Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aliye Akkılıç hayatını kaybetti!
Aliye Akkılıç hayatını kaybetti!
Aliye Akılıç kimdir? Türk halk müziğinin usta sanatçısı Aliye Akkılıç 85 yaşında hayata veda etti. İşte Türk halk müziğinin ekol olmuş isimlerinden Aliye Akkılıç'ın hayatı...
Magazin 1 Şubat 2018 - 16:58

Magazin camiasının ‘Felaket Tellalı' lakaplı ses sanatçısı Onur Akay'dan acı haber geldi. Akay, usta sanatçı Aliye Akkılıç'ın vefat ettiğini duyurdu. 85 yaşındaki sanatçının bugün defnedildiğini sosyal medya hesabından duyuran ünlü sanatçı Onur Akay, “Türk halk müziği, ekol olmuş sanatçılarından birini kaybetti! Yurttan Seslerin üyesi ve Muzaffer Sarısözen’in yaşayan son öğrencilerinden olan Türk halk müziğinin usta ismi Aliye Akkılıç, bugün sabaha karşı 85 yaşında vefat etti. Bir neslin türküleri sevmesinde o güzel sesinin ve yorumunun katkısı büyük olan Akkılıç'ın cenazesi, öğlen namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. Mekânı cennet olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

 

ALİYE AKKILIÇ KİMDİR?

1954 yılında, TRT Ankara Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak sanat hayatına adım atan Aliye Akkılıç, Yurttan Sesler'in en sevilen icracılarından biri olarak hafızalara kazınmış, söylediği uzun havalar ve derlediği türküler halk tarafından büyük beğeni görmüştü. 1981 yılında TRT'den emekli olan Akkılıç, o günden sonra sadece özel yayınlarda dinleyicileriyle buluşmuştu. Akkılıç’ın en bilinen eseri Ela Gözlüm Ben Bu Elden Gidersem” adlı eserdi.
akkilicaliye

Yıldız Ayhan, Saniye Can,Aliye Akkılıç Nezahat Bayram

Yıldız Ayhan, Saniye Can,Aliye Akkılıç Nezahat Bayram

Son güncelleme: 14:04 - 02.02.2018