Aleyna Tilki oyuncak penisli fotoğraf paylaştı! Sosyal medyayı salladı

Çocuk şarkıcı Aleyna Tilki, Instagram’dan paylaştığı anlık hikâyesinde oyuncaklarla dolu bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta yer alan 'penis', dikkatli takipçiler tarafından hemen fark edildi. Fotoğrafın hızla yayılması aileleri ve Aleyna'ya hayran miniklerin ebeveynlerini aşırı rahatsız etti. Sosyal medyada, 17 yaşındaki şarkıcının paylaşımlarının hangi kriterler çerçevesinde yaptığı, kimler tarafından yönlendirildiği ve bu tip skandal içeriklerle neyi amaçladığı sorusu akıllara takıldı. Psikiyatr Profesör Doktor Mansur Beyazyürek, 1 milyon 300 bin takipçisi bulunan Tilki'nin bu davranışının altında yatan sebepleri ve olumsuz etkilerini Sözcü.com.tr'ye anlattı.

Aleyna Tilki oyuncak penisli fotoğraf paylaştı! Sosyal medyayı salladı

Cevapsız Çınama ve O Sen Olsan Bari şarkılarıyla milyonlarca kişilik bir hayran kitlesi oluşturan; ardından ortaya koyduğu ilginç davranışları, ünlü isimlerle girdiği polemikler ve sosyal medya paylaşımlarıyla dikkat çekmeye devam eden Aleyna Tilki, yeni bir skandala daha imza attı.

1 milyon 300 bin takipçisi bulunan ve genellikle küçük çocukların takip ettiği Tilki, Instagram hesabından oyuncaklar arasında yer alan bir penis fotoğrafı paylaştı.

Görsel, kısa bir süre sonra Twitter'da trend’lere girdi. Fotoğrafı fark eden bazı takipçileri Tilki'ye tepki gösterdi. Daha önce de klibinde pedofili unsurları barındırdığı iddiasıyla gündeme gelen Tilki, kendisini “Benim aklım öyle mesajlar vermeye yetmez” diyerek savunmuştu. Ancak bazı internet siteleri ve sosyal medya platformları Tilki’nin aksine ‘O Sen Olsan Bari’ adlı klipte pedofili unsurlarının yer aldığını ortaya koyan analizleri okurlarıyla paylaşmıştı.

Tilki, daha klibi gündemden düşmeden bu kez de ‘penisli’ görsel ile gündeme geldi.
aleynatilki
Aleyna Tilki’ye oyuncaklarla dolu fotoğrafa penisi bilerek eklediğine yönelik yorumlar yapılırken, şu sorular soruldu:

– Menajeri ya da basın danışmanı, Tilki’nin medyada daha fazla yer bulmasını sağlamak amacıyla bilinçli olarak bu tip cinsel içerikli unsurları mı kullanıyor?
– Aleyna Tilki’ye yurt dışında önce çocuk olarak ünlenen sonra marjinal kimliği, sıra dışı pozlarıyla tanınan Miley Cyrus gibi bir imaj mı çizilmek isteniyor?
– Henüz reşit olmayan şarkıcının şöhret yönetimi kimler tarafından yapılıyor?
– Milyonlarca kişinin takip ettiği bir figürün, küçük çocuklara olumsuz etkilerine dair bir önlem stratejisi var mı? Varsa bu planlamayı kimler yapıyor?
– Tilki’nin ailesinin kızlarına dair medyada yer bulan uygunsuz içerikler ve görüntülerle ilgili yaklaşımı nasıl? Ailesi, Tilki’yi nasıl yönlendiriyor? Uzman desteği alıyor mu?

