Sözcü Plus Giriş

Yıldızlar buluşmasında Türkan Şoray itirafı: ‘Beni o keşfetti’

Yeşilçam'ın efsane isimleri, Türker İnanoğlu'nun Türk sinema tarihine ışık tutan 'Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması' kitabının lansmanında buluştu. Lansmana katılan Türkan Şoray, "Ben normal okuluma giden küçük bir kızdım. Türker Bey beni keşfetti" dedi. 

Güncellenme: 14:13, 15/02/2018
Yıldızlar buluşmasında Türkan Şoray itirafı: ‘Beni o keşfetti’

D&R’ın ev sahipliğini yaptığı ‘Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması’ kitabının lansmanı, Kanyon’da gerçekleşti. Lansmana ünlü oyuncular Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Göksel Arsoy, Müjdat Gezen, Nehir Erdoğan ile Arka Sokaklar dizi oyuncuları Zafer Ergin, Özgür Ozan, Oya Akar katıldı.

5 SENELİK EMEĞİN ÜRÜNÜ 

Mesleğe başladığı günden bu yana arşivci olduğunu söyleyen Türker İnanoğlu, “Afişleri topladım. Daha sonra böyle bir kitap yapmaya karar verince tarama yaptık. Sonrasında da bu çalışmamı büyütmek istedim. 5555 Afişle Türk Sineması adlı kitaba 4 bin tane de afiş ekledim. Bu eser için 5 sene uğraştım, 8 kişilik ekiple çalıştık. Almanya’dan, Anadolu’dan ve sinemacı ailelerden afiş aldık. Afişleri toparlamak biraz zor oldu ama iyi bir şey yaptık” dedi.

inanoglu‘SİNEMAYA BORCUMU ÖDEMEK İSTEDİM’

Hazırladığı 2 ciltlik kitabıyla sinemaya olan borcunu ödemek istediğini belirten Türker İnanoğlu, “Benim 70 bin ciltlik saat kitaplığım var. Türkiye’nin bu konudaki en büyük kitaplıklarından biri. Bu kitap bir nevi sinemaya borç ödemek. Sinemadan aldığımı sinemaya olan borcumu ödeyerek iade etmek istiyorum. İnşallah yerini bulmuştur. Bir iki işim daha var. Onlar sürpriz” diye konuştu.

‘YEŞİLÇAMDA GÖNÜL VARDI’

Yeşilçam’da zor imkanlara rağmen güzel işler yapıldığına dikkat çeken İnanoğlu, “Ben eski yapımları her zaman öne alırım. Her zaman eski yapımları tercih ederim. O yapımlar gönül koyarak, para düşünmeden zor imkanlar altında çekiliyordu. O zamanlar yaptığımız işte gönül vardı şimdi para var her şeye var. Son imkanlar var Avrupa-Amerika koşullarında çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK SİNEMASI BİR HALK SİNEMASIDIR’

Türk sinemasının bir halk sineması olduğuna dikkat çeken ünlü sinema oyuncusu Cüneyt Arkın, “Türk sineması çok aşamalar geçirdi. Tüm gayreti sanayileşmekti, yani kurumlaşmaktı. Türk sineması yönetmeniyle, oyuncusuyla, dekoruyla, kostümleriyle ve her şeyiyle çok mükemmeldi” dedi. Cüneyt Arkın, Türk sinemasının sanayileşememesinin nedenlerini ise şöyle anlattı: “Gelen başka meslek seçti. Başka mesleklere geçmeyen ve parasını, emeğini, hayatını bu işe veren kişi Türker İnanoğlu oldu.”

‘BENİ TÜRKER BEY KEŞFETTİ’

Türkan Şoray ise Türker İnanoğlu tarafından keşfedildiğini söyleyerek, “Ben normal okuluma giden küçük bir kızdım. Türker Bey beni keşfetti. Türkan Şoray olduysam bunu Türker Bey’e borçluyum” dedi.

Yayınlanma Tarihi:14:06,