Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ekranların yeni dizisi Avlu konusu ne, oyuncuları kimler?
Ekranların yeni dizisi Avlu konusu ne, oyuncuları kimler?
Geçtiğimiz hafta Star TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan Avlu izleyicilerden tam not aldı. Diziyi yeni izlemeye başlayanlar ise Avlu dizisinin konusu ne? Oyuncuları kimler? sorularının cevabını merak ediyor. İşte Avlu dizisi hakkında merak edilenler...
Magazin 5 Nisan 2018 - 20:29

Star TV’nin yeni dizisi Avlu dizi tutkunlarının dikkatini çekmeyi başardı. Avustralya dizisi Wentworth'un yasal uyarlaması olan Avlu, geçen hafta yayın hayatına başladı.Demet Evgar, Ceren Moray ve Nursel Köse'nin başrollerini paylaştığı Avlu, yayına girdiği andan itibaren kısa süre içerisinde Trend Topic listesine girerek üst sıralara yükseldi.

Dizi, Beethoven'ın Ay Işığı Sonatı parçası ile başladı. Deniz ve Hakan arasındaki kavganın üzerine düşürülen klasik müzik seçimi sahnenin etkileyiciliğini daha da artırdı. Devamında Sagopa Kajmer'in Galiba isimli parçasına yer verilen kısım izleyiciler tarafından beğeni ile karşılandı. Müziğin dramatik ögelerin taşıyıcısı olarak kullanıldığı projede Fikret Kızılok'tan Müzeyyen Senar'a pek çok usta ismin parçalarına yer verildi.

3 başarılı kadın oyuncunun karakterlerinin sahiciliği çok beğenildi.

Uzun süredir televizyon ekranlarından uzak olan Demet Evgar, Avlu projesi ile ekrana döndü.  Cezaevinin iki ağası Azra (Ceren Moray) ve Kudret (Nursel Köse) şimdiden fenomenleşen karakterler olmaya hazır. Çekimleri ve kurgusu oldukça beğenilen Avlu'yu yönetmen Yüksel Aksu, “bir masal dünyası” olarak tanımlıyor.

Aksu, “Öncelikle Avlu bir Avustralya formatı, bu formatı biz Türkiye'ye modifiye ettik. Bir masal anlatıyoruz bu dizinin bendeki farkı, beni heyecanlandıran tarafı şu, klasik hapishane dizileri ve Türk Sineması'nın oturttuğu literatürün dışında bir cezaevi dünyası kurdum. Bilindik cezaevleri dünyasının dışında, modern dünyada mimarisi güzel ama içindeki insanları bitmiş, dayanışması azalmış bir sosyolojiye tekabül ediyor. Dolayısı ile yeni bir şey olduğunu düşünüyorum. Özel ve özgün bir şey olduğunu düşünüyorum” yorumunda bulundu.

AVLU DİZİSİNİN OYUNCU KADROSUNDA KİMLER VAR?

Limon Film imzalı projenin başrollerinde Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse, Kenan Ece, Teoman Kumbaracıbaşı ve Ruçhan Çalışkur yer alıyor. Projenin yönetmen koltuğunda İftarlık Gazoz, Dondurmam Kaymak gibi başarılı projelere imza atan Yüksel Aksu oturuyor.

avlu

AVLU DİZİSİNİN KONUSU NE?

Deniz Demir (Demet Evgar) dikkat çeken, akıllı bir kadın. Üniversiteyken, genç bir müzisyen olan Hakan ile (Teoman Kumbaracıbaşı) tanışıyor. İlk görüşte âşık olan ikili, kısa bir süre sonra evleniyorlar ve kızları Ecem doğuyor. Aile içi şiddet ise ondan sonra başlıyor…

avlu1

Uzun süredir ekranlardan uzak olan Şebnem Dönmez, Avlu'yla sevenleri ile buluşuyor. Dönmez, Hapishane müdürü Nihal karakterine hayat verecek.

Avlu, koca bir ömrü dört duvar arasına sıkıştırmış kadınların; bu kadınların mutluluk, hüzün, umut, arkadaşlık ve düşmanlıklarının hikayesi…

Hikaye, uzun süredir şiddet gördüğü eşini vurduğu iddiasıyla tutuklanan Deniz'le ( Demet Evgar) başlar.

avlu2

Deniz'le beraber cezaevini öğrenir, Deniz'le beraber içerideki ağaları, onları temizlemek isteyen yönetimi, bin bir çeşit mahkûmu, gardiyanı hatta cezaevinde doğmuş, parmaklıkların dışını hiç görmemiş çocukları tanırız…

Şimdiden zirve yarışında üst sıralarda yer alması beklenen projede Demet Evgar, Ceren Moray ve Nursel Köse'nin yaratacağı karakterler merakla bekleniyor.

Güçlü prodüksiyonu, yaşama dokunan hikayesi ve usta oyuncu kadrosu ile “Avlu” 29 Mart Perşembe Star'da başlıyor.

avlu-3

Deniz uzun zamandır eşinden şiddet görmektedir. Bir gece evinden gelen bağırışmalar, bir el silah sesiyle bıçak gibi kesilir. Deniz, kavga sırasında eşi Hakan'ı vurduğu iddiasıyla tutuklanır.

Tutuklu olarak kalacağı cezaevine gelen Deniz'in tek isteği kızını arayıp durumunu öğrenmektir. Fakat içeride, kendi kurallarını ve taraflarını oluşturmuş, birbirine düşman iki kadının arasında bulur kendini: Azra ve Kudret.

İki kadın da Deniz'i kendi tarafına çekerek cezaevi içindeki güçlerini artırmak için mücadeleye girişir. Deniz'in ise tek isteği hiçbir belaya ve suça bulaşmadan en kısa zamanda kızına kavuşmaktır.