Tilki’nin 1 milyon 300 bin kişi tarafından takip edilen sosyal medya hesabında oyuncaklar arasında bir penis görselini paylaşmasını Sözcü.com.tr‘ye değerlendiren psikiyatr Profesör Doktor Mansur Beyazyürek, çarpıcı noktalara değindi.
mansurbeyazyurekBeyazyürek şöyle konuştu: “Öyle bir çağdayız ki teknoloji son noktasında. İnsanların gizliliği, özel hayatı kalmadı. Ve her an dünyanın öbür ucundaki olayları izleyebiliyoruz. Bir yandan da bu dönemin içinde doğup büyüyen nesil, bizler gibi bir neslin kontrolü altında. Bizim için katastrofik (Çok kötü bir olay, felaket etkisi yaratan) bir şey onlar için sıradan bir olay olarak algılanıyor. ‘Sosyal medya‘ dediğimiz mecra da bu durumları meşrulaştırıyor. Bizler de bunlara tepkisel yaklaşıyoruz. Tüm dünyada böyle. Mesela çocuk pornosu gibi tüm dünyanın mücadele ettiği çok büyük bir sorun var ortada. Birileri bunları izliyor.

“MEDYADA YER VERİLİRSE BU DAVRANIŞLARINA DEVAM EDER, AKIL HOCALARI BUNUN FARKINDA”
Aleyna Tilki’ye gelince bu kız ergenlik dönemini biraz önce söz ettiğim böyle bir ortamda geçiriyor. Yaptıklarına baktığımızda ‘Vay be! Bu daha çocuk. Çocuklarımız bunu takip ediyor’ diye tepki veriyoruz. Hekim olarak söylüyorum kontrol edilmesi gereken en önemli mecra basın ve sosyal medya. Aleyna Tilki’ye medyada yer verirseniz tepki çeken davranışlarını sergilemeye devam eder. Onun bu davranış modelinin alıcısı var. Bunun farkında. Ona akıl verenler de farkında. İşte bu yüzden bu şekilde davranmaya yöneliyor. ‘Hem globalleşen dünya’ diyoruz hem de Aleyna Tilki’yi kurban ediyoruz. Bu iş böyle çözülmez. Yaptıkları doğru değil.”

AİLELERE UYARI: “ÇOCUKLARINIZ ALEYNA GİBİLERİ TAKİP ETMESİN”
Öte yandan toplumsal değer vurgusu da yapan Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, gençlerin içinde bulunduğumuz çağın olumsuz etkilerinden nasıl korunması gerektiğini de anlattı: “Hiçbir değer paranın önüne geçemiyor. Kimse takip etmez ve kimse haberini yapmazsa Aleyna da bu kadar göz önüne gelmez. Çocukları eğitime, kültüre yönlendirmezsek bu tarz ahlaksızlıklar devam edecek. Ne olursa olsun kendinizi eğitin. Hiçbir şey sizin bilginizi sizden alamaz. En önemlisi de aileler çocuklarına Aleyna ve benzeri figürleri takip etmeyi bıraktırsın.

“ALEYNA’NIN HAYALİ MÜMKÜN DEĞİL’
Aileler çocuklarının sosyal medyada ne yaptığını dikkatle gözlemlemeli. Ben de çocuklarıma hep bunu söylüyorum. İkizlerim de Aleyna Tilki hayranıydı. Onlara baskı yapmadan doğruları göstererek vazgeçirdim. Mesela Aleyna, kendisinden yaşça büyük olan Hadise ile tartıştı. Onlara ‘Kimse bir büyüğüne böyle davranmamalı. Herkes büyüklerine saygılı olmalı’ gibi telkinlerle yaklaştım. Şimdi Aleyna’dan uzaklaştılar. Aleyna; ‘Ben dünyanın en büyüğü olacağım’ diyor. Bunun mümkün olmadığını anlatıyorum. İkizlerim bana hak verdiler. Çocukların üstüne gitmemek lazım. Yani baskı kurmadan mantık çerçevesinde anlatılmalı her şey. Anne babalar da hatalı. Çünkü ilgisizler. Çocukların elinde telefonlar var. E çocuk ne yapsın ki? Kimse onu kontrol etmiyor.”