Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cüneyt Arkın: “Jön değil hakiki kahramandım”
Cüneyt Arkın: “Jön değil hakiki kahramandım”
Unutulmaz birçok filme imza atan Cüneyt Arkın, “Türk halkının sorunlarını bilir, araştırır, filmlerde canlandırdığım karakterlerle çözüm arardım” dedi
Magazin 11 Şubat 2019 - 14:49

HAKAN CERRAHOĞLU

Türk Sineması'nın gelmiş geçmiş en karizmatik ve en büyük oyuncularından biri o… İnsanlığın iyiliği için çalışan bir halk kahramanı… Romantik jön filmleriyle başladığı sinema kariyerini Malkoçoğlu, Battal Gazi ve Kara Murat serilerini beyaz perdeye aktararak Türk Sinema tarihine örneği olmayan bir tarz getiren kült isim Cüneyt Arkın, Korkusuz Gazetesi’nden Hakan Cerrahoğlu’na  röportaj verdi.

Doktor Cüneyt Arkın nasıl aktör oldu?

Halit Refiğ, Eskişehir'de film çekerken ben hava ikmalde doktordum. Orada tanıştık. Sonraki yıllarda İstanbul'da kendisini ziyaret ettim. Kapısını çaldım. Ben tıp fakültesini bitirmiş, kadro bekliyordum. Halit Refiğ, halimi sordu. ‘Berbat' dedim. Halit Refiğ, ‘Bir filme başlıyorum. Oynar mısın?' diye sordu. ‘Evet' dedim.

Korkusuz adam Cüneyt Arkın, bize kendini nasıl tanımlar?

Kendimle dalga geçmeyi severim, Ne bulursam okurum. Haftanın 5 günü yüzerim. Yalnızlığı severim, Ata iyi binerim. Köpeklerle çabuk dost olurum. Aşka inanırım. Hikaye, deneme yazarım. Filmlerimde ise güçlü, yiğit, cesurdum. Yenilmez görünen, büyük, acımasız güçlerle ölümü göze alarak savaşıyordum. Filmlerimde böyleydim de halkımı, yurdumu seven insan mıydım? Hayatım boyunca kendime bunları sordum ve bir şiir yazdım.

Cüneyt Arkın neden dünyaya açılamadı?

Açıldım. İtalya'da adım John Arkın'dı. İran'da Fahrettin. Avrupa'da Steve Arkın. Uzak Doğu'da Lee Arkın. James Bond filmi teklif edildi. Ama o Amerikan sömürüsünü temsil ediyordu. İyi gibi gözüküp, gereğinde çıkarı için dostlarını harcıyordu. Oysa Bir Kara Murat, Malkoçoğlu halk
kahramanıdır. Doğrudan yanadır. İnsanlığın iyiliği için çalışır. Ben bu filmleri tercih ettim.

Romantik filmlerin kahramanı Cüneyt Arkın bize aşkı nasıl anlatır?

Aşk bir eşkıyadır. Gönül ateşleri yakar. Betül Hanım, olmasaydı Cüneyt Arkın olmazdı.

Ülkemiz sevginin, aşkın, özgürlüğün ve eşitliğin hakim olacağı dünyanın neresinde?

Dünya, aşkın, özgürlüğün hakim olacağı yerde kapitalist sömürünün kölesi oldu. Türkler ayağında çarık yokken dünyanın en güçlü devletlerini yendi. İslam ülkeleri,Batı'nın kölesi olurken Türkiye, demokratik, laik cumhuriyetini kurdu.

Sizce demokrasiye giden yol devrimler mi, sosyalizm mi?

Ne devrimler, ne sosyalizm. Demokrasi, Türk halkının evriminde var. Sömürge de olmamıştır. Sömürgeci emperyalistleri de yenmiştir. Türklerin temeli bağımsızlık ve özgürlüktür.

Cüneyt Arkın filmlerinin sırrı neydi?

Türk halkı kahraman sever, bende her filmimde bir halk kahramanını oynardım. “Jön” değil, hakiki bir kahramandım. Türk halkı beni sevdi, saydı, içlerinden biriydim. Toplumsal filmlerde de oynadım. Komiser Cemil, Vatandaş Rıza, Maden… Türk halkının sorunlarını bilir, araştırır, filmlerde canlandırdığım karakterlerle

Yeşilçam'ın mirasına sahip çıkılıyor mu?

Hayır, nice büyük oyuncular şu an işsiz. Kendi dönemimden Eşref Kolçak, haykırdı ‘Bana iş verin' diye!

Siz hayatta paraya hiç önem vermediniz günümüzde şöhret para demek mi?

Hem de nasıl. Televizyonun pompaladığı şöhret ve para bugünün değerleri… Şöhreti, parayı dayatıyor. Bir süre sonra kabulleniyorsun. Paran varsa değerlisin, güçlüsün algısı yaratılıyor. Gençler televizyonun bu tuzağına düşmemeli. 60 ve 70 kuşağının değer yargıları çok farklıydı. Bugün hız çağının değer yargıları çok farklı.

Bugünün Türkiye'sini nasıl tanımlarsınız?

Dünya hastalandı. Sosyal medya baştacı oldu. İletişim teknolojisi bizi insanlardan uzaklaştırdı. Akıllı telefonun hünerlerine kapıldık. Artık bilgi yok, düşünmek yok. Gençler bu girdabın içinde mutsuz, umutsuz. Değer yargıları telefon ve onun yarattığı sanal mutlulukla avunuyorlar

Son güncelleme: 15:11 - 11.02.2019