Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Engin Altan Düzyatan, “Şantaj çetesi” davasında ifade verdi: Para ödemedik…
Engin Altan Düzyatan, “Şantaj çetesi” davasında ifade verdi: Para ödemedik…
Ünlü isimlerin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek, şantaj yaptıkları gerekçesiyle açılan davada eşi de çetenin kurbanları arasında olan Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan tanık olarak dinlendi. Düzyatan, "Ele geçirilen hesabı geri almak için teknolojiden anlayan kişilerle telefon görüşmemiz oldu ancak sanıklara para ödemedik" dedi.
Ümit TÜRK
Magazin 9 Kasım 2018 - 11:48

Ünlü sanatçılar Sezen Aksu, Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar, Gamze Özçelik, Neslişah Düzyatan, Tarık Mengüç, Balçiçek İlter, Pınar Altuğ gibi isimlerin de bulunduğu 58 kişinin Instagram ve Twitter hesaplarını ele geçirerek para koparmak amacıyla şantaj yaptığı iddia edilen ‘Ducky Layne’ isimli 18 kişilik çeteye ilişkin açılan davanın görülmesine devam edildi.

 

DÜZYATAN TANIK İFADESİ VERDİ

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada biri tutuklu 18 sanık hazır bulundu. Bu celse, müştekilerden Neslişah Düzyatan’ın eşi ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan tanık olarak dinlendi.

“PARA TALEPLERİ OLMADI”

Teknolojiden anlayan kişilerle eşi Neslişah Düzyatan'ın ele geçirilen sosyal medya hesabı için telefonda görüşmelerinin olduğunu aktaran Engin Altan Düzyatan, “Fatih Gönenç isimli biriyle telefonda görüştüm. Para talebi olmadı. Sanıkların da bizden herhangi bir para talebi olmadı. Eşimden de herhangi bir para talebi olmadı. Hesap sonra geri geldi” dedi.

Hakimin, ATM’e önünde çekilen bir fotoğrafın kendilerine gönderilip gönderilmediği şeklindeki sorusuna Düzyatan, “O dönem itibariyle bir fotoğraf konusunun geçtiğini hatırlıyorum. Ancak fotoğraftaki kişi tam belli olmuyordu. Fotoğraf yansıma şeklinde bir fotoğraftı” dedi. Hakimin daha sonra salonda bulunan sanıklar Veysel Demir ve Gökyar Şen’i göstererek fotoğraftaki kişiler olup olmadığını sorması üzerine Düzyatan, “Bunlar olup olmadıklarını hatırlamıyorum” yanıtını verdi. Düzyatan ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

engin-altan-duzyatan
İDDİANAMEDE 5 BİN TL İSTEDİKLERİNİ SÖYLEMİŞTİ

İddianamede Ayşe Neslişah Düzyatan’ın verdiği ifadesinde 5 Ağustos 2017’de kullandığı telefon hattına ‘Instagram’ kullanıcı adıyla mesaj geldiği, ekteki linke tıklaması sonucu, ‘neslisahalkoclar’ kullanıcı adlı Instagram hesabının ve buna bağlı elektronik posta adresinin ele geçirildiğini, sonrasında Whatsapp üzerinden kendisiyle iletişime geçen kişilerin hesabın iadesi için kendisinden 5 bin TL istediklerini söylediği aktarılmıştı.

1321 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede 18 sanık hakkında, “Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, bilişim sisteminin işleyişini engelleme veya bozma, bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, şantaj, hakaret ve taciz” suçlarından 3 yıldan 33 yıla kadar hapis cezası istendi. Bazı sanıklar hakkında ise 57 mağdur için ayrı ayrı ceza verilmesi talep edildi. Bu sanıkların ise 1321 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Son güncelleme: 12:45 - 09.11.2018