Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Zeki Alasya vefatının 4. yılında anılıyor
Türk sinemanın ve tiyatrosunun gülen ve güldüren yüzü Zeki Alasya, bundan 4 yıl önce hayata gözlerini yumdu.
Kültür Sanat 8 Mayıs 2019 - 15:10

Tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen Zeki Alasya, 18 Nisan 1943’te İstanbul Şehzadebaşı’nda, Kıbrıs’tan göç eden bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Kıbrıs geleneklerinin yaşatıldığı bir ailede büyüyen Alasya, Beyazıt İlkokulu’nun ardından Robert Koleji’ni bitirdi. Alasya, 1959’da Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Tiyatrosu’nda, sahneye adım attı. MTTB’de tanıştığı Metin Akpınar’la ayrılmaz ikili haline gelen sanatçı, gazeteci Seral Cumalı’ya verdiği bir röportajında Akpınar’la dostluklarını şöyle anlatıyordu: “İlk günlerde çok farklı, vazgeçilmez bir arkadaşlık değildi. Aynı frekansta düşünen iki kişi, aynı kuşağın oyuncuları bir şey paylaşıyordu. Bu giderek samimiyete döndü. 1963’te ben bir büyük usta Yıldırım Önal’ın Arena Tiyatrosu’nda, Metin başka bir büyük usta Ulvi Uraz’ın tiyatrosunda profesyonel oldu. Bir yıl sonra Arena Tiyatrosu kapandı. Metin’in de pompalamasıyla Ulvi Uraz beni çağırdı. Büyük usta Haldun Taner, ‘Bir kabare tiyatrosu yapmak istiyorum var mısınız?’ deyince Metin'le ‘Varız’ dedik. 1967’de Devekuşu Kabare başladı. Birlikte yola çıktığımız Haldun Taner ve Ahmet Gülhan 1977’de ayrılınca, biz de 1981’e kadar Zeki-Metin olarak devam ettik. 20 yıl Türkiye’de bütün rekorları kırdık. Birkaç kuşak çok etkilendi bizden. Doğru bildiklerimizi söylemeye gayret ettik. Tiyatronun yanı sıra halka ulaşmak için televizyonda gözüktük, filmler yaptık.”

 56 YILDA 75 FİLMDE ROL ALDI

Zeki Alasya, 56 yıllık sanat hayatında 75 filmde rol alırken, 10 filmin senaryo yazarlığını ve 25 filmin ise yönetmenliğini yaptı. Tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, 8 Mayıs 2015’de 72 yaşında hayatını kaybetti.

DEVEKUŞU KABARE İLE DAMGA VURDULAR

Zeki Alasya, özellikle yakın dostu Metin Akpınar ile birlikte sahne aldıkları Devekuşu Kabare ile akıllara kazındı. İkili, 12 Eylül döneminin yasaklarını sahneden korkmadan ti’ye alıyordu. Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili öngörüleri de bugün ne kadar haklı olduklarını gösterdi. Sanatçı ve aydın olmanın sorumluluğunu son nefesine kadar taşıyan Zeki Alasya, toplum tarafından da büyük bir özlemle anılıyor.

Son güncelleme: 15:33 - 08.05.2019