Sözcü Plus Giriş

Bizim bütün aile Atatürkçüdür

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Nilgün Belgün son zamanlarda birbiri ardına projelerde boy gösteriyor. Başarılı ve üretken kimliği dışında son derece sempatik ve güler yüzlü biri olan Nilgün Belgün’le Şişli’deki evinde bir araya geldik. Belgün, aşka bakış açısından yaklaşan referanduma, unutamadığı platonik aşkından Atatürk sevgisine kadar pek çok bilinmeyenini anlattı…

Edda SÖNMEZ
Güncellenme: 10:58, 12/02/2017
Bizim bütün aile Atatürkçüdür

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Nilgün Belgün son zamanlarda birbiri ardına projelerde boy gösteriyor. Başarılı ve üretken kimliği dışında son derece sempatik ve güler yüzlü biri olan Nilgün Belgün'le Şişli'deki evinde bir araya geldik. Belgün, aşka bakış açısından yaklaşan referanduma, unutamadığı platonik aşkından Atatürk sevgisine kadar pek çok bilinmeyenini anlattı…

10

– Öncelikle Rafet El Roman ile yapacağınız yeni projenizden başlayalım…
Rafet El Roman'la beraber müzikli, aşk üzerine bir şov yapacağız. Kadın – erkek ilişkisiyle ilgili ne yaparsanız yapın seyirci çekiyor. Çünkü dünya aşk, sevgi, ilişki üzerine kurulu… Ayrıca her kadının bir erkekle sorunu olmuş hayatı boyunca, her erkeğin de bir kadınla.
– Siz de bu konuyu mu masaya yatıracaksınız? Nasıl bir oyun olacak?
Kadın ne arıyor da erkekte bulamıyor, erkek ne istiyor da kadında bulamıyor? Bunu masaya yatıracağız. Bunu tabii ki şarkılarla süsleyeceğiz.
– Peki, ikinizin bir araya gelme fikri nereden çıktı?
İkimiz de aşk konusunda beceriksiziz. Bunun komedisini çıkartalım dedik.
– Tek kişilik oyununuzda aldatıldığınızı anlattığınız bir bölüm var çok konuşulan…
Herkesin yüreğini acıtıyorum bu bölümde.Dört yıl bu aldatılmanın acısını çektim ben. Çünkü hayallerle başladığın bir ilişkide büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Ama o şerden öyle bir hayır çıktı ki ben beş sene bu hikaye üzerine tek kişilik bir oyun sergiledim. Beni aldatan eşime çikolata yaptırıp gittim. “Çok teşekkür ederim, iyi ki bunu yapmışsın zamanında” dedim.

3

Aşkımı yıllarca itiraf edemedim

– Oyunculuğa yıllarını vermiş bir isim olarak, sette ya da bu camiadan kişilerle aşk yaşadınız mı?
Metin Akpınar'a platonik aşıktım ben. Bunu ona yıllarca söylemedim. O zamanlar yaşanan aşklar daha naif, daha emek verici, insanların birbirine seni seviyorum bile demeye çekindiği masum, güzel yıllardı.
– Metin Bey bunu duyduğunda nasıl tepki verdi?
Metin'le biz aynı tiyatroda oynarken ben 20'li o da 30'lu yaşlardaydı. Çok sonra kuliste yemek yerken, “Metin, biliyor musun ben sana aşıktım” dedim. Yemeği bırakıp bana dönerek, “Kızım bu şimdi mi söylenir” diyerek takıldı bana, çok güldük.
– Aşk sizin için ne ifade ediyor?
Çok şey ifade ediyor. Bence hayatın sebebi aşk. Ben işimi de aşkla yapıyorum. İnsanlar aşka, sevgiye ve sanata sarılıp bu dünyanın çirkinliklerini örtmeliler.

1

Diriliğim genetik

– Hep çok güzel bir kadın oldunuz. Güzellik için neler yapıyorsunuz?
Valla bir şey yapmıyorum. Deli gibi rejim ve spor yapan biri değilim. Benim vücudum sağlam, diriliğim genetik. Babaanneme çekmişim, çok güzel bir kadındı. İstediğim her şeyi yiyorum. Sadece botoksum var.. Küçük bir de estetik var, çenemin altını toplattım. O da 15 sene oldu. Bakımlı olmayı seviyorum. Ama deli gibi yok doktor şuramı kaldır yok buramı yap diye uğraşmam.
– Kıskandığınız bir kadın var mı?
Hayatımda tek kıskandığım kadın Meryl Streep… Kıskandığım ve gıptayla baktığım.
– Tekrar evlenmeyi düşünüyor musunuz?
Asla düşünmüyorum ama aşka ömür boyu açığım. Aşkla ilgili bir sorunum yok. Fakat dört evlilikten sonra artık evliliğe yokum.

Ülkenin seks kültürü yok

– Ülkemizdeki kadın, çocuk, hayvan istismarı için neler söyleyeceksiniz?
Korkunç bir kıyım var. Cinsellik tabulaştırılınca ve bu kadar katı bakılınca herkeste sapıklığa yol açtı bu. Cinsellik son derece normal bir şey. Kadını kadın olarak görmeyip seks objesi olarak görüyorlar. Bu eğitimle ilgili bir şey. Ülkenin seks kültürü yok. Bu yüzden yozlaşma var. Çocuk istismarında da asıl neden bu.

Biz Cumhuriyet KADINLARIYIZ

– Anneniz Selma Belgün Türkiye’nin ilk kadın nikâh memuruydu. İlişkiniz nasıldı?
Annem çok çağdaş, tam bir Cumhuriyet kadınıydı. Çocukluğunda Atatürk'ü görmüş bana onu anlattı. Atatürk Büyükada'ya gelmiş. “Ah evladım bir gözleri var delip geçiyordu” derdi. Bizim bütün aile Atatürkçü ve Cumhuriyetçidir. Biz Cumhuriyet kadınlarıyız ve bununla iftihar ederiz. Biz şu an meclise girebiliyorsak, rahatça çalışabiliyorsak her şey onun sayesinde.
– Nisan ayında yapılması planlanan referandum hakkında ne düşünüyorsunuz?
Demokrasi var ise evet de diyeceksin, aslanlar gibi kimseden korkmadan hayır da diyeceksin. Ben ayrışmayı sevmiyorum, birleşmek istiyorum.

Yayınlanma Tarihi:01:31,