Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Can Bonomo: ‘Albümleri arşivlik olsun diye yapıyorum’
Can Bonomo: ‘Albümleri arşivlik olsun diye yapıyorum’
Önceki albümü ‘Bulunmam Gerek’ten iki yıl sonra ‘Kainat Sustu’ adlı çalışmasıyla hayranlarına seslenen Can Bonomo, yalnız albümdeki şarkılarıyla değil, ünlü bir erkek bakım ürünü markasıyla işbirliği yaparak hazırladığı ‘Erkekler de Ağlar’ adlı klibiyle de büyük ilgi görüyor. Klip, ilk 36 saatte 4 milyon 600 bin kişi tarafından izlendi... Bonomo’ya kariyerinden özel hayatına merak ettiklerimizi sorduk...
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 8 Nisan 2017 - 13:24

Fotoğraflar: Mert ARISLAN

Sohbetimize ‘Kainat Sustu' adlı albümünüzden bahsederek başlayalım…

Yeni albümümde on şarkı yer alıyor. Sekiz şarkı bana ait. ‘Vurulmuşum' adlı şarkının bestesi Fikret Kızılok'a sözleri ise Ahmet Arif'e ait. Bir de Ceza ile düet yaptığımız ‘Terslik Var' adlı şarkı yer alıyor. Bu albümleri ekonomik kaygılardan uzak, arşivlik olsun diye yapıyorum.

Albümünüzün mesajı ne?

(Gülüyor) ‘Kainat Sustu', insanların çabuk tüketilen sanat akımlarından sıkıldıklarını anlatıyor.

Albüm kartonetinde bir de manifesto yer alıyor. Bu manifestonu için neler söyleyeceksiniz?

Bizler sanata, barışa ve insanlığa atılması gereken adımların savaş ve sosyoekonomik vehametlerin gölgesinde kaldığını üzülerek seyrediyoruz. Artık yalnızca günü kurtarmak prensibiyle üretilen ve kısa bir süre içerisinde yok olacak şeyler tüketmek istemiyoruz.

can-bonomo-ic-4

KİŞİ ÖNCE KENDİ OLMALI

Gelelim ‘Erkekler de Ağlar' adlı klibinize…

Dijital platformlarda yayınlandığı ilk 36 saatte 4 milyon 600 bin izlenme sayısıyla ‘Erkekler de Ağlar' şarkısının klibi rekor kırdı. Bu klip, ünlü bir erkek bakım markasının (Axe) işbirliğiyle hazırlandı.

Bu ürünün yetkilileri sizinle çalışmaları konusunda, “Kendi erkeklik tanımını belirlediği ve kalıplar içine sıkışmadığı için Can Bonomo'yu seçtik” diyorlar…

Gururumu okşayan bir açıklama. Elbette kişi önce kendi olmalı, samimi olmalı. Öyle olunca daha çok insana ulaşılabiliyor.

Nilüfer de yıllarca ‘Erkekler Ağlamaz' şarkısını söyledi…

Nilüfer'in bu şarkısı ve yorumu muhteşem. Parçanın sözü ve müziği Nilüfer'e ait. Ben o şarkının sözlerini değiştirdim. Bana göre ‘Erkekler ağlamaz' sözü, toplumun erkeğe uyguladığı bir dayatmadır. 2017 yılında erkekler ağlar mı ağlamaz mı konusunu tartışmamalıyız. Erkekler kadınlar bir yana, keşke insanlar hiç ağlamasa. Ancak içinden geliyorsa herkes ağlamalı. Ağlamak insanca bir duygu.

Sezen Aksu da ‘Ağlamak güzeldir' diyor bir şarkısında…

Elbette, ağlamak ayıp bir şey değil, doğal bir şey.

can-ic

Peki siz ağlar mısınız?

Çok rahat ağlarım. Bazen bir filmin sahnesi ya da televizyon haberlerinde bir çocuğun mağduriyeti beni ağlatır.

SOĞAN KULLANARAK YAŞ DÖKMEDİM

BioArtist ve Multimedya sanatçısı Ayşegül Süter, sizin gözyaşlarınızdan sanat eseri yapmış. Bunun için de gözyaşı döktünüz mü?

Ayşegül Hanım gerçek gözyaşımı istedi. Soğan kullanarak yaş dökmedim. Zaten o olmazmış. Gerçekten ağladım. Yanağıma da değmeden, gözyaşım direkt gözden alındı. Mikroskopla incelenerek, mercek altında gözyaşımdan harika bir eser çıktı ortaya.

3. Şiir kitabımı çıkaracağım

Geçen yıl Berk rolüyle ‘Aile İşi' dizisinde 13 bölüm oynadınız. Bu tür farklı projelerin devamı gelecek mi?

Berk içime sinen bir roldü. Bundan sonra da içime sinen bir projede sevebileceğim bir karakteri oynayabilirim. Okul yıllarında da kısa filmlerde oynamıştım. Farklı bir proje olarak bu sene üçüncü şiir kitabım çıkacak.

can-ic-2

İki yıl Didem Soydan'la birlikteydiniz ve evlilik kararı almıştınız fakat ilişkiniz bitti. Bunun nedeni neydi?

Özel hayatımı konuşmak istemiyorum.

Şimdi de kalbinizi oyuncu Öykü Karayel çaldı…

Bunlar benim özelim, aşkı konuşmayalım… Ama özet olarak, mutluyum…

Son güncelleme: 17:29 - 08.04.2017