Sözcü Plus Giriş

AKP’Lİ MHP’Lİ Başkanlardan Sansür Koalisyonu

Görevleri çöpü toplamak, yolları süpürmek olan belediyelerin tüm dertlerini bitirmişçesine vizyona giren komedi içerikli bir sinema filmiyle uğraşmaları ve işi daha da ileriye götürerek keyfi bir sansür uygulamasına gitmeleri büyük tepki çekti. Mersin ve Kayseri'de, zaman ve mekan bile belirtilmeyen filmden 'Ecdadımıza hakaret ediliyor' fikrini çıkararak sansürcü zihniyeti savunan belediye başkanları, ülkenin onca derdi arasında böyle bir konuya eğilmeleri ve tek bir sinema salonu olan ilçede filmi yasaklamaları, sanat için kara bir leke olarak ülke tarihinde yerini aldı.

null
Güncellenme: 09:29, 01/02/2017
AKP’Lİ MHP’Lİ Başkanlardan Sansür Koalisyonu

AKP’Lİ VE MHP’Lİ BAŞKANLAR ‘VEZİR PARMAĞI’NA YASAK KOYDU

Mahsun Kırmızıgül'ün senaryosunu yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı Vezir Parmağı filmine iki ilçede yasak getirildi. Mersin'in Anamur İlçe Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Türe ve Kayseri'nin Develi İlçesi Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Cabbar Vezir Parmağı'nın ilçelerinde gösterilmeyeceğini açıkladı. Anamur Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Türe, sosyal medya hesabından “Ben olduğum müddetçe, Kırmızıgül gibi birinin ‘Vezir Parmağı' filmi ve benzerleri asla Anamur sınırlarında gösterime giremez. Film belediye sinemamızda iptal edilmiştir” yazılı bir paylaşımda bulundu.

ture-ic
64 bin nüfuslu ilçedeki tek sinema olan Belediye Sinema Salonu'nda açıklamalarda bulunan Türe, Kırmızıgül'ü terör örgütü PKK sempatizanı olmakla suçladı ve “Bunun gibi sanatçılara bizim de bir tavrımız olacaktır” dedi. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ise filmin milli ve manevi değerlere ters olduğunu iddia ederek, belediyenin salonunda oynatılmayacağını bildirdi. İlçede tek sinema salonu var. DHA

cabbar-ic-ySOSYAL MEDYADAN DUYURDULAR

MHP'li Başkan Mehmet Türe ve AKP'li Başkan Mehmet Cabbar, Mahsun Kırmızıgül'ün filmine yasağı sosyal medya üzerinden duyurdu.

vezir

SAVAŞA DİYE YOLA ÇIKAN 5 ERKEK…

Film, Osmanlı döneminde bir Anadolu köyünde yaşananları mizahi bir dille anlatıyor. Köyün erkekleri 19 yıl önce savaşa gitmiş ve bir daha haber alınamamıştır. Kadınlar, yeni bir hayat kurmak için vezirden yardım ister. Vezir 5 farklı bölgeden, 5 adamı “koca” diye köye yollar. Erkekler “Savaşa gidiyoruz” diye yola çıkar.