Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
14 Şubat Sevgililer Günü nedir, ne anlama geliyor? Sevgililer Günü hediyesi ne alınır?
14 Şubat Sevgililer Günü nedir, ne anlama geliyor? Sevgililer Günü hediyesi ne alınır?
Sevgililer Günü nedir, ne anlama geliyor? Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Peki Sevgililer Günü erkek ve kadınlar için hediye olarak ne alınır? Haberimizde hediye önerilerimizi sıraladık.
Magazin 6 Şubat 2018 - 21:54

Sevgililer Günü’ne sayılı günler kala merak ediliyor Sevgililer Günü hediyesi ne alınır? Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYELERİ ÖNERİLERİ

Eğer romantik biriyseniz dünyanın en romantik şehirlerinde mum ışığı eşliğinde bu özel günü kutlayabilirsiniz. Örneğin; Roma, Paris, Venedik, Prag…

Bütçem sınırlı diyorsanız şık bir restoranda romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Bu özel günü evde geçirmek istiyorsanız evinizi biraz mum ve kırmızı gülle romantikleştirebilirsiniz.

Her şeyi son ana bırakan biriyseniz sevgilinizin ihtiyacı olan küçük bir şey alabilirsiniz. Örneğin; gömlek, ayakkabı, eldiven, bilgisayar, telefon…

Aşkınızı sadece para ile ifade etmeniz gerekmiyor. Sevgilinize duygularınızı dile getirdiğiniz romantik bir mektup da yazabilirsiniz.

Erkekler için hediye önerileri: Gömlek, ayakkabı, saat, kol düğmeleri, bilgisayar, oyun konsolu, içki, parfüm, konser bileti, kitap

Kadınlar için hediye önerileri: Bir demet gül, parfüm, sevimli peluş oyuncak, romantik bir aşk defteri, makyaj malzemeleri, çanta, ayakkabı..

Sevgililer Günü sembol bir gün sevdiğiniz kişiye sadece bir gün değil her gün sevginizi ifade edin.

TÜRKLERİN SEVGİLİLER GÜNÜ ALIŞKANLIKLARI

Yapılan Sevgililer Günü araştırmasına toplam 2460 kişi katıldı. Yaklaşık %65'i evli, %35'i ise bekar veya sözlü/nişanlı olan katılımcıların yanıtları, Türkiye'nin Sevgililer Günü'ne dair bakışı hakkında önemli veriler ortaya koydu.

Araştırma katılımcılarının büyük çoğunluğunu evli-çocuklular oluşturuyor (%65). Onları uzun süreli ilişkisi olanlar (%16) ve yeni bir ilişkiye başlayanlar (%13) izliyor. Sonrasında ise yeni evliler (%8), nişanlılar/sözlüler (%4) ve müzmin bekarlar (%2) izliyor.

Yeni evlilerin %33'ü Sevgililer Günü'nde hediye alırken, %41'i ise bu uygulamanın kapitalizmin dayatması olduğuna inanıyor. Başka zamanlarda sürpriz hediyeler almayı en çok tercih edenler ise %31'le uzun süreli ilişkisi olanlar ve %29'la nişanlılar/sözlüler.  Katılımcıların en çok tercih ettiği hediye türü çiçek (%28) ve takı (%28) olarak öne çıkıyor. Bunları %24'le kıyafet ve iç çamaşırı izliyor. Sonrasında ise teknoloji ürünleri (%8), pelüş ayı/oyuncak (%6), çikolata/şeker (%3) ve tatil (%2) takip ediyor.

Anketi yanıtlayan bekar çiftlerin %43'ü evliliği şimdilik düşünmezken, %24'ü “ah nerede” diyerek karşı taraftan yakınıyor. %18'i beraber yaşadıkları için evliliğe ihtiyaç duymadıklarını, %16'sı ise evliliği hiç düşünmediklerini belirtiyor. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre Türk halkının yarısı evlenmeden önce 1 yıldan az bir süre flört şeklinde beraberlik yaşarken %30'u 1-3 yıl arası, %11'i 5 yıldan fazla, %10'u ise 3-5 yıl arası çıkıyor. “İlk adımı kim attı?” sorusuna %51'i erkek tarafı, %31'i karşılıklı, %18'i ise kız tarafı diyor.