Baykuş kavgasına Bakanlıktan karar

Eski milli futbolcu Emre Aşık'ın eşi Yağmur Aşık'ın olay yaratan yaralı baykuşu doğaya salınacak

Baykuş kavgasına Bakanlıktan karar

Yağmur Aşık tarafından yaralı hâlde bulunan Kulaklı Orman Baykuşu’nun geri verilmemesi üzerine veterinerle yaşadığı tartışmaya Orman ve Su İşleri Bakanlığı noktayı koydu. Bakanlık, tedavisi gerçekleştirilen baykuşun, doğaya salınması kararını verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 24 Mart 2017’de Orman ve Su İşleri 1.Bölge Müdürlüğüne bağlı ‘Yaban Hayatı’ ekiplerine, vatandaşlar tarafından bir bahçede bulunan yaralı yavru baykuşun özel bir veteriner kliniğine getirildiği bilgisi verildi. Acil bakım ve beslenme ihtiyacı bulunduğu tespitinin ardından yaralı baykuş Bakanlık ekiplerince tutanakla alınarak tedavisi ve bakımı tamamlanmak üzere İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine getirildi. Buradaki tedavisinin ardından Orman ve Su İşleri 1.Bölge Müdürlüğü tarafından teslim alınacak yavru baykuş Bakanlık ekiplerince doğaya salınacak.

VETERİNERDE TEKME TOKAT KAVGA

Eski milli futbolcu Emre Aşık’ın eşi Yağmur Aşık, sokakta bulduğu bir baykuşu veterinere getirdi. Baykuş, çok az bulunan ‘Kulaklı Orman Baykuşu’ çıkınca veteriner prosedür gereği bakanlığa haber vermeleri gerektiğini, bu süreçte baykuşu teslim edemeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine çılgına dönen Yağmur Aşık, veterinere saldırdı, akıl almaz tehditler savurdu.

VETERİNER AŞIK’A DAVA AÇACAK

Kendisine yapılan açıklamadan iki gün sonra 26 Mart'ta veterinere gelen Aşık, burada tartışmaya başladı. Uçankuş'un özel haberine göre burada çalışan Dilara Hanım'la kavgaya tutuşan Yağmur Aşık, genç kadını öylesine darp etti ki Dilara Hanım'ın ameliyat olma ihtimali bile belirdi. Yaşanan kavganın ardından veterinerliğin önünde tehditler savuran Yağmur Aşık'ın bu görüntüleri videoya kaydedildi. Hayvanseverlik duyarlılığıyla başlayan tartışmanın ne boyutlara geldiği son derece ürkütücü bir şekilde görüldü. İşte Yağmur Aşık'ın savurduğu o tehditler:

Emre Aşık'ın eşi Yağmur Aşık tarafından darp edilen Veteriner Dilara Tezel, Yağmur Aşık'a darp edğilmesi nedeniyle dava açmaya hazırlanıyor.

yagmur2

Yağmur Aşık'ın veterinerde yaşadığı kavga sonrası magazin gündemi bu konuya kilitlenmişti. Hem Yağmur Aşık hem de saldırıya uğrayan veteriner hekim Dilara Tezel, Duymayan Kalmasın programına katıldı ve konuyla ilgili açıklamalar yaptı. İşte tarafların konuyla ilgili açıklamaları:

Yağmur Aşık

Baykuşu evimin bahçesinde yaralı bir şekilde buldum. Bundan önceki seferlerde olduğu gibi onu evimin yakınlarındaki bir veterinere götürdüm ki ona çok sayıda hayvan götürüp tedavi ettirmişliğim de var. Ancak burada baykuşa el koydular ve satmaya çalıştılar. Ben bunu anladığım için karşı çıktım. Yaptıklarım tabi ki hoş değil ancak o hayvanın satılmasına vicdanım el vermezdi. Ben hayvanı annesinin ve babasının yanına salmak istemiştim. Orada beni çok tahrik ettiler, organize bir şekilde çalıştıklarını düşünüyorum. Baykuş orman bakanlığına verildi. Toplum önünde suçlu gösteriliyorum, ben bunu haketmedim sadece hayvanı korumaya çalıştım. O baykuşu 5 bin liraya karaborsada satacaklarını söylediler bana da para teklif ettiler. Zaten bunu yapmazlarsa bakanlığın el koyacaklarını söylediler. Ben kendi ayakları üzerinde duran bir kadınım… Emre Aşık ile var olmadım, ben hayvanlar için canımı da veririm kimin ne dediği umurumda değil.

Veteriner Dilara Tezel

Yağmur Aşık'ın hemen ardından canlı yayına bağlanan Dilara Tezel, şu açıklamalarda bulundu. Baykuşun kanadı kırık değildi, vücut ısısı düşmüştü ve bakıma muhtaç bir hayvan olarak geldi. Hayvan için röntgen çekimleri dahil bir ücret istenmedi. Bu görüşmelerin hepsi de kayıt altında. Kendisiyle ilk defa karşılaştım ve böyle bir şeye tanıklık ettim. Mahkeme sürecinde gerekli görüntüleri de sunacağız. Yasa gereği baykuş daha muayne masasındayken orman bakanlığına haber verdik. Ne benden ne de bir çalışanımızdan bu tarz bir satış teklifi olmadı. Bir veterinerin böyle bir teklifte bulunması mükmün değil. Zaten bakanlık konunun takipçisi ve yaşananlarla ilgili olarak Veteriner Hekimler Odası da şikayetçi olacak.

Loading...