Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ben bu iş için doğmuşum
Ben bu iş için doğmuşum
Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, mesleğinde doğallıkla fark yaratmaya ve mükemmel işler yapmaya kendini adamış bir kadın.
Edda SÖNMEZ
Magazin 26 Nisan 2016 - 00:14

Fotoğraflar: Mustafa Kızgınyürek

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, mesleğinde doğallıkla fark yaratmaya ve mükemmel işler yapmaya kendini adamış bir kadın. Bize estetik trendlerinden hasta-doktor ilişkisine önemli bilgiler verdi…Güzellik anlayışı çağlar geçtikçe değişti. Eskiden şişmanlık zenginlik olarak algılanırken, günümüzde hımbıllık ve tembellik olarak değerlendirilmeye başlandı. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak ile değişen güzellik anlayışı üzerine konuştuk…

YÜKSEK BURUNLAR REVAÇTA

Çalışmaya başladığınız günden beri mesleğinizde ne tür değişiklikler yaşandı?
Çok şey değişti ve her geçen gün de değişmeye, gelişmeye devam ediyor. Burun ameliyatları eskiden oyuk ve kalkık yapılıyordu; şimdi daha yüksek burunlar moda. Herkese küçücük bir burun yerine, o yüze ideal olabilecek bir burun yapılıyor. Mesela meme büyütme operasyonlarında daha çok yuvarlak protezler kullanılırken şimdi damla protezler kullanılıyor. Bu gelişmelerin hepsini sektörün büyümesi, taleplerin artması ve endüstrinin durumu şekillendiriyor. Tüm dünyada daha doğal uygulamaların yapılması, vücuda veya yüze bütünsel olarak yaklaşılması, daha çok kişiden estetik operasyon talebi gelmesine neden oldu. İnsanların korktuğu yapay görüntülere artık daha az rastlanıyor.
Bazı yüz gençleştirme operasyonları sonucunda kadınlar uzaylı gibi oluyor. Hasta “Beni eski halime çevirebilir misiniz?” derse bu mümkün mü?
Maalesef mümkün değil. Özellikle yüz germe operasyonlarından sonra artık olan olmuştur. Yüz germe ameliyatı vücut gibi değildir; daha fazla hazırlık evresi gerektirir.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1980 İskenderun doğumluyum. Çocukluğumda hep doktor olmayı istedim; tıp fakültesinde okurken de plastik cerrahiyi istediğime karar verdim. Kararımın mesleğin revaçta olmasıyla alakası yoktu; kendimi bu işe çok yakın hissediyordum ama nedenini bilmiyordum. Estetik cerrahide kadın olmak, onarımdan tutun estetiğe kadar hastayla empati yapmayı çok kolaylaştırıyor.
18'inci yüzyılda kadınların bedenlerini inceltmek gibi bir derdi yoktu. Siz bir estetik cerrah olarak, kendinizi şanslı hissediyor musunuz?
Evet, ben kendimi çok şanslı hissediyorum bu mesleği seçtiğim için. Vücudumuzla ilgili değiştirilebilecek şeyleri biliyor ve de uyguluyorum. Dolayısıyla bu istekle gelen birine yardımcı olabilmek, sonuçtan mutlu oluşunu görmek müthiş keyif veriyor.
Estetik cerrahiyi seçmenizin özel bir nedeni var mı?
Bizim işimiz sadece güzellikle ilgili değil. Yapısal deformite onarımı ya da yanıklı hastanın iyileştirilmesi, fonksiyonun tekrar kazandırılması gibi birçok alan var. Benim için bir kadının meme kanserine bağlı memesiz kalmaması ve organ eksiliği yaşamaması çok önemli. Bedeniyle mutlu olmak ise özgüveni arttırıyor. Bunu sağlamak da mesleğimi daha çok sevmeme neden oluyor.
İnsanlar neden sürekli incelmek istiyor?
Günümüzde bir yandan ince olunmak isteniyor ama diğer yandan yuvarlak hatlar da korunuyor. Son zamanlarda bizden en çok istenen şey ise ince bel, yuvarlak bir kalça ve dolgun göğüsler. Bunlar moda ikonlarının veya Hollywood ünlülerinin gündeme getirdiği trendler. Sanat ve moda estetik trendleri birebir etkiliyor. Maalesef çok zayıf olmak vücut kıvrımlarının kaybolmasına sebep oluyor. Kırklı yaşlardan sonra yüz, ciltteki yağ kaybının azalmasından dolayı daha hızlı yaşlanıyor.

