Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Albümü 2.5 yılda hazırladım
Albümü 2.5 yılda hazırladım
16 yıllık bir hasretin sonunda geçen yıl çıkardığı ‘Sek’iz’ adlı albümünün keyfini sürdürmeye devam ediyor Ayşegül Aldinç. En son ‘Aşk Gelince’ şarkısına klip çeken Aldinç’le müzikten ilkbahara, oyunculuktan müzik sektörüne her şeyi konuştuk.
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 16 Nisan 2017 - 00:04

16 yıllık bir hasretin sonunda geçen yıl çıkardığı ‘Sek'iz' adlı albümünün keyfini sürdürmeye devam ediyor Ayşegül Aldinç. En son ‘Aşk Gelince' şarkısına klip çeken Aldinç'le müzikten ilkbahara, oyunculuktan müzik sektörüne her şeyi konuştuk.

1

– Bahar sana çok iyi geliyor ve tıpkı doğa gibi yeniden canlanıyorsun…
Ben her bahar aşık olurum. Bahar bana da, müzik dünyasına da iyi geliyor sahiden. ‘Aşk Gelince' harika bir bahar şarkısı. Yüksek Sadakat'in kurucusu ve üyesi Kutlu Özmakinacı şarkıyı ilk dinlettiğinde çok sevmiştim. Şimdi de sekiz şarkılık ‘Sek'iz' albümümün beşinci klibini çekmeye hazırlanıyorum.
– “Sek'iz albümünü gönlümün ve müzik kariyerimin farklı bir köşesine koyuyorum” demişsin. Farkı ne bu albümün?
Bugüne kadar yaptıklarına hep ilgi duyduğum ama çalışmadığımız müzisyen dostlarla projeyi paylaşınca hepsinin heyecanla yaklaştığını mutlulukla gördüm. Bu gerçekten harika bir duygu. Yaklaşık 2.5 yılımı aldı albümün toparlanması. Müziğini sevdiğin sanatçının sana özel yaptığı şarkıyı söylemek kendini iyi hissettiriyor; bu çok açık. Zamanla ilişkilerimiz kuvvetlendi bir de.

8

Kenan Doğulu'nun müziğine ve sahnesine hayranım

– Albüme sahip çıkan, yanında olan sanatçı dostlarınla ilgili neler söylemek istersin?
Daha önce çalışmadığım müzisyen dostlarımla çalışmayı tercih ettim. İsimlerin tarz olarak daha alternatif kafalı müzisyenler olmasına özen gösterdim. Harun Tekin'ın şarkısında daha önce deneyimlemediğim elektronik bir sound'a yelken açtık. Mabel Matiz, müziğini, duygusunu çok sevdiğim bir arkadaşım. Göksel desen, gülü tarife ne hacet. İlk kez bir şarkı yaptı bir başkasına. Yüksek Sadakat'i hep sevdim. Eflatun'la yıllardır aklımızdaydı birlikte çalışmak, şeytanın bacağını bu albümde kırdık. Nada'nın şarkısı ‘Gör Beni' bana özel yapılan bir şarkıydı. Kenan Doğulu'yla çok önceden birlikte çalışma düşüncem vardı.
– Beşinci klip de ‘Kendisi' adlı şarkıya geliyor. Kenan Doğulu'da oynayacak…
Kenan, müziğine ve sahnesine oldum olası hayranlık duyduğum bir dostum. Canımdır o benim.

7

Film projesi beni  heyecanlandırdı

– Biraz da oyunculuktan bahsedersek, yeni bir film çalışması var gündeminde…
Değerli yönetmen ve yapımcı Ömer Faruk Sorak'ın ‘Aşk Tesadüfleri Sever' filminin ikincisi çekilecek. Gelişmeler olduğunda paylaşılacaktır ama şunu söyleyebilirim beni heyecanlandıracak bir proje.

9

Yakında CD hayatımızdan çıkacak

– Mart ayından beri hız verdiğin bir konser takvimin var. Ayrıntıları senden dinleyelim…
Albümdeki şarkılarımızın dillere dolanmasıyla ilgili trafiğimiz daha da arttı. 5 Mayıs'ta Selami Şahin'le Günay, 12 Mayıs'ta Eskişehir 222 Park'tayım. 21 Mayıs Biz Cevahir Avm'de akustik performansımız olacak.
– Türkiye'deki müzik sektörünü ve gidişatını en iyi değerlendirecek isimlerden birisin. Sence Türkiye'de müzik ne duruumda?
Dijital platformların artış göstermesiyle, üreticiler ve yapımcılar arasındaki paylaşım dengesinin adaletli şekilde sağlanmasını istiyoruz. Bilindiği gibi uzun bir süredir müzik, internetten indirilmek suretiyle dinleniyor. CD satışları düşük. CD konusunda diretmek aslında renkli TV çağında siyah-beyaz TV satmaya çalışmak gibi bir şey. CD'nin hayatımızdan tamamen çıkması çok yakın görünüyor. Tüm bunların yanı sıra alternatif müzik temsilcilerinin sayılarının çoğalması mutluluk verici.

Fiziğimin sırrı uyku

– Yıllardır değişmeyen fiziğinin sırrını anlatır mısın?
Dijital çağ gereği, dışarıdan o kadar çok kirli ya da yanlış bilgiye maruz kalıyoruz ki, ruhumu sakin ve yalnız kalarak korurum. Düzenli olarak rutin bazı hareketlerim var, onları yaparım. Kusurum, çok su içmemem. Doğayla iç içe olmaya gayret ederim. Doğanın kendini yenileme mevsim geçişlerinde özellikle çok özel reçetelerim yok. Fiziğimin sırrı kısaca, uyku, sağlıklı beslenme ve hareket etme. Bunlar sağlık için olmazsa olmaz. Bunları hiç iplemem diye düşünenlere de selam olsun.