Yıllardır politik tiyatro yapıyorum

Bir paylaşımı nedeniyle ifadeye çağırılan usta sanatçı Genco Erkal, “Bu iktidarın muhalefete tahammülü yok. Hemen terörist ya da FETÖ’cü diyorlar. En azından Cumhurbaşkanına hakaret suçu gündeme geliyor. Oysa ben yeni değil, yıllardır politik tiyatro yapıyorum” dedi.

Yıllardır politik tiyatro yapıyorum

Deniz subayı bir baba ve terzi bir annenin çocuğu olarak 1938 yılının 28 Mart'ında İstanbul'da dünyaya gelen usta tiyatrocu Genco Erkal, lisede başladığı tiyatro serüveninde 62 seneyi geride bırakarak, tiyatro severlerin kalbinde taht kurdu. ‘Politik tiyatrocu' olarak bilinen Erkal, sorularımıza samimi yanıtlar verdi…

Nasıl bir ailede büyüdünüz? Tanımayanlar için Genco Erkal kimdir? 
Tiyatrocuyum. Oyuncu, yönetmen, çevirmen, uyarlayan, yazan… Her dalda emeğim var. 62 yıldır çalışıyorum. Kurduğum Dostlar Tiyatrosu 52 yılını tamamladı. İlkokulu Galatasaray'da, orta ve liseyi Robert Koleji'nde okudum. İstanbul Üniversitesi Psikoloji mezunuyum.

Tiyatroya ne zaman ve nasıl başladınız? 
Lise yıllarında başladım, üniversitede devam ettim. 1959 yılında Kenter Tiyatrosu'nda profesyonel hayata atıldım. 1969 yılında Dostlar Tiyatrosu'nu kurdum.

Sanat hayatınıza etki edenlerin başında şüphesiz Nazım Hikmet geliyor. O'nun şiirlerini de seslendiriyorsunuz. Sizi etkileyen neydi? 
Benim gençliğimde Nâzım yasaklıydı. Yıllar sonra ilk kez Kuvayı Milliye kitabı çıktığında beni derinden etkiledi. İşte benim şairim budur dedim. Düşünceleri, yaşamı, yurt sevgisi, gelecek güzel günlere olan sarsılmaz inancı onu benim kahramanım yaptı. Onun yaşayan sözcüsü oldum.

Kendinizi politik tiyatrocu olarak ifade ediyorsunuz, politik tiyatroyu nasıl tanımlıyorsunuz? 
İnsanlar tiyatroya geldiklerinde ülkemizin ya da insanlığın önemli sorunlarıyla yüz yüze gelsinler istiyorum. Tiyatroda izledikleri, onların yaşamında iz bıraksın, onlara ışıklı bir yol açsın istiyorum.

Sosyal medyada düşüncelerinizi ifade ettiğiniz için ifade verdiniz. Bunu bekliyor muydunuz? 
Bunu doğal karşıladım. Bu iktidarın muhalefete tahammülü yok. Hemen yaftayı yapıştırıyorlar, ya terörist diyorlar ya FETÖ'cü. Ya da Cumhurbaşkanına hakaret oluyor. Oysa ben yıllardır politik tiyatro yapıyorum. Gelmiş geçmiş bütün iktidarları eleştirdim, elbette bugün de yanlış gördüklerimi eleştireceğim. Aktroller bir şeyler bulup çıkarmışlar, savcılık da soruşturma açmış. Öte yanda ayyuka çıkmış rezaletler için yargı sus pus olmuş.

Son günlerdeki mafya-siyaset ve medya üçgenindeki kirli ilişkilerin ifşaatları için ne diyorsunuz?
Kıyamet kopuyor, kirli çamaşırlar pazara dökülüyor, yetkililerden gık çıkmıyor. Yargı bir türlü harekete geçmiyor. Herkes Saray'dan emir bekliyor. Basın deseniz öyle.  ‘Aman yurt dışındaki mafya liderine bir şey olmasın da şu rezaletleri öğrenmeye devam edelim' diyoruz. Yani en büyük, en doğru haber kaynağımız bu şimdi.

Duayen tiyatrocu iki yeni proje üzerinde çalışıyor.

DESTEK YANDAŞA GİTTİ

Pandemiden en çok etkilenen sektörün gösteri sanatları olduğunu söyleyen Genco Erkal, “Sanatçılar işsiz kaldı, kiralar ödenemedi, borçlar birikti. Devletin ilgisizliği de ayrı bir konu. Ufak tefek destekler yapıldıysa da onlar genelde yandaş topluluklara gitti, gerçek sanata, muhalif kesime uzak duruldu” diye konuştu.

“İzleyicimizin bizi yalnız bırakmadığını görmek bizlere heyecan ve mutluluk veriyor.”

BUNCA RAKİBE RAĞMEN TİYATROYA İLGİ BÜYÜK

Dediğim gibi bugün tiyatronun rakibi çok. Akıllı telefonlar, internet, sosyal medya, binlerce kanal var. Büyük şehirlerin trafik sorunları yüzünden, işten çıkıp akşam eve ulaşmak bir mesele. Eve gidince aç televizyonu, gir internete, bedavadan izlenebilecek binlerce eğlence var. Böyle bir dönemde tiyatronun hâlâ ilgi çekmesinin nedeni izleyiciyle, dolaysız, yakın iletişim kurmasına bağlıdır. Bence hiçbir gösteri biçimi tiyatronun yerini tutamaz. Genç kuşakların tiyatroya ilgisi beni mutlu ediyor.'

Genco Erkal, “Hayranı olduğum Ahmed Arif'in şanına yakışacak bir gösteri olması için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

AHMET ARİF ŞİİRLERİYLE MUHTEŞEM BİR GÖSTERİ

Son projesinden bahseden Genco Erkal, şunları söyledi: “Ahmed Arif, şiirimizin doruk noktalarından biridir.  Onun şiirlerinden Ahmet Kaya, Rahmi Saltuk, Grup Ekin'in bestelediği şarkıların yanı sıra Ercan ve Gökhan Çağıran'ın besteleriyle zenginleşen bir gösteri hazırladım. Şiirleri ben yorumluyorum. Şarkılarda ilk kez tiyatro izleyicisiyle buluşacak olan değerli Ercan ve Gökhan kardeşleri tanıyacağız. Kadıköy, Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda 1 Temmuz akşamı izleyici karşısına çıkacak.”

Loading...