Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yürekleri aydınlatan Nazım Hikmet gecesi
Yürekleri aydınlatan Nazım Hikmet gecesi
Doğumunun 116 yılında sanatın aydınlık yüzü Nazım Hikmet Ran, Muğla-Menteşe’de unutulmadı.
Kültür Sanat 17 Ocak 2018 - 13:55

Halil EĞRİBOYUN

Nazım Hikmet Ran, doğum yılı dönümünde, Menteşe Belediyesi, EĞİTİM-SEN ve MUSANDER’in birlikte düzenlediği “Nazım'lı Gece” etkinliğiyle anıldı. Şiir, müzik ve belgesel gösterimlerin yer aldığı gecede, Nazım Hikmet, salonda ışıldayan bir yıldız gibi etkinliğe katılanların yüreklerini aydınlattı.

nazim-ic

Sunuculuğunu Dilek Ekici’in yaptığı gecede Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek, Emek Benim Kadın Derneği Başkanı Nahide Uçar ve emekli öğretmen Ali Rıza Korkut'un Muğla Büyük Şehir Belediyesi yan flüt sanatçısı, Dilara Elagözlü'nün fon müziği eşlindeki seslendirdikleri şiirler, izleyicileri duygu yüklü bulutlar üzerinde Nazım Hikmet'e yolculuğa götürdü. Ayrıca, Ömer Akçay Evren Taşdelen Ali Onur Dede ve Cem Kocabıyık gibi yerel sanatçılar, Nazım Hikmet'ten türkü ve şarkıları yürekleriyle okudular Şarkı ve türkülerin nakaratlarında usta şairin yakın arkadaşı Ağa Han ödüllü alaylı Mimar Nail Çakırhan'ın adı verildiği salon Nazım Hikmet'le doldu taştı. Yerel Sanatçı Osman Çoşkun'un türküleri eşliğinde Muğlalı bir efenin sahnenin önünde oynadığı zeybek oyunu geceye katılanların büyük beğenisini kazandı. Ayrıca şiire gönül veren İpek Sezen, İmgesu Korkut, Azra Şimşek, Bilgincan Girginer, Selin Akhan İsmail Çetin ve Ayça Şimşek adlarında 10 -15 yaşlarındaki çocuklar Nazım dedelerinin şiirlerini büyük yürekleriyle okudular.

nazim-ic-2

“ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI”

Anma etkinliğinde, yazarlar ve şairlerin yaşadıkları coğrafyanın belleğini oluşturan kültür elçileri olduğunu belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Adı kulaktan kulağa eserleri dilden dile söylenerek dünya durdukça yüreklerde yaşayacak olan Nazım Hikmet Ran’ı, 116 doğum gününde sizlerle birlikte anıyoruz. Nazım, ürettiği yapıtlarıyla geçmişten geleceğe iz düşürüp, tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdırdı” dedi.