Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yetenekli Bay Ripley ile tanışın
Yetenekli Bay Ripley ile tanışın
Beyninizin içinde günler ve saatler geçirmek istiyorsanız kesinlikle Bay Ripley ile tanışmalısınız. Sizi kendi yaşamında sürükleyip götürecektir.
Burak GÖRAL
Kültür Sanat 22 Nisan 2016 - 17:27

Psikolojik derinlikleri olan polisiye romanlarıyla nam salmış usta bir yazardır Patricia Highsmith. Onun polisiye üslubunda okurunu kendisine çeken en önemli özellik karakter yaratmadaki becerisidir.


Onun karakterlerinin beyninin içinde dolaşırsınız, suçlularını iyi tanır, hatta kendinizin karanlık yerlerine onların beyinlerinde de rastlayabilirsiniz ve bir parça rahatsız da hissedersiniz. “Tatlı Hastalık” ve “Beceriksiz” gibi romanları, polisiye türünün daha çok okunması gereken başyapıtlarıdır mesela. Ama yazarın en çok tanınan romanı hiç kuşkusuz “Yetenekli Bay Ripley”dir. Edebiyat dünyasının en iyi yazılmış karakterlerinden biri olan Tom Ripley'i içinde barındırır.

 “Tatlı Hastalık” ve “Beceriksiz” gibi romanları, polisiye türünün daha çok okunması gereken başyapıtlarıdır mesela. Ama yazarın en çok tanınan romanı hiç kuşkusuz “Yetenekli Bay Ripley”dir.
Zengin bir iş adamı tarafından İtalya'ya gönderilen Tom Ripley'in en başta tek bir amacı vardır. Çok samimi olmasa da uzaktan arkadaşı olan Dickie adlı genci Amerika'ya ailesinin yanına dönmeye ikna etmek. Ancak Ripley, babasına dönmeyi reddeden, özgür yaşamın peşine düşmüş, renkli bir kişiliği olan Dickie'nin her şeyini kıskanır. Onun kimliğini, hayatını ele geçirir yetenekli Ripley. Herkesi bir süre Dickie olduğuna da inandırır. Cinayetler, entrikalar ve Ripley'in zeka oyunlarıyla dolu bir maceradır bu…

Ripley, babasına dönmeyi reddeden, özgür yaşamın peşine düşmüş, renkli bir kişiliği olan Dickie'nin her şeyini kıskanır. Onun kimliğini, hayatını ele geçirir yetenekli Ripley.
Dünyanın en çok takip edilen antikahramanlarından biridir Tom Ripley. Highsmith onun maceralarını tam beş kitapta sürdürür. Serinin ilki “Yetenekli Bay Ripley”, iki kez sinemaya uyarlanmış bir kitaptır.

Serinin ilki “Yetenekli Bay Ripley”, iki kez sinemaya uyarlanmış bir kitaptır.

Ancak iki filmi de izlemiş olsanız dahi romanı okumanızı tavsiye ederim. Ripley'in beyninin içinde günler ve saatler geçirmek ilginç bir deneyim yaşatıyor okurda. Can Yayınları bu beş kitaplık seriyi son derece şık kapak tasarımlarıyla çıkarttı raflara.


Son güncelleme: 08:26 - 23.04.2016