Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fazıl Say, Almanya ile Türkiye arasındaki komedyen krizine şu satırlarla değindi
Fazıl Say, Almanya ile Türkiye arasındaki komedyen krizine şu satırlarla değindi
Almanya'da 8 yıl yaşadım. Bu ülkeyi çok iyi bilirim.
Erdinç YAPAN
Magazin 17 Nisan 2016 - 14:21

Öğrencilik yıllarım da Almanya’da geçti. Almanca dilini anadilim gibi konuşurum, edebiyatını ve basınını takip ederim. 2 Almanya’nın birleştiği çok enteresan bir dönem olan 1989-90 yıllarında Berlin’deydim. Bu ülkeyi iyi bilirim. Her yıl 20 konserim olur sadece Almanya’da.

Erdoğan’ın tv de yayınlanan erdowie-erdowann şarkısına tepki göstermesini iyi bulmadığımı da paylaşmıştım. Bunun uğruna elçinin çağrılmasına, bir uluslararası kriz çıkmasına bence hiç gerek yoktu… Ardından Böhmermann’ın ( küfür ve hakaret içeren ) şiiri(!) çıktı… Seviyesiz bir tv programı. Bu sefer mahkemelik olundu. Sonrasında olaylar gelişti, bu ve benzeri pek çok şey yapıldı. Almanya’da günün konusu oldu.

 


Bence; Bu tür olaylardan Almanya’da yaşayan Türkler zaman içinde zarar görür. Daha çok dışlanırlar. Türkiye ise dış politikada daha yalnız bırakılır. Bu tür şeyleri fazla kaale almak iyi değildir. Yani ilginç bir yöne gider bu iş. Düşünün: Almanlar Türklerin ettiği her küfürü her yanlışı her hatayı cezalandırmaya kalksalar? Şiirde elbetteki hakaret vardır. Erdoğan bu konuda haklı. Ancak, Erdoğan destekçilerinin Türkiye’de muhaliflere yönelik medyada ve sosyal medyada her gün ettikleri hakaretler de o zaman aynı şekilde değerlendirilmelidir. CB madem bu kadar hak arayışı içinde, buna da çözüm bulmalıdır.Bu bir tek küfür şiiri dolayısı ile, Türkiye’de binlerce haksızlık, her gün yaşananlar, sanatın, bilimin, hukukun başına gelenler de sanki iktidarı haklı çıkarıyor gibi olacak. Buna yazık. Fotoğraftaki Jan Böhmermann düşüncesizce yaptığı geyik programında Türkiye’nin aydınlarına bilincinde olmadan ciddi bir kötülük yapmıştır. Merkel’a gelince. Sapla samanı ayırması gerekecek artık. Mülteci sorunu ayrı konudur. İçine sürüklenilen şu karanlıklar ayrı konudur.

MERKEL VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Merkel bence daha fazla “basın özgürlüğü – ifade özgürlüğü” cümlesini kullanmamalı. Çünkü bu cümlelere içeriğinde sadık değildir, birebir şahit olduğum Türkiye’de tutuklu gazetecilere yardım eli uzatmaması ile de bunu ispatlamıştır. Başta Can Dündar ve Erdem Gül vakası. Kendisinden defalarca tavır konması istenmişti hepsini reddetmişti. Mülteci sorunu ile diğer tüm sorunları ayırt etmesi gerekirken bunu yapmadı. Merkel benim anladığım -ve Almanya’yı bildiğim-kadarıyla misyonunu tamamlamıştır, seçimde ağır bir yenilgi alacağı konuşulmaya başlanmıştır. Kendisinin Almanya yönetimini geçtiğimiz yıllarda iyi ve tutarlı bulurdum. Bu yıl yaptığı hatalarla kaybedeceğini düşünüyorum.

 

Son güncelleme: 15:48 - 17.04.2016