Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yılmaz Güney doğum gününde anılıyor
Yılmaz Güney doğum gününde anılıyor
Yılmaz Güney, 80. doğum gününde Çankaya Belediyesi tarafından yapılan Yılmaz Güney Sahnesi’nde anılıyor
Kültür Sanat 1 Nisan 2017 - 12:45

Çankaya Belediyesi, sinemanın usta ismi Yılmaz Güney'i 80. doğum gününde, prefabrik bir yapıyken yıkıp modern bir sanat merkezi haline getirdiği Yılmaz Güney Sahnesi'nde anıyor.

yilmaz2

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Yılmaz Güney'i ismini, sanatını ve mücadelesini yaşattığımız sanat merkezimizde anacak olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Çankaya Belediyesi, sinemanın usta ismi Yılmaz Güney'i 80. doğum gününde, “Sürgün Türküleri” belgeseli gösterimiyle anıyor. Günümüz ihtiyaçlarını karşılayamadığı için yıkılmasının ardından yapılarak başkente yeniden kazandırılan Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde düzenlenecek anmaya, filmin yönetmeni İlker Savaşkurt da katılacak.

yilmaz3

GÜNEY'İN SON YILLARI

Oyuncu Barış Atay'ın Yılmaz Güney'i canlandırdığı belgesel, Güney'in 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Fransa'da geçirdiği son yıllarını, “Duvar” filminin çekim sürecini, dönemin sürgün insanlarını anlatıyor.

Yapımcılığını Abbas Nokhasteh'in üstlendiği senaryosunu Mehmet Kala ile Paul Hallam'ın yazdığı belgesel, Türkiye, Fransa ve İngiltere ortak yapımı.

yilmaz4

Güney'in sürgününün izini süren belgesel, bugün saat 14.00'te ücretsiz olarak gösterilecek. Katılım için, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nden yer fişi almak yeterli olacak.