Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Deniz Seki yeni bestesini vekillere çaldı
Deniz Seki yeni bestesini vekillere çaldı
TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu üyeleri Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde incelemelerde bulundu.
Magazin 4 Nisan 2016 - 20:04

BAŞAK KAYA/ANKARA
Ziyarete, Başkan AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya ve HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan katıldı.

YENİ BESTESİNİ ÇALDI

Komisyon üyeleri uyuşturucu suçundan cezaevinde bulunan sanatçı Deniz Seki ile de görüştü. Seki tek kişilik odasında milletvekillerini elinde gitarıyla karşıladı. Seki’nin odasının duvarında kendisinin ve nişanlısının çok sayıda fotoğrafının olduğu, masasının üzerinde de makyaj malzemeleri bulunduğu görüldü.

Seki fotoğraflarını vekiller için imzalayıp hediye ederken gitarıyla ”Bu neyin bedeli. Maalesef yanmadan sönmüyor insan.” dizelerinden oluşan yeni bestesini de çaldı. Seki parça bitince vekillere ” Yanmadan sönmüyor insan lafı herkes için geçerli, hapishanedeki için de dışarıdaki için de geçerli” dedi.

MUNGAN ŞİMDİ DAHA MORALLİ

Vekiller daha sonra akademisyenler bildirisine imza atan ve tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ı da ziyaret etti. CHP’li, İlgezdi, ”Kendisi tecritten çıkmış ve daha moralli gördüm. Orada siyasi tutukluların en büyük sıkıntısı, kendilerine gelen kolilerin açılmadan geri gönderilmesi” dedi.

Komisyon üyeleri iki katlı koğuşların üst katında küçük bir ortak alan olduğunu ve buranın kütüphaneye çevrildiğini gördüler. Cezaevindeki ortak avlu ise, saat 07.00-19.00 saatleri arasında açık tutuluyor. Her koğuşta yaklaşık 20 kadın tutuklu kalıyor.

YARALI KADIN

Komisyon üyeleri koğuşta yaralı bir tutuklu kadınla da karşılaştı. CHP’li İlgezdi ”Bağırsakları dışarıda, kolu defalarca ameliyat olmuş, kolu tekrar kazanabilmek için değişik yerlerden defalarca doku alınmış. Hekim olduğum için söylüyorum, orada kalması uygun ve mümkün değil. Mikrop kapma ihtimali olduğu için hastane koşullarında kalması gerekiyor. Hastaneye bile zaman zaman gönderilmediğini söyledi. Davaların çokluğunun mazeret kabul edildiğini, bu nedenle hastaneye gitmesi gereken zamanlarda gönderilmediğini söyledi. O hastanın durumu gerçekten çok ağır” dedi.

MAHKUM HASTANESİ ÖNERİSİ

İnfaz koruma memurları da komisyon üyelerinden, özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti. Bir kadın infaz koruma memuru, “Buraya bir mahkum hastanesi kurulmalı. Eskiden Bayrampaşa’nın yanında böyle bir yer vardı. Dolayısıyla ne asker getirip götürmekte sorun yaşıyordu, ne de hasta sorun yaşıyordu” dedi ve milletvekillerine hastane önerisi getirdi.