Sözcü Plus Giriş

Ben, siyaseti kendi sanatımla yapıyorum

Yeni filmi ‘Yol Ayrımı’ vizyona giren Aziz, “Türkiye epey zamandır bir yol ayrımının sancılarını çekiyor. İç ve dış politikadaki hataların bedeli tek tek bize dönüyor. Ancak umutsuz değiliz” dedi.

Yüksel ŞENGÜL
Güncellenme: 06:59, 15/11/2017
Ben, siyaseti kendi sanatımla yapıyorum

 

Yavuz Turgul'un yönettiği “Yol Ayrımı” adlı filmde Şener Şen'le birlikte başrolü paylaşan Rutkay Aziz'le 10 Kasım'da vizyona giren filmi, rolünü ve hayatındaki yol ayrımlarıyla memleket meselelerini konuştuk.

– Sinemaseverler bir an önce vizyona girmesi için Yol Ayrımı'nı bekliyor…

Farklı ve güzel bir film oldu. İki yıl önce Almanlar'la birlikte Takiye adlı bir film yaptık. Deniz Feneri'nden yola çıkılarak hazırlanmıştı. Tunç Başaran'la Vesaire Vesaire filmini çektik.

– Rutkay Aziz sinemaya hep mesafeli durdu…

Ben hiçbir zaman ‘Sinemacıyım' demedim.

“BİR ÜLKEDE GÜVEN BİTERSE BÜYÜK FELAKETLER YAŞANABİLİR” Yüksel Şengül'e konuşan Rutkay Aziz, tutuklu Cumhuriyet çalışanları için özgürlük istedi, “Bir ülkede güven biterse, büyük felaketler yaşanabilir. Dilerim adalet bir an önce gelir” dedi.

“BİR ÜLKEDE GÜVEN BİTERSE BÜYÜK FELAKETLER YAŞANABİLİR”
Yüksel Şengül'e konuşan Rutkay Aziz, tutuklu Cumhuriyet çalışanları için özgürlük istedi, “Bir ülkede güven biterse, büyük felaketler yaşanabilir. Dilerim adalet bir an önce gelir” dedi.

ATATÜRK AŞKI BÜYÜYOR

– Çok önemli filmleriniz var.

Cumhuriyet'i, Kurtuluş'u elbette unutmam mümkün değil. Bu filmler bana her zaman onur verdi, mutluluk verdi. Her oyuncunun yaşayamadığı mutluluklar sundu bana. Atatürk'ü kamera önünde canlandırmak ömre bedel bir mutluluktur.

– Yol Ayrımı 10 Kasım günü seyirciyle buluştu…

Atatürk'ün anıldığı her gün, her an çok önemlidir. Sürekli Ulu Önder'e düşmanlık yapanlar, Atatürk'e hizmet etmiş oluyor. Çünkü yapılan düşmanlıklar Atatürk aşkını ve sevdasını adeta körüklüyor, çoğaltıyor.

– Film teklifi nasıl geldi?

Doğa (Rutkay) kanalıyla ulaştılar bana. Senaryoyu okuyunca çok beğendim. Özellikle benim oynadığım Altan rolü çok farklı, çok renkli. Yavuz Turgul yönetmenlik ve senaryo konularında, Şener Şen oyunculukta usta…

– Çekimler nasıl geçti?

Çok severek çalıştık. Yol Ayrımı filminin uygar bir seti vardı. Film teklifi gelince, önce ‘Seti uygar mı?' diye sorarım. Çünkü uygarlığı özledik bu ülkede.

– Konusu nedir, kısaca?

Mazhar ve Altan, yatılı liseden beri arkadaş… Ancak lise sonrası farklı dünya görüşleri olan iki insan oluyorlar ve yolları ayrılıyor. Ne zaman ki Mazhar bazı sürpriz olaylar yaşıyor, o zaman yıllardır kapısını çalmadığı Altan'a gidiyor. İki eski dost buluşuyor.

İKİ USTA İLK KEZ YAN YANA... Rutkay Aziz ve Şener Şen ilk kez bir projede rol aldı. Aziz filmde ‘Altan', Şen de ünlü iş adamı Mazhar Kozanlı'yı canlandırıyor.

