Tiyatronun duayen ismi Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede pazar günü hayatını kaybeden Yıldız Kenter bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kenter için ilk tören Kenter tiyatrosunda düzenlendi. Burada bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kenter Tiyatrosu'nun ayakta kalması için destek vereceklerini açıkladı.

91 yaşında hayatını kaybeden usta tiyatrocu Yıldız Kenter, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Tiyatronun duayen ismi ilk olarak ‘Kenter Tiyatrosu’na getirildi.

‘ANILARDA VE BAŞARILARDA YAŞAYACAKSIN’

Kenter’in meslektaşları ve öğrencileri, hocalarını son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Törende konuşan tiyatrocu Genco Erkal, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na seslenerek, Kenter Tiyatrosu’nun korunması gerektiğini söyledi. Duygusal bir konuşma yapan Erkal, Kenter’e şu sözlerle veda etti: “Anılarımızda ve değerli öğrencilerinin başarısında yaşayacaksın.”

İMAMOĞLU’NDAN KENTER TİYATROSU MÜJDESİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Yıldız Kenter’in ardından şu konuşmayı yaptı:

“İstanbulumuzun, devletimizin, milletimizin başı sağ olsun. Bu insanlar kaybolmaz, bir yıldız olarak kalırlar. Yıldız Kenter öyle birisiydi. Anadolu’da çok saygın, özel kadınlar tarihler boyu var olmuştur. Yıldız Kenter de Anadolu’nun yetiştirdiği en saygın, en özel kadınlardan birisi olarak tarihe geçmiştir. Ben Anadolu oyununun simgesi olarak, kendisini ifade etmiştir diye düşünüyorum. Güzel toprakların ruhunu yansıtan bir insandan söz ediyoruz. Hayatını sanata, ülkeye adamış bir insandan bahsediyoruz. Bu güzel tiyatronun varlığını bize emanet etmiş birisinden bahsediyoruz. Kenter Tiyatrosu’nu yaşatmak sorumluluğumuzdur, vazifemizdir. Ailesiyle başlatmış olduğumuz sürecin sağlığına yetişmesini çok arzu ederdik. En hızlı şekliyle alkışlarınızın dinmeyeceği bir salonu İstanbul’a hediye etmek istiyoruz. Elbette ki tüm maneviyatını koruyarak, ismine layık, özgün biçimiyle ilelebet var olacak teminatıyla İstanbul halkına hediye ediyoruz. Kesinlikle hiç sönmeyecek bir yıldızdan bahsediyoruz. Cumhuriyetin yıldızından bahsediyoruz. Nice imkansızı başarmış, gerektiğinde ülkesine, insanlarına umut vermiş, sanatın varlığının en zor koşullarında bile simgesi olmuş bir insandan bahsediyoruz. Hem bizleri hem de yakın arkadaşlarının azmiyle sorumluluğumuzu yerine getireceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

BAKAN’DAN KENTER TİYATROSU’NA DESTEK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “Tabii ki tiyatro sahnesi her açıldığında, onun sözlerini, onun mimiklerini öğrencilerinde görmeye devam edeceğiz. Onun emanetine sahip çıkmaya, taze tutmaya, yaşatmaya devam edeceğiz. Her ne kadar belediye başkanımız söylediyse de, biz de Devlet Tiyatroları’nın sahne sayısının artırılmasıyla ilgili çalışıyoruz. Biz de Devlet Tiyatroları olarak bu sahneyi ihya edeceğimizi, aileye iletmiştik. Yıldız Kenter hanımefendiyi saygıyla anıyoruz. Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyoruz.


Kenter’in cenazesi, burada düzenlenen törenin ardından Levent Afet Yolal Camii’ne getirildi. Usta isim, öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda ebedi yolculuğuna uğurlandı. Cenazede Kültür ve Turizim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Demet Evgar, Bülent Şakrak, Erdal Özyağcılar, Engin Hepileri, Mahsun Kırmızıgül, Azra Akın, Haldun Dormen, Arzum Onan, Demet Akbağ, Berna Laçin gibi bir çok isim yer aldı.

Yasemin Yalçın, “Hocamızı yitirdik. Bize kimlik kazandırmış bir kişiydi. Onu tanımaktan çok mutluyum. Çok hakkı var hakkını helal etsin. O anlatmakla bitmez, neler neler kazandırdı bana” diyerek duygularını dile getirdi. Demet Akbağ, “Türk tiyatrosunda bir devir kapandı. Hepimizin başı sağ olsun” dedi. Engin Hepileri, “Biz çok şanlıyız. Onunla çalışma şansını elde ettik. Bize hep örnek oldu. Onun gösterdiği yoldan devam edeceğiz” diye konuştu.


Perran Kutman, “Sevgiyi saygıyı ondan öğrendik. Ben çok çekinirdim, Yan gözle yan gözle hep ona bakardım. Perran’cım bana yan gözle yan gözle bakma derdi. Keşke o günlere dönsem 16 yaşında olsam ve Yıldız hanım bana yan göz bakma diye fırça atsaydı” diyerek göz yaşlarına hakim olamadı.

Mahsun Kırmızıgül, “Emekçi bir insandı. Tiyatronun çaycısından oyuncusuna herkese aynı şekilde davranan bir hocamızdı. Çok mütevaziydi. Yönetmen olmayı düşünmüyordum ilk setimde sadece senarist olacaktım. Yıldız hocam sen çekersen oynarım diye şart koşmuştu. Türkü söylediğim dönemlerde, bu türkücü diye bıyık altından gülenler vardı. O dönem arkamdan konuşanlara oyunumuzla, filmimizle çok güzel cevap vermiştik. Sette kimse yokken 3-4 saat önce gelirdi. Ben şok olmuştum. Çünkü bizim yıldızlarımız hep en son gelir. O çok başkaydı. Set çalışanlarından önce gelir yerini alırdı” dedi.


CENAZEDE CANLI YAYIN GERGİNLİĞİ

Cenazenin ardından yaşlı bir adam telefonla canlı yayın yaparak ünlü simaları görüntüledi. “Bak Berna Laçin’de burada” diyerek çekim yapan adama usta oyuncu Şebnem Sönmez tepki gösterdi. Sönmez’in gösterdiği tepkiye, “Sen kadın olmasaydın görürdün” karşılığı gelince ortalık karıştı. Usta oyuncuyu sanatçı dostları uzun süre sakinleştiremedi. Demet Akbağ, Şebnem Sönmez ve Barna Laçin, bu yapılanın çok ayıp olduğunu, “Cenazede selfie ve canlı yayın yapılıyor” diyerek dile getirdi.

 

İşte Yıldız Kenter'in ölümünden sonraki isteği! İlginizi Çekebilir İşte Yıldız Kenter'in ölümünden sonraki isteği! Yıldız Kenter kimdir? İşte Türk tiyatrosunun duayen ismi Yıldız Kenter'in hayatı... İlginizi Çekebilir Yıldız Kenter kimdir? İşte Türk tiyatrosunun duayen ismi Yıldız Kenter'in hayatı...
Loading...