Dünyayı değiştiren etki

Los Angeles’taki Beverly Hills Oteli’nin balo salonunda hayatımın en unutulmaz ödül törenlerinden birine tanık oldum. Amerika’nın en prestijli dergilerinden Variety, Lifetime Kanalları ile birlikte seçtiği ‘Yılın En Etkili Kadınları’nı her sene ödül vererek onurlandırıyor.

Dünyayı değiştiren etki

Özlem GÜRSES

Lifetime Türkiye Kanalları Başkanı Esra Oflaz Güvenkaya'nın davetiyle katıldığım ‘Power of Women' (Kadının Gücü) yemeğinde yıldızlarla röportaj yapma şansı buldum ve önce Hollywood'u sonra da tüm Amerika'yı alt üst eden taciz skandalını yerinde gözlemledim… Kadınlar konuşuyor, korkmadan, utanmadan! Hiç şüphe yok ki bu skandalın ortaya çıkmasından sonra Los Angeles'ta hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…

Kırmızı halının neşeli isimleri

Ödül töreninin yapıldığı salona girmeden önce dünyanın dört köşesinden gelmiş gazetecilerle kırmızı halıdaydım… Kırmızı halıda, albümleri Billboard listelerinde rekorlar kıran Kelly Clarkson'dan, ‘Wonder Woman' filmiyle Hollywood'da kadın algısını değiştiren Patty Jenkins ve Gal Gadot'ya, ‘Mother' filmiyle tartışma yaratan ikonik oyuncu Michelle Pfeiffer'dan Hintli yıldız Priyanka Chopra'ya pek çok ünlü aynı çatı altında toplandı.

Patty Jenkins/Priyanka Chopra/Octavia Spencer/Kelly Clarkson

Patty Jenkins/Priyanka Chopra/Octavia Spencer/Kelly Clarkson

Dişil çağ

Sadece kadınlar ve markalar değil, erkekler ve iş yaşamı da bu ‘yeni dişil çağdan' nasibini almış durumda… Ödül töreninde sahnede onurlandırılan tek erkek, büyük başarı elde edilen Salesforce şirketinde tüm kadınlara erkeklerle eşit ücret ödeyen ve bunun için geçmişe dönük farkları da karşılayan işadamı Marc Benioff'du.

 Gençliğimin şarkısı ‘I Just Called To Say I Love You'nun yaratıcısı Stevie Wonder da oradaydı...

Gençliğimin şarkısı ‘I Just Called To Say I Love You'nun yaratıcısı Stevie Wonder da oradaydı…

AYAKTA ALKIŞLANDI

Beş milyar dolarlık serveti ve 28 bin çalışanıyla sık sık Amerika'nın en sevilen CEO'su seçilen Benioff, kadın erkek eşitliğini hem kişisel hem de iş yaşamında hayata geçiriyor. Salonda dakikalarca alkış alan konuşmayı da yine o yaptı. Benioff “Eşitlik benim için bir ideal değil, gerçekliktir” dedi. Bu müthiş adamı Esra Oflaz Güvenkaya ile ayakta alkışladık!

Marc Benioff

Marc Benioff

 

Yılın Kadını

Gecede, ‘etki alanını ve gücünü dünyada bir olayı iyi yönde değiştirmek için kullanan yıldızlar' onurlandırıldı. Bu yıl Priyanka Chopra, UNICEF çatısı altında mültecilerle yaptığı çalışmalarla, Kelly Clarkson eğitim alanında yaptığı bireysel katkılarla, Patty Jenkins cezaevlerindeki mahkumların rehabilitasyonu yönündeki çabalarıyla, Michelle Pfeiffer çevreye duyarlı organik ürünlere ilişkin farkındalık kampanyasıyla ve Octavia Spencer öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitime katılmasına bizzat destek vermekle ‘Yılın Kadını' seçildiler.

Michelle Pfeiffer ödül sevincini Gwyneth Paltrow ile paylaştı.

Michelle Pfeiffer ödül sevincini Gwyneth Paltrow ile paylaştı.

KADININ GÜCÜ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Yani artık sadece güzel, seksi ya da ‘çok satan' olmak yetmiyor! Hollywood, her geçen gün giderek güçlenen kadın hareketinin de etkisiyle, aktivist kadınları ödüllendirmeyi tercih ediyor.

Erkeklerin tadını çıkardığı özgürlüğe kadınlar da sahip olsun!

Kırmızı halının en çok dikkat çeken isimlerinden biri de Hint asıllı yıldız Priyanka Chopra idi. Önce Miss India sonra Miss World ve Hollywood olan Priyanka kendine yıldız değil, feminist diyor!

Priyanka Chopra

Priyanka Chopra

– Hep uzay mühendisi olmak istemişsin…

Evet! Annem ve babam askeriyede doktordu, bilimle iç içe büyüdüm. Ama hayatım beni buraya taşıdı.

– Şimdi de gücünü mülteci çocuklar için kullanıyorsun…

Aslında hayırseverlik ve empati ailemden öğrendiğim değerler. Ailem bana ve erkek kardeşime hep bizden başkalarını anlattı. Bugün de ben çocukların yaşamlarında bir fark yaratabilirsem ne mutlu bana!

– Güçlü bir kadın mısın?

Bazen evet, bazen de hayır. İşlerimi yönetiyorum ama duygusal olarak yalnızlığı hiç sevmem. Sevdiklerim hep yanımda olsun isterim…

– Feminist olduğunu söylüyorsun…

Elbette… Feminizm erkeklerden nefret etmek ya da onlara hadlerini bildirmek değil ki… Feminizm erkeklerin yüzyıllardır keyifle tadını çıkardığı özgürlüğe kadınlarda sahip olsun demek!

Kadınlar artık susmuyor

Son albümü ‘Meaning of Life' ile Billboard'da ikinci sıraya kadar yükselen Kelly Clarkson'la kırmızı halıda sohbet ettik. Kocaman gülümsemesinden feyz aldığım Clarkson sorularımı yanıtladı.

Kelly Clarkson

Kelly Clarkson

– Hayatındaki en güçlü kadın kimdi?

Annem 3 yaşından beri bana tek başına baktı. Ve bu arada okulu da bitirdi, öğretmen oldu. Bence müthiş bir kadın…

– Sen kendine feminist diyorsun değil mi?

Feminist benim için kadın haklarını dert eden, bunun için savaşan kişi demektir. Ben eşitlik yanlısı bir kadınım. Çok enteresan zamanlardan geçiyoruz, kendisine kanaat önderi diyen herkesin bu işlere kafa yorması ve mücadele etmesi gerekir.

– Müziğini seven Türk kızlarına ne söylemek istersin?

Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde kadınlar artık susmuyor, hakları için anlatıyor ve sokağa çıkıyor. Asla susmasınlar, konuşsunlar, anlatsınlar ve itiraz etsinler.