Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Zeynep Talu’dan ‘bir aile hikâyesi’
Zeynep Talu’dan ‘bir aile hikâyesi’
Bugüne kadar şarkı sözü yazarı kimliği ile tanıdığımız Zeynep Talu bu kez mikrofonu eline alıyor ve izleyicileri 70’lerden günümüze uzanan müzikal bir yolculuğa çıkarıyor. Türk pop müziğinin efsane söz yazarı, annesi Çiğdem Talu’dan aldığı müzikal mirası ve kendisinin yazdığı şarkılarla oluşturduğu ''Talu Project'' isimli projeyi hayata geçiren Zeynep Talu, müzikseverlerin yıllardır severek dinlediği ve ezbere bildiği şarkıları Barbaros ile birlikte yepyeni bir formatta seslendiriyor. Yarın Dada Salon Kabarett’te dinleyicilerle buluşmaya hazırlanan Zeynep Talu ve Barbaros ikilisi projenin oluşum aşamasını ve yeni projelerini Sozcu.com.tr'ye anlattı...
Seda ÖNCELER
Kültür Sanat 6 Aralık 2018 - 15:28

Sizi bugüne kadar şarkı sözü yazarı kimliğiniz ile tanıyorduk, sahnede olmak, şarkı söylemek nasıl bir duygu?
Zeynep Talu: Çok güzel, ben sahnede olmaktan çok keyif alıyorum. Bugüne kadar birçok kez şarkıcı dostlarımın sahnelerine konuk oldum, beni davet ettiklerinde hiç ikiletmeden çıkıp şarkı söyledim. O zamanlarda da hep şöyle yorumlar aldım. “Sen bu şarkıları bir başka söylüyorsun.” Bu doğru olabilir çünkü bu şarkılar benim yazdığım ya da annemin yazdığı şarkılar. Yani bizim kendi yaşam hikâyemizi, yaşadıklarımızı, yaşayamadıklarımızı, gözlemlerimizi anlattığımız şarkılar… Dolayısıyla ben kendi duymak istediğim gibi yorumluyor olabilirim gerçekten de… Bir de şunu hep söylüyorum. Şarkı yazmak çok yalnız bir süreç. Sahnede ise çok sevgili arkadaşım Barbaros, çok değerli müzisyenler ve elbette karşımda da dinleyiciler var. Bu bana çok iyi geldi. Bu şarkıları onların gözlerine bakarak söylemek beni çok mutlu ediyor.

Talu Şarkıları projesi nasıl ortaya çıktı? Zeynep Talu ve Barbaros ikilisi nasıl bir araya geldi?
Z. T.: Aslında en başta, annemin şarkılarıyla benim şarkılarımı bir araya getirme fikrinden yola çıktım ben. Bu şarkılar çok defa farklı yerlerde kullanıldı ama Talu şarkılarının bir arada kullanıldığı hiçbir proje olmadı. Bu benim için bir yerde bir aile hikâyesi anlatmak gibi… Bir kitap yazarı olmadığıma göre bunu şarkılarla anlatmak istedim. Bu projeyi düşünürken bir albüm mü olsun, sahnede mi olsun diye çok düşündüm. Sonra sahneden başlamanın ve sahneden seyirciyle buluşturmanın daha enerjik olacağına karar verdim. Bunu yaparken de yanımda tabii ki çok iyi bir şarkıcı olsun istedim. Hem tanıdığım hem sevdiğim hem de çok iyi şarkı söyleyen biri. O da işte, Barbaros!
Barbaros: Tabii ben öncesinde Zeynep'in tasarladıklarını çok bilmiyordum. Fakat bir gece sakin sakin evde otururken bir telefon geldi, Zeynep Bodrum'da o sırada… Bana “aklımda böyle bir şey var, yapalım mı” diye sorunca zaten hemen “yapalım” dedim. Çünkü gerçekten onun anlattıkları beni de çok heyecanlandırdı. Devamında işi uygulamaya dökme kısmı da çok iyi gitti.
zeyneptalubarbaros-3k
Barbaros ve Zeynep Talu ikilisinin uzun yıllara dayanan bir dostluğu var. Birlikte sahne almak nasıl hissettiriyor?
Barbaros: Birbirimizi iyi tanıyan, seven, kafa yapısı çok uyan insanlarız. Onun için de Talu Şarkıları ikili olabildi. Eğer birbirimizi iyi tanımasaydık ya da yeni tanışmış olsaydık bu kadar rahat olur muyduk bilmiyorum. O nedenle sahnede en önce biz keyif alıp eğleniyoruz ve sanırım bizim enerjimiz seyircilere de yansıyor.
Z. T.: Bir de aynı senelerde olmasa da aynı okulun sıralarında geçmiş bir çocukluğumuz var. İkimiz de Saint Benoit mezunuyuz. Ve bence ruhumuza işlemiş birtakım özellikler var; titizlik, mükemmeliyetçilik, iş yaparken aynı zamanda bundan keyif alma gibi. Onun için aynı kültürden, ekolden gelmenin de bir avantajı var tabii.

Dinleyicilerden gelen tepkiler nasıl?
Barbaros: Çok güzel. Bu projeyi Kasım ayı başında Dada Salon Kabarett'de sahneledik. Çok güzel bir ilgi vardı, hem bizim için hem de izleyiciler için çok keyifli bir akşamdı. Dada'nın şık atmosferine ve ruhuna da çok uydu proje.
Z. T.: Sahnede sadece şarkı söylemiyoruz. Ara ara ufak anekdotlar, anılar, şarkıların yazılma sürecindeki hikâyeleri de anlatıyoruz. Hep birlikte kâh eğlendiğimiz kâh hüzünlendiğimiz bir gece oluyor.

Dile kolay, 800’den fazla şarkı sözü yazan Zeynep Talu, en çok hangi şarkıyı söylemekten keyif alıyor?
Z. T.: Benim şöyle bir huyum vardır. Ben şarkım çıktıktan sonra onu dinleyince pek duygulanmam. Çünkü sanırım dışarıdan bir gözle bakamıyorum. Ama bazı yazdığım şarkılar var ki… Mesela “Hey Yıllar”, Jale'nin söylediği “Üzgünüm”… Onlar beni çok etkiler. Ali Güven'in seslendirdiği “Yolcu”yu söylemeyi de çok seviyorum.

zeyneptalubarbaros-2-k
Sevdik sevdalandık ne zaman geliyor? Neler hissediyorsunuz bu proje için?
Barbaros: Geçtiğimiz günlerde anlaşmalarımızı yaptık. Bu ay içinde DMC etiketiyle müzik marketlerde olacak. Bu şarkı için üç ayrı versiyon hazırladık aynı zamanda şarkının orijinalliğinin kaybolmamasına da özen gösterdik.
Z. T.: Zeynep Talu: Sevdik Sevdalandık, benim en sevdiğim şarkılarımdan biri. Bugüne kadar da hiç cover yapılmadı. Aslında çok farklı şekillerde düzenlenebilecek bir şarkı. Ben de hazırladığımız bu üç versiyon içinde en çok hangisinin sevileceğini merak ediyorum.

‘HEDEF TÜRKİYE’Yİ DOLAŞMAK’

Yeni projeleriniz var mı?
Z. T.: Sahne olsun, albüm olsun çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Projemize uygun her ortamda, her şehirde dinleyicilerle bir araya geleceğiz. Talu Şarkıları o kadar uzun bir liste ki… Söyleyecek, paylaşacak çok şarkımız var.
Barbaros: Hedefimiz bu projeyle Türkiye'yi dolaşmak, yurt dışından isimlerle düetler yapmak.