Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fatma Girik, Tarık Akan’ın ilk filmini ve o gün yaşananları anlattı
Fatma Girik, Tarık Akan’ın ilk filmini ve o gün yaşananları anlattı
Fatma Girik, Tarık Akan'la oynadığı ve Akan'ın kariyerinin ilk filmi olan Solan Bir Yaprak'ı ve onunla tanışma hikayesini anlattı.
Magazin 16 Eylül 2016 - 10:53

Usta oyuncu Tarık Akan 66 yaşında aramızdan ayrıldı. Kariyeri boyunca pek çok filme imza atan ve sosyal içerikli filmlerle dikkat çeken usta ismin kariyeri, Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artisti Yarışması’yla başlamıştı. İşte derginin 3 Temmuz 1971 tarihli sayısında anlatılanlar ve Tarık Akan’ın ilk filminde birlikte oynadığı Fatma Girik’in usta isim hakkındaki sözleri:

Bakırköy’den Bebek’e gelen bu genç adam 1970 Ses Sinema Artisti Yarışması’nda erkekler arasında birinci olan Tarık Akan’dı ve o gün ilk filmine başlıyordu. Sette herkes, (rejisör Mehmet Dinler, kameraman Kriton İlliadis, Fatma Girik, Muzaffer Tema, Münir Özkul, Melek Görgün, Tarık Akan’a ‘Hoşgeldin’ dedi. Sonra Solan Bir Yaprak adlı renkli filmin ilk çalışma günü başladı.

İLGİLİ HABERTarık Akan'ın unutulmaz filmleriTarık Akan’ın unutulmaz filmleri

Tarık Akan bu ilk filminde ünlü bir bestekarı canlandırıyordu. Daha önce Ses Mecmuası’nın sinema artisti yarışması yoluyla Yeşilçam’a giren Tamer Yiğit, Süleyman Turan ve Deniz Erkanat’ın da çevirdikleri ilk filmlerin rejisörlüğünü yapan Mehmet Dinler ilk plan çekildikten sonra kemaramana döndü, karşılıklı gülümsediler. O sırada Fatma Girik de gelmiş. “Tamam ağabey, Tarık’ta iş var” demişti. İşte Fatma Girik’in sözleriyle o gün yaşananlar:

İLGİLİ HABERTarık Akan, Taş Mektep'te Sözcü'yü ağırlamıştıTarık Akan, Taş Mektep’te Sözcü’yü ağırlamıştı

İlk filmi birlikte çektik, adı ‘Solan Bir Yaprak’ tı. Ben Tarık’tan altı yaş büyüğüm sete geldiğinde adeta filmin adında olduğu gibi bir yaprak misali titriyordu. Karşısında o ana kadar bu kadar yakından görme fırsatı bulmadığı bir ünlü vardı ve bu durum onu heyecanlandırmıştı. Ona elimden geldiğince destek olmaya çalıştım.

İLGİLİ HABERSinema Artisti Yarışması birincisi Tarık AkanSinema Artisti Yarışması birincisi Tarık Akan

“HALKIN SÖYLEYEMEDİKLERİNİ SÖYLÜYORDU”

Tarık akan çok bilinçli bir adamdı. Sonradan o lay lay lom filmleri bırakarak, sosyal içerikli filmlerde oynamaya başladı. Ben zaten sinemaya başladığımdan beri böyle filmlerde oynuyorum, halkın söyleyemediklerini söyleyebileceği filmlerde oynamaya başladı. Onunla, Solan Bir Yaprak ve Orhan Kemal’in Kaçak romanından uyarlanan yine aynı adı taşıyan filmde oynadık. Çok iyi bir sanatçıydı. Hep insanların sesini duyurmanın, iyi bir şeyler yapmanın peşindeydi.

İLGİLİ HABERTarık Akan hakkında bilinmeyen her şeyTarık Akan hakkında bilinmeyen her şey

Son güncelleme: 15:21 - 16.09.2016