ÇOK BÜYÜK OLMAYAN HAFİF DOLGUN GÖĞÜSLER MODA

Bu yaz küçük göğüsler mi moda?
Eskiye göre son zamanlarda doğal görünüm çok daha ön planda. Bu nedenle 2016 yazında çok büyük olmayan, hafifçe dolgun göğüsler moda.
Günümüzde en çok hangi konuda talep alıyorsunuz?
Estetik operasyonlar anlamında son zamanlarda en çok yüz uygulamalarında bir artış yaşandı. İnsanlar iyi yapılmış ve güzel görünen estetik uygulama örneklerine tanık oldukça, arkadaşlarını gördükçe botoks ve dolgu uygulamalarına daha sıcak bakmaya başladı. Tabii ki başta sosyal medya olmak üzere dijital dünyanın ön plana çıkması, beraberinde de daha çok görsel olmanın getirdiği bir süreç bu durumu destekledi. Mesela herkesin en çok eleştirdiği şey aşırı yapılmış dudaklar iken hâlâ en çok istenen şey dolgun dudaklar. Dudak dolgusu yaptırıp da pişman olan hiç kimse görmedim. Tabii ki tüm uygulamalar altın oranlar korunarak yapılmalı. Kadın olarak dolgun dudaklı olmayı seviyoruz. Daha oval görünümlü bir yüz şekli ise en çok talep edilen uygulamalar arasında. Liposuction, göz kapağı estetiği ve meme estetiği operasyonları ise en çok talep edilen operasyonlar arasında. Buna ek olarak, mide küçültme ameliyatlarının sonucunda vücutta meydana gelen deformasyonları gidermeye yönelik operasyonlarda da var tabii.
Kadınların ideal vücut tipi nasıl?
Günümüzde kadınlar söz konusu olduğunda kum saati vücut tipi makbul. Bu açıdan örnek verebileceğimiz ünlü isimler arasında Beyonce, Kim Kardashian, Marilyn Monroe, Scarlett Johannson, Salma Hayek, Mariah Carey ve Kate Winslet'i sayabiliriz.

EN BİRİNCİ ERKEK HASTAM TABİİ Kİ EŞİM

Erkek hastalarınız var mı?
Erkek hastalarımın sayısı kadınlara göre daha az. En birinci erkek hastam tabii ki eşim; ben de eşimin hastasıyım tabii. Herhalde en çok birbirimiz konusunda zorlanıyoruz. Rahatlıkla kapris yapabildiğimiz için 10 dakikalık bir uygulamanın süresi bizde 1.5 saate kadar çıkabiliyor. Tabii ki ben haklıydım sen haklıydın çekişmeleri de oluyor tabii.
Erkekler en çok hangi ameliyatları yaptırıyor?
Erkekler en çok burun operasyonu yaptırıyor. İkinci sırada ise liposuction ameliyatı var. Genellikle jinekomasti için, bel bölgesine yaptırıyorlar. Bunun dışında ise botoks ve dolgu yaptıran erkeklerin sayısı çok arttı. Genellikle koltuk altı terlemesi için yaptırıyorlardı ama son senelerde yüz işlemleriyle de oldukça çok ilgileniyorlar.

 

Son güncelleme: 01:01 - 26.04.2016