Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Chernobyl 5. yeni bölüm ne zaman? Chernobyl nasıl, nereden izlenir?
Chernobyl 5. yeni bölüm ne zaman? Chernobyl nasıl, nereden izlenir?
Chernobyl dizisi son zamanların en popüler dizilerinden biri... Dizi isminden de anlaşıldığı üzere Ukrayna’nın Belarus sınırındaki Chernobyl şehrine kurulan nükleer tesiste yaşanan patlama sonrası yaşanan olayları anlatıyor. Yeni bölümü heyecanla bekleyenler ise "Chernobyl 5. yeni bölüm ne zaman?" sorusuna yanıt arıyor. İşte dizi hakkında ayrıntılar...
Magazin 4 Haziran 2019 - 20:12

İnsan eliyle inşa edilmiş en büyük afet olarak tarihe kara bir leke olarak geçen Çernobil faciası, 1986 yılında tüm dünyayı şoka uğratmış, geleceğin enerji kaynağı olarak gösterilen nükleer santrallerin ne cins bir tehlike kapanı olduğunu herkese göstermişti. HBO kanalının yeni projesi olan Chernobyl, beş bölüm süren bir mini dizi olarak kurgulandı. Peki Chernobyl nasıl, nereden izlenir? İşte detaylar…

CHERNOBYL NASIL İZLENİR?

Chernobyl’in Türkiye’deki yayın hakları Digiturk’te bulunuyor. Chernobyl’in yeni sezonunu izlemek için Digiturk üyesi olmanız gerekiyor. Aşağıdaki linkten üyelik işlemlerinizi yapabilirsiniz.

CHERNOBYL İZLE

CHERNOBY FACİASI NASIL OLMUŞTU?

26 Nisan 1986. Saat sabaha karşı 01:23. Çernobil nükleer santralindeki mühendisler 4 nolu reaktörün elektriğini kesiyor. Amaç olası bir elektrik kesintisi durumunda reaktörün nasıl kontrol altında tutulacağının bir provasını yapmak. Ancak mühendislerin bilmediği şey, reaktör bu tatbikat öncesinde zaten dengesiz bir durumda.

Güç kesintisi, reaktöre su taşıyan türbinleri yavaşlatıyor. Daha az suyun reaktöre pompalanmasıyla buharlaşma hızlanıyor ve içerideki buhar basıncı birikiyor. Mühendisler durumun farkına varıp reaktörü kapatmaya çalıştığında iş işten geçmiş oluyor.

Büyük bir patlamayla reaktörün tavanı havaya uçuyor. Reaktör atmosfere maruz kalıyor. Reaktörün havayla teması sonucu başlayan yangın 10 gün boyunca devam ediyor. Radyoaktif bulutlar, Avrupa’nın önemli bir bölümüne radyoaktif serpinti olarak dökülüyor.

Çernobil’de çıkan yangını söndürmek üzere bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi gönderilmişti. İtfaiyecilerden 134’ü akut radyasyon dozuna maruz kalmıştı. 28’i birkaç ay içerisinde hayatını kaybetti. Kazadan bu yan en az 19’u daha öldü.