkin 8 aydır çalıştıklarını belirterek, “1980 sonrası Hüseyin Peyda’nın daha çok karakter oyuncusu olarak birlikte çalıştığı Kadir İnanır, Türkan Şoray, İbrahim Tatlıses, Cüneyt Arkın gibi Türk sinemasının önemli oyuncuları da bu projede yer alıyor. Projeyle ilgili daha fazla kişiyle temasa geçmeye çalışıyoruz. Filmin çekimlerini mayıs ayında tamamlayıp, Peyda’nın 100. doğum yılı olan 2019’un Ocak ayında gösterime sunacağız” dedi.HÜSEYİN PEYDA KİMDİR? 

27 Ocak 1919’da Şanlıurfa’da doğdu. Yeşilçam’ın en önemli oyuncularından biridir. En önemli özelliği olarak görülen oldukça açık renkli gözleri ile tanınan Peyda, filmlerinin çoğunda kötü adam karakterlerini canlandırdı. Birçok filmde Cüneyt Arkın ile beraber oynadı. Film çevrelerinde, oynadığı filmlerden elde ettiği kazancını kendi yönettiği filmlere yatıran gerçek bir sinema sevdalısı olarak tanındı. Zamanında ticaret ile uğraşmış, bir ara Türkyolu isimli bir dergi çıkartmış daha sonra da bir film şirketi kurmuştur. Hüseyin Kazasfil adı ile senaryolar yazıp Hüseyin Örmen adı ile filmler çekmiştir.

30 Temmuz 1990’da 70 yaşındayken Akciğer Kanseri tedavisi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yatmaktadır.

Son güncelleme: 11:39 - 18.01.2018