Nergis Kumbasar ‘Hayatı kaçırma’ dedi

Usta oyuncu Nergis Kumbasar, elini taşın altına koyarak birçok ünlü ismin yüzü olmaya çekindiği bir sosyal sorumluluk projesine destek verdi. Kumbasar, kadınların hayatında ciddi sorunlar oluşturan ‘idrar kaçırma’ rahatsızlığına dikkat çeken ve farkındalık yaratmayı amaçlayan bu çalışmanın yüzü oldu. Ünlü oyuncu, ‘Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen’ adlı çalışmaya yönelik sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Nergis Kumbasar ‘Hayatı kaçırma’ dedi

– ‘Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen' adlı projeden bahseder misiniz?
Projemiz, Türkiye'de kadınların tabu haline getirdiği bir sağlık problemini ele alıyor. Kontinans Derneği'nin bilimsel desteğiyle başlatılan projeyle, Türkiye'de 40 yaş ve üzeri her dört kadından birinde görülen ‘istemsiz idrar kaçırma' sorununa ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bu sorun ciddi bir özgüven kaybına yol açıyor ve kadınlar bu durumu yakın çevresiyle bile paylaşamadığı için problemlerini çözmek adına doğru bilgiye ulaşamıyor. Biz de projemiz aracılığıyla idrar kaçırma probleminin utanılacak bir durum olmadığını ve en önemlisi de bir tedavisi olduğunu anlatmayı hedefliyoruz.

– Projeye yönelik bir de kitap hazırlanacak. Peki kitabın içeriği nasıl olacak?
Kampanyanın çıkış noktası, bu projenin ana sponsoru Canped'in kadınlarımızın ihtiyaçlarını ve yaşadıklarını anlamak üzere yürüttüğü çalışmaların sonuçlarına dayanıyor. Bu çalışmalarda, istemsiz idrar kaçırma sorunu yaşayan tüm kadınların evden çıkmaya korktukları ve hayatlarındaki pek çok özel anı kaçırmak zorunda kaldıkları saptandı. Böylece bu sorunu yaşayanlar ve yaşamayanlar ortak bir noktada buluşacak.

_ce17435

Hikayenizi bizimle paylaşın

– Kitaba içerik anlamında kimler destek verecek?
Kitabımıza ünlülerden iş dünyasına, gazetecilerden hekimlere, sporculardan sanatçılara kadar birçok çevreden katılım olacak. Projenin bir parçası olmak isteyen herkesi, hayatında kaçırdığı önemli bir anı bizlerle paylaşmaya çağırıyoruz. 31 Ocak 2018 tarihine kadar biryoluvaristersen.com sitesine girip kendi hikayenizi yazabilirsiniz…

– Kitapta anlatacağınız anı hakkında bize bir ipucu verebilir misiniz?
Hikayemi okuyan hanımlar biraz tebessüm edecek biraz da hüzünlenecekler.

– Projeyle ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Çok enteresan tepkiler alıyorum. Uzak ve yakın çevremdeki kadınlar projeyi duyduktan sonra bu sorunu yaşadıklarını rahatlıkla dile getirmeye başladılar.

– Peki siz sağlığınızla ilgili nelere dikkat ediyorsunuz?
Sağlığımla ilgili en çok dikkat ettiğim şey sağlıklı beslenmeye çalışmak. Evde yiyeceklerimi kendim yapmaya ve organik yiyecekleri özenle seçmeye çalışıyorum.

kiralik_ask-3

– Beslenme konusunda öneriniz var mı?
Kadınlara tatlı krizlerini vişne kurusu, badem, ceviz ve kırmızı erik kurusu gibi gıdalarla atlatmaya çalışmalarını tavsiye edebilirim. İkinci önerim de şu; özellikle internet üzerinde mucizevi olarak tanıtılan sağlık ürünlerini, bu işin gerçek uzmanlarına danışmadan kullanmasınlar.

Yeni nesil gençlerde bir acelecilik var

– Genç nesil oyuncuları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Onları çok başarılı buluyor ve beğeniyorum. Gençlerin oyunculuk eğitimi alıp bu işe gönül vermelerinden yanayım. Kendilerine “İyi bir oyuncu olmak mı yoksa sadece ün ve para kazanmak mı?” diye sorsunlar. Bu ayrımı iyi yapmaları gerekiyor. Yeni nesil gençlerde bir acelecilik var. Bana göre oyunculukta esas önemli nokta, sürekli kendini geliştirerek ilerlemek ve sindire sindire basamakları atlamak.

-Yeni sezonda sizi ekranlarda görebilecek miyiz?
Birçok görüşme yapıyorum. Sinema ve dizi projelerini değerlendiriyorum.

– Bugüne dek daha çok komedi türü projelerde yer aldınız. Arzu ettiğiniz ve oynamak istediğiniz başka tür projeler ve roller var mı?
Eskiden komedi oynayana sürekli aynı tür projelerde yer verirlerdi. Ama oyunculuk öyle bir şey değil! Oyunculuk bütün duyguları içinizde barındırmaktır. Allah'tan bu inanış artık yok olmuş durumda. ‘Kiralık Aşk' dizisiyle oyunculuk anlamında kendimi gösterebileceğim bir rolü canlandırma fırsatını yakaladım. Mankenlik çıkışlı olduğum için daha önceden bu tip dişi ve doğurgan roller daha çok konservatuvar mezunu oyunculara veriliyordu ama ‘Kiralık Aşk' dizisi sayesinde bu hayalimi gerçekleştirmiş oldum. Şimdiki düşüncem herkesi ters köşe yapmak.

soldaburak-kayahan-nergis-kumbasar-sagdaprof

1SORU 1 CEVAP

Aşk – Evlat
Sağlık – Kendini sevmekle başlar
Oyunculuk – En büyük tatmin
Gelecek – Umut
Sonbahar – Romantizm

Loading...