İKİ USTA İLK KEZ YAN YANA…
Rutkay Aziz ve Şener Şen ilk kez bir projede rol aldı. Aziz filmde ‘Altan', Şen de ünlü iş adamı Mazhar Kozanlı'yı canlandırıyor.

YOLUMU BAŞTAN SEÇTİM

– Filmin verdiği mesaj ne?

Film, bugünün Türkiyesi'nde yaşayanları vicdanlı, ahlaklı, namuslu olmaya ve emekten yana tavır almaya, insan olmaya davet ediyor. Bunlar ülkece ihtiyacımız olan mesajlardır.

– Filmde Şener Şen'in oynadığı ünlü iş adamı Mazhar Kozanlı en iyi dostunuz. Gerçek hayatta dost olduğunuz ünlü iş adamları oldu mu?

Yıllar önce karlı, buzlu bir Ankara akşamında İstanbul'a dönmek için gara gitmiştim. Garda farklı bir telaş vardı. Turgut Özal'ı ziyarete gelen bir grup ünlü işadamı hava muhalefeti yüzünden trenle dönüyordu İstanbul'a… Trenin lokanta vagonunda rastladığım merhum Sakıp Sabancı, “Rutkay Bey kardeşim, yalnızsanız aynı masada oturabilir miyiz?” diyerek yanıma geldi. Böylece Sabancı'yla tren yolculuğunda sohbet ettik, rakı içtik.

– Neler konuştunuz?

Sakıp Bey açtığı kültür merkezlerini anlattı. Mecidiyeköy'de bir kültür merkezi açacaktı ve bu konuyla ilgili yeniden buluşacaktık ama olmadı. İki yıl önce Adana'da tiyatro dalında Sabancı Onur Ödülü'nü verdiler bana. Ödülü alırken Sakıp Bey'le yaptığımız o tren yolculuğu geldi aklıma.

– Filmin adı Yol Ayrımı… Rutkay Aziz'in hayatında yol ayrımları oldu mu?

İleri devrimci hareketle ve tiyatroyla buluşmam, Nazım Hikmet eserlerini okumam 70'lerde oldu. Beklan Algan, Muhsin Ertuğrul, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Ruhi Su, Can Yücel'lerle tanıştım. Kısacası hayatımda yol ayrımı yaşamadım çünkü yolumu baştan seçtim.

– Ülkemiz de yol ayrımında.

Türkiye epey zamandır bir yol ayrımının sancılarını çekiyor. İç ve dış politikadaki hataların bedelleri tek tek bize geri dönüyor. Başta Ortadoğu politikamızın fiyaskosu olmak üzere olumsuz manzara zaten ortada duruyor. Ancak umutsuz değiliz.

HERKESİN KAŞLARI ÇATIK

– İYİ Parti ve Meral Akşener'le ilgili neler söylersiniz?

İlkelerimizi korumak doğrultusunda bazı ittifaklar yapmak zorunlu olabilir.

– Rutkay Bey, geçen ekim ayında Türkiye'de öldürülen kadın sayısı 40'ı buldu…

Tüyler ürpertici, utanç verici… Bu ülke insanı hiçbir zaman böylesine öfkeli olmadı. Herkesin kaşları çatık. Ötekileştirme, bölme, kamplaşma anlamında bizi ruh hastası bir toplum haline getirdiler. Dünya liderleri de pek sağlıklı bir ruh yapısına sahip değiller. Her yerde çatışma, kavga ve ölüm kol geziyor.

– Siyasetten uzak durdunuz. Oysa çok da teklif aldınız.

Ben siyaseti kendi sanatımla yapıyorum. Mesela “Adalet Sizsiniz” oyunum devam ediyor. Ülkede adalet, hukuk yok. Adalet olsa oyunumuza ilgi olur mu hiç (gülüyor). Aralık ayında beni heyecanlandıran bir turneye çıkıyorum. Adana, Mersin, Antep, Urfa, Mardin ve Van'a gideceğim.

Yayınlanma Tarihi:03:19,