Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeteneğini geliştirenler kalıcı oluyor
Yeteneğini geliştirenler kalıcı oluyor
Dile kolay, oyunculukta 51 yıllık bir geçmişe sahip Arsen Gürzap, yönetmenliği dışında eğitmen olarak da sanata hizmet ediyor. Ekranın çiçeği burnunda dizisi ‘Servet’te Belkıs Fettah karakteriyle izlediğimiz Gürzap’la yeni dizisinden sanat hayatına, ana dilimiz Türkçe’den tiyatroya kadar pek çok konu konuştuk.
Yüksel ŞENGÜL
Kültür Sanat 22 Nisan 2018 - 01:55

– Rol adlığınız ‘Servet' dizisine mavi boncuk takalım… Reytingi bol, yolu açık olsun!

(Gülüyor) ‘Servet' dizisine şans diliyorum çünkü çok kaliteli de olsa bir dizi kısa süre içinde reyting yüzünden ekrana veda edebiliyor. Önce “Şansı bol olsun!” diyoruz.

– Canlandırdığınız Belkıs Fettah'ı konuşalım mı?

Dizideki Belkıs Fettah, eğitimli bir kadın. Kocası Kudret Fettah (Ali Sürmeli) çok zengin. Söz konusu çocukları olunca yapamayacağı şey yok…

img_5028

Yazın yanmak kışın donmak

– Dizi setinin ağır temposu sizi yormayacak mı?

Elbette dizi setleri yorucu oluyor. Her zaman söylerim, dizi çekmek yazın yanmak, kışın donmak ve sette bol bol beklemek demektir (gülüyor).

– Neden halkımız dizileri ve dizideki karakterleri aşırı derecede içselleştiriyor?

Bu tespit çok doğru… İzleyici kimi zaman ölen bir dizi karakteri için helva kavururken kimi zaman kötü rollerdekilere fırça da atabiliyor.

– Tiyatro seyircisi de bu tür davranışlarda bulunuyor mu?

Tiyatro seyircisi asla sahnedeki kötü karakterli oyuncuya perde kapandıktan sonra reaksiyon göstermez. Bilakis alkışlar.

servet-dizisi-setten-kareler-1

Çıta Yükseldi

– Oyunculuk kalitesi açısından dizilerdeki başarı grafiğinin eskiye oran yükseldiğini düşüyor musunuz?

Bir zamanlar oyunculuğun değil fiziksel özelliklerin ön planda olması nedeniyle mankenlere başrol oynatılırdı. Daha sonra ünlü türkücüler ve şarkıcılar başrol oynadılar. Ancak daha sonra eğitim ön planda tutulmaya başlandı ve şimdi çıta yükselmiş durumda. İyi oyunculuk yapanlar, yeteneğini geliştirenler kalıcı oluyor, diğerleri ise elenip gidiyor.

– Sanat hayatına 1967'de Ankara Devlet Tiyatrosu'nda başladınız…

51 yıldır sanat hayatındayım ve mücadelem sürüyor. Ben oyuncu olma konusunda çok şanslıydım çünkü ağabeyim Devlet Tiyatrosu sanatçısıydı.

Başköşede tek ödülüm var

– Bu kadar yılda pek çok da ödülünüz var…

Aldığım pek çok ödülü hep saklı tutardım, göstermeye utanırdım. Kızlarımın ısrarıyla ödüllerimi Dialog'a getirdim. Evde başköşede olan tek ödülüm vardır, LÖSEV'in verdiği ‘Üstün İnsan' ödülü. 18 yıldır LÖSEV filmlerini hep ben konuştum.

– Yönetmenlik de yapıyorsunuz…

Evet, sürpriz bir oyun hazırlıyorum. Yeni sezonda sahneye koyacağım. Bu oyunda Işıl Yücesoy tek başına oynayacak.

img_5045

Doğru diyalog kurmak önemli

– Ana dilimizi doğru konuşmak çok önemli…

İnanılmaz önemli. Örneğin tiyatroya gidenlerin Türkçesi gitmeyenlere göre daha sağlam ve akıcıdır. İki insanın anlaşması bile doğru bir diyalog kurmaktan geçer. “Ben onu demek istememiştim” cümlesi geri dönüş anlamına gelir ve büyük kayıptır. Aynı dili konuşup anlaşamamak ise çok acı. Konuşmak beste yapmak gibidir…

– Peki siyasilerin konuşmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birtakım politikacıların hamasi konuşmalarından hoşlanmıyorum. Bir konunun bağıra çağıra değil, güzel bir Türkçeyle ve altı doldurularak anlatılması, verilmesi, düşünülen mesajı çok daha etkili kılacaktır.

Son güncelleme: 08:05 - 22.04.2018