Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ay’daki ilk Türk!
Ay’daki ilk Türk!
Bakan Veysel Eroğlu NASA'ya kafa tuttu, sosyal medyada konu Ay ve uzay oldu.
Magazin 6 Nisan 2016 - 09:39

Ay'daki ilk Türk… Yeşilçam'ın unutulmaz jönlerinden Muzaffer Tema! Usta oyuncu, aya giden Türk de nereden çıktı diye sorarsanız hemen söyleyelim. Uzay ve Türkler konusunu gündeme getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan. Bakan Eroğlu, NASA'nın hazırladığı ve Türkiye'yi de içinde gösteren “Kuraklık Raporu”na tepkisini, “Bizim tahminlerimiz daha güvenilir, onlardan iyi durumdayız. NASA da kimmiş” diyerek dile getirince sosyal medyanın ve gazete-televizyon haberlerinin ilk sırasına çıkmıştı. İşte bu gündeme Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil bambaşka bir boyut getirdi. Eroğlu'nun eleştirdiği NASA'nın yıllar önce aya dünyadan 12 insan gönderdiğini, bunlardan birinin de Türk olduğunu yazdı. Bu yazı ile “NASA da kimmiş” tartışmasına yeni bir boyut daha gelmiş oldu.

SOZCU.COM.TR

NASA’YA KAFA TUTTUK

Usta Yeşilçam oyuncusu Muzaffer Tema’nın Ay yolculuğuna bakmadan önce konunun gündeme gelmesini sağlayan Bakan Veysel Eroğlu’nun çıkışını yeniden hatırlamakta fayda var: Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, kısa süre önce, Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye'yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan ve halen süren kuraklığın, son 9 asrın en kötü kuraklığı olduğunu açıklamış ve Türkiye’nin bu kuraklıktan büyük ölçüde etkileneceği uyarısında bulunmuştu. TBMM'de bir grup gazeteciyle sohbetinde bu durumun sorulması üzerine, Eroğlu, NASA'nın çalışmalarını yetersiz bulduğunu belirterek, “NASA'nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz.

Sadece Türkiye'ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk'ümüz var” şeklinde konuşmuştu. Bu açıklama özellikle sosyal medyada büyük bir infial yarattı.

TÜRK’ÜN UZAYLA İMTİHANI

NASA’nın uzay çalışmalarına başlamasıyla birlikte gözlerini topyekün gökyüzüne çeviren Amerikalılar, kendi heyecanlarını tüm insanlığın heyecanı yapmak adına kolları sıvadılar ve devreye giren Hollywood birbiri ardına uzay filmleri çekmeye başladı. 1960 yılında çekilen Ay’daki 12 Adam da (12 on the Moon) onlardan biriydi.

Filmi bizim için özel kılan şeyse, Yeşilçam’ın usta oyuncusu Muzaffer Tema’nın 1959 yılında gittiği Amerika’da bu filmin kadrosunda boy gösteriyor olması. Filmde Ay’a yolculuk gerçekleştiren 12 astronottan biri olan Tema’yı Ay yüzeyinde çapkınlık yaparken görüyoruz. Film, Türkiye’de gösterime girdiği dönemde Muzaffer Tema filmde çok az gözüktüğü için, film şirketi yeni sahneler çekerek filme ilave yapmıştı.

Son güncelleme: 11:25 - 06.04.2016