Direniş Karatay konusu ne? Direniş Karatay filmi nerede çekildi? Direniş Karatay filmi oyuncuları…

Direniş Karatay filmi Emir Celaleddin Karatay’ın Moğollar'a zorlu mücadeleyi beyaz perdede ve televizyonda seyirci ile buluşturuyor. Anadolu'da gerçekleşen tarihin en zorlu savaşlarından biri olan Direniş Karatay izleyicinin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Tarihi ve Belgesel türündeki 2018 yapımı film merak konusu oldu. Peki Direniş Karatay nerede çekildi? İşte Direniş Karatay filmi konusu ve oyuncuları...

Direniş Karatay konusu ne? Direniş Karatay filmi nerede çekildi? Direniş Karatay filmi oyuncuları…

Direniş Karatay, Emir Celaleddin Karatay’ın Moğol baskıları karşısında sergilendiği büyük direnişi konu alıyor. Direniş Karatay, Mehmet Aslantuğ ve Fikret Kuşkan gibi usta oyuncularla 2018 yılında seyircilerle buluşmuştu. Peki, Direniş Karatay nerede çekildi? Direniş Karatay konusu ne? Direniş Karatay filmi oyuncu kadrosunda kimler yer alıyor?

DİRENİŞ KARATAY NEREDE ÇEKİLDİ?

Direniş Karatay, Konya’da kurulan ve Selçuklu dönemini anlatan bir plato da çekildi. 3 ay süren çekimlerin ardından 2018’in başlarında beyaz perdede yerini aldı. Filmin tarih danışmanlığını ise Prof. Dr. İlber Ortaylı üstlendi. Filmin bir bölümü ise Holywood standartlarında bir platoda çekildi.

65 bin metrekare kapalı alanda gerçekleşen stüdyo çekimleri esnasında savaş sahneleri için uluslararası standartta 45 kişilik dublör ekibi özel koreografileri ile görev aldı. Ayrıca savaş sahneleri çekiminde sette 500 kişi görev aldı.

direnis-karatay-filmi

66 bin m2 kapalı, 20 bin m2 açık olmak üzere toplamda 86 bin m2 alana kurulan Direniş Karatay film platosu, aynı zamanda kurulan ilk Selçuklu platosu olma özelliğinde. Kılıçarslan Köşkü, Sultan Kapısı, Ertaş Kapısı gibi tarihî yerlerin gerçeğe yakın prototiplerinin bulunduğu plato, KTO Karatay Üniversitesi'nin ruhunu oluşturan Karatay Medresesi'ni de içinde barındırıyor. Platonun sokaklarında ise, döneme ait kasap, manav, fırıncı, kumaşçı ve benzeri meslek sahiplerinin dükkânları bulunuyor.

direnis-karatay-konusu

DİRİLİŞ KARATAY FİLMİ OYUNCULARI

BDireniş Karatay'da Mehmet Aslantuğ, Emir Celaleddin Karatay rolünde. Gözünü hırs bürümüş Noyan'ı ise Yurdaer Okur canlandırırken; bir diğer usta isim Fikret Kuşkan, Ahi Evran karakterine hayat veriyor. Ayrıca kadroda; Burcu Özberk, Alperen Duymaz, Nefise Karatay, Cahit Kayaoğlu, Furkan Palalı gibi pek çok isim yer alıyor.

Tarihi film ve diziler, at çiftliklerine ilgiyi artırdı İlginizi Çekebilir Tarihi film ve diziler, at çiftliklerine ilgiyi artırdı

DİRİLİŞ KARATAY KONUSU

Alaeddin Keykubat’ın zehirlenmesinin ardından tahta geçen Gıyaseddin Keyhüsrev, Anadolu Selçuklu Devleti’nin topraklarını koruyacak yetenekte bir hükümdar olmadığından, Moğol Ordusu’nun iştahını kabartır. Devlet, yıkılma tehlikesi altına girer. Ancak Emir Celaleddin Karatay’ın kadın, erkek, genç ve yaşlısıyla topyekün örgütlediği halk, tüm gücüyle Moğollara direniş için hazırlık yapmaktadır.

mehmet-aslantug-kac-yasinda

MEHMET ASLANTUĞ KİMDİR? KAÇ YAŞINDA

1961 yılında Samsun'da dünyaya gelen Mehmet Aslantuğ, Çerkes kökenli ve tarımla uğraşan bir ailenin beş çocuğundan en küçüğü olarak aileye katıldı. İlk orta ve lise eğitimini memleketi Samsun'da tamamlayan Mehmet Aslantuğ, 1978 yılında üniversite eğitimi için İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'ne kayıt yaptırdı. Mehmet Aslantuğ, tiyato ile ilgilenmesinden dolayı okulu bitiremedi ve profesyonel olarak sahne hayatın adım attı.

Mehmet Aslantuğ 1997 yılında oynadığı “Sıcak Saatler” adlı dizi ile geniş kitleler tarafından tanındı. 2003 yılında ekranlara gelen “Bir İstanbul Masalı adlı” dizide “Selim Arhan” rolü ile hafızalara kazındı. 2009 yılında bir roman uyarlaması olan “Hanımın Çiftliği” adlı dizide “Muzaffer Bey” karakteri ile ekranlara dönen Mehmet Aslantuğ, 2015 yılında “Racon: Ailem İçin” dizisinde Kenan Korhan karakterini canlandırdı. Mehmet Aslantuğ dizi ve filmlerde oyuncu olarak yer almasının yanında birkaç projede de yönetmen koltuğuna oturmuştur.

Kendisi gibi oyuncu olan eşi Arzum Onan'la 1996 yılından beri evli olan Mehmet Aslantuğ'un Can adında bir oğlu vardır. Başarılı oyuncu Mehmet Aslantuğ son olarak Direniş Karatay filmi ile seyirci karşısına çıktı.