Chadwick Boseman kimdir? Chadwick Boseman kaç yaşında, hangi hastalıktan vefat etti?

Marvel sinema evrenin filmlerinden biri olan Black Panther'de başrol oyuncusu olan Chadwick Boseman, 41 yaşında vefat etti. Ünlü oyuncunun severleri, vefat haberi sonrası büyük üzüntü duydu. Peki, Chadwick Boseman kimdir? İşte Chadwick Boseman’ın kariyeri ve hayatı…

Chadwick Boseman kimdir? Chadwick Boseman kaç yaşında, hangi hastalıktan vefat etti?

Chadwick Boseman’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 41 yaşındaki ünlü oyuncunun hayatını kaybettiği duyuruldu. Kanser tedavisi gören Boseman, kolon kanseri sebebiyle hayatını kaybetti.

CHADWICK BOSEMAN KİMDİR?

Boseman Güney Carolina’da, her ikisi de Afrikalı Amerikalı olan Carolyn-Leroy Boseman’nın çocuğu olarak doğup büyüdü.

Boseman’a göre, yaptırdığı DNA testinde atalarının Sierra Leone’den Krio, Nijerya’dan Yoruba ve Sierra Leone’den Limba insanları olduğunu göstermiştir. Annesi bir hemşireydi ve babası bir tekstil fabrikasında çalışarak döşemecilik işini yönetiyordu.

Boseman 1995 yılında T. L. Hanna Lisesi’nden mezun oldu. İlk yılında ilk oyunu Crossroads’u yazdı ve bir sınıf arkadaşı vurularak öldürüldükten sonra okulda bu oyununu sahneledi. Boseman, Washington D.C.’deki Howard Üniversitesi’ne gitti ve 2000 yılında yönetmenlik dalında Güzel Sanatlar Lisansı ile mezun oldu.

LONDRA’DA EĞİTİM ALDI

Öğretmenlerinden biri akıl hocası olan Phylicia Rashad’dı. Boseman ve bazı sınıf arkadaşlarının kabul edildikleri Londra’daki İngiliz Amerikan Drama Akademisi Oxford Yaz Ortası Programına katılabilmeleri için fon toplamaya yardımcı oldu. Boseman yazmak ve yönetmek istedi ve başlangıçta aktörlerle nasıl ilişki kuracağını öğrenmek için oyunculuk eğitimi almaya başladı. ABD’ye döndükten sonra New York’un Dijital Film Akademisi’nden mezun oldu. Kariyerinin başlangıcında Brooklyn’de yaşadı. Boseman, New York Harlem’deki Siyah Kültür Araştırma Merkezi’nde bulunan Schomburg Junior Scholars Programında drama eğitmeni olarak çalıştı.

Black Panther film seti Foto: DepoPhotos

BLACK PANTHER ROLÜ İÇİN DUA ETMİŞ

2008 yılında oyunculuk kariyeri için Los Angeles’a taşındı. Boseman bir Hıristiyan olarak yetiştirildi ve vaftiz edildi. Boseman bir kilise korosu ve gençlik grubunun bir parçasıydı ve eski papazı hala inancını koruduğunu söyledi. Boseman, Marvel Sinematik Evreni’nde karakter olarak kullanılmadan önce Kara Panter olmak için dua ettiğini belirtti.

Boseman bir vejetaryendi. Dört yıl boyunca kalın bağırsak kanseri tedavisi gören Boseman, 28 Ağustos 2020’de öldü