Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Barış Atay’ın savcılıkta verdiği ifade ortaya çıktı
Barış Atay’ın savcılıkta verdiği ifade ortaya çıktı
Dün sabah saatlerinde sosyal medyada yaptığı bir paylaşım dolayısıyla gözaltına alınan oyuncu Barış Atay'ın ifadesi ortaya çıktı. Oyuncu, verdiği ifadesinde Soma'da madenci yakınını tekmelerken görüntülenen Yusuf Yerkel'in özrünü samimi bulmadığını ifade ettiği ve 'Hükümet politikalarını eleştirmek bir yurttaşlık hakkıdır" dediği öğrenildi. Sanatçı, serbest bırakıldı.
Magazin 17 Mayıs 2018 - 11:03

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan oyuncu Barış Atay, serbest bırakıldı. Twitter’daki paylaşımı nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçunu işlediği gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Barış Atay’ emniyette ifadesi alındı. Atay, emniyetteki ifadesinde,Twitter adresinin kendisine ait olduğunu ve soruşturma konusu paylaşımlarının da kendisi tarafından yapıldığını söyledi.

“HER ŞEYE RAĞMEN BİR HUKUK DEVLETİ”

Barış Atay’ın söz konusu paylaşımını, Yusuf Yerkel’in Soma faciası sırasında tepki gösteren bir maden işçisini tekmelemesi ile ilgili özür dilediğini belirtmesi üzerine yaptığını anlatarak, “Özrünü samimi bulmadım ama daha önemlisi bir suçun karşılığı özür değil yargılanmaktır. Yine sosyal medyada özrün kabul edilmesini toplumsal huzur adına bazı şeylerin sineye çekilmesini ısrarla yazanları görünce ben de Yerkel’in ağlak özrüne ve tavrına istinaden bu süreçte suç işlemiş olan ya da olma ihtimali olanları kast ederek ve Türkiye’nin her şeye rağmen bir hukuk devleti olduğunu düşündüğümden bu tweeti paylaştım” dedi. Barış Atay’ın, Zeytin Dalı Harekatı’nı eleştiren paylaşımlarına ilişkin de “Afrin coğrafi olarak Suriye’ye aittir ve doğal olarak Suriye halkına. Türkiye’de yaşayan bir yurttaş olarak ailem ile birlikte Antakyalı biri olarak gelişmeleri yakından takip ediyorum. Hükümet politikalarını eleştirmek bir yurttaşlık hakkıdır” ifadelerini kullandı.


Atay, madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel’in özür mesajının ardından sosyal medya hesabı Twitter’dan “Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle ‘torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz’ falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz” diye yazmıştı.

SOMA’DE NE OLMUŞTU? 

O dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, Soma'da Erdoğan'ı protesto eden Erdal Kocabıyık adındaki madenciyi tekmelemişti. Başbakan Erdoğan'ın konvoya hareket ettikten sonra, Yerkel de en arkadaki aracına binmek üzere hareketlendi. Bu sırada bir protestocu koruma araçlarından birine tekme attı. Bu hareket üzerine özel hareket polisleri protestocuyu yere yatırdı. O sırada arabasına binmek üzere olan Yerkel, yanına geldiği protestocuyu tekmeledi. Fotoğraf karesi tüm dünya basınında yer buldu.

depophotos_14912335
Son güncelleme: 12:28 - 17.05.2018