Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Fİ-Çİ-Pİ’nin eski bölümleri buzlanmaya başladı”
“Fİ-Çİ-Pİ’nin eski bölümleri buzlanmaya başladı”
Özgürlük platformu olarak lanse edilen ve pek çok televizyon kanalının da paralı ya da parasız hesaplar açarak yayına başladığı internet mecrası, RTÜK'e denetim yetkisi veren torba yasa kanunundan sonra zor günler yaşayacak gibi görünüyor... Halihazırda yasalaşmış olmasa da internet üzerinden yayın yapan bazı kanallar düğmeye bastı ve 'Rahatsız edici sahneleri' buzlamaya başladı.
Magazin 3 Mart 2018 - 11:51

Adnan Oktar'ın kanalındaki programlar sonrası başlayan tartışma, RTÜK'ün internet üzerinde denetim yetkisine sahip olmasını sağlayacak yasa tasarısıyla alevlenmişti. Meclis'e sevk edilen torba yasadaki bir maddeye göre, lisanslı yayın kuruluşları internet sitesinden yayın yapabilecek. Ancak bunun için ayrıca lisans almaları gerekecek, lisans almayan kuruluşların yayınları ise sulh ceza hakimince engellenebilecek. Düzenleme Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmişti. Ancak bu düzenleme halihazırda yasalaşmış değil.

KANALLAR BUZLAMAYA BAŞLADI

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, yazar Azra Kohen'in ‘Fi-Çi-Pi' üçlemesinden uyarlanan internet dizisi ‘Fi'nin yayıncısı Puhu TV'nin, dizinin önceki bölümlerinde bazı sahneleri ‘buzladığını' yazdı. Diziyle ilgili bu yönde çalışmalara başlandığını yazan Koloğlu şu ifadelere yer verdi: “Duydum ki, Puhu TV'de hummalı bir çalışma varmış. Platform, internette ve bedava izleniyor. Yeni düzenlemede sorun çıkmasın diye ‘Fi' ve ‘Çi' dizilerinde geriye dönük bir temizlik söz konusu… ‘Reklam yerleştirmeler' ve sanırım bazı sahnelerde ‘blurlama' (buzlama) yapılıyormuş. Özgürüz diye fazla fazla marka ismi dayadılar anladığım… Bir de ‘küfür etme özgürlüğü' olmuştu internette yayınlanan dizilerde (!)”