Yüzüklerin Efendisi’nin Sovyet versiyonu 30 yıl sonra ortaya çıktı

Yüzüklerin Efendisi'nin, Sovyet televizyon uyarlaması, geçtiğimiz günlerde YouTube'da yayınlandı.

Yüzüklerin Efendisi’nin Sovyet versiyonu 30 yıl sonra ortaya çıktı

John Ronald Reuel Tolkien’in kaleme aldığı ve 1954’te yayınlanan maceranın popülerliği, sadece edebiyat dünyasıyla sınırlı kalmadı ve beyazperdede de geniş bir hayran kitlesi yakaladı.

 

Geçtiğimiz günlerde ise; tüm dünyada hayran kitlelerine sahip olan bu eserin aslında ilk defa 1991’de ekrana çıktığı keşfedildi. Peter Jackson’ın 2001’de başladığı üçlemesinden 10 yıl önce Pyatıy Kanal isimli bir Sovyet kanalında ekranla buluşan eser, bir filmden ziyade tiyatro gibi hazırlanıyor.

Rus yapımı Yüzüklerin Efendisi sosyal medyada gündem oldu.

Filmin ortaya çıkan bu eski versiyonu, Peter Jackson’ın yüksek bütçeli yapımının yanında oldukça amatör kalsa da daha tiyatral bir yapıya sahip olduğu söylenebilir.

30 yıl önce son derece kısıtlı bir bütçeyle çekilen filmden pek çok kişi, YouTube’da yayınlanana kadar habersizdi. Sovyet uyarlaması film, sadece birkaç günde 680 bin görüntüleme elde etti.

Natalya Serebryakova'nın yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu yazdığı filmin başrollerinde ise dönemin yıldız oyuncuları Valeriy Dyaçenko (Frodo), Georgiy Ştil (Bilbo), Andrey Tenetko (Aragorn), Viktor Kostetskiy (Gandalf) ve Yelena Solovey (Galadriel) yer alıyor.

Peter Jackson'dan sürpriz... The Beatles belgeselinden ilk görüntüler ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Peter Jackson'dan sürpriz... The Beatles belgeselinden ilk görüntüler ortaya çıktı