Yunus Emre Oratoryosu AKM’de sahnelenecek

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, besteci Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenen ilk Türkçe oratoryo olan 'Yunus Emre Oratoryosu'nu, 5 Kasım'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Yunus Emre Oratoryosu AKM’de sahnelenecek

2021 yılının Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ ilan edilmesinin yanında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü  tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri kapsamına alındı.

Bu anlamlı yıl dönümü dolayısıyla; İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 5 Kasım’da saat 20.00’de Ahmet Adnan Saygun’un ‘Yunus Emre Oratoryosu’ ile AKM Tiyatro Sahnesi’nde olacak.

Cumhuriyet dönemi Türk müziğinin en çok seslendirilen eserlerinden olan ‘Yunus Emre Oratoryosu’nu, ‘Türk Beşler’ arasında sayılan besteci Ahmet Adnan Saygun 1943’te tamamladı.

Saygun’un en önemli yapıtı olma özelliğini taşıyan ve bestelenen ilk Türkçe oratoryo olan eser, Yunus Emre’nin yaşam, ölüm, tanrı, kadere dair felsefesini konu alıyor.

Konserde, Serdar Yalçın şefliğindeki İDOB Orkestrası’nda solistler soprano Özgecan Gençer, mezosoprano Nesrin Gönüldağ, tenor Berk Dalkılıç ve bas Zafer Erdaş ile şefliğini Volkan Akkoç’un üstlendiği İDOB Korosu eşlik edecek. (DHA)