Sözcü Plus Giriş

GORA nerede çekildi? GORA konusu ne, oyuncuları kimler?

Gora filmi televizyonda seyircilerle buluşmaya devam ediyor. 2004 yılında vizyona giren ancak üstünde 16 yıl geçmesine rağmen hala izleyenleri güldürmeyi başaran GORA, Arif Işık ile uzayda kahkaha dolu bir maceranın içine sokuyor. Peki, GORA nerede çekildi, oyuncuları kimdir? İşte, GORA konusu…

Güncellenme: 16:13, 28/05/2020
GORA nerede çekildi? GORA konusu ne, oyuncuları kimler?

GORA, Cem Yılmaz’ın yarattığı Arif Işık karakterinin ilk macerası olarak beyazperdede seyirci karşısına çıkmıştı. Türk sinemasının bilimkurgu, fantastik ve komedi dallarına en başarılı filmi arasında yer alan GORA özellikle unutulmaz espiri ve replikleri ile damga vurdu. Peki, Peki GORA filmi nerede çekildi? GORA filmi konusu ne? GORA oyuncu kadrosunda kimler var?

GORA NEREDE ÇEKİLDİ?

Üzerinden yıllar geçse de hâlâ büyük bir keyifle izlenmeye devam eden ve kurgusu ve tarzı ile Türk sinema tarihinde özel bir yere sahip olan G.O.R.A. nerede çekildi? Büyük bir bölümü uzayda geçen filmin ilk kısmında Arif’in yaşadığı ve çalıştığı yer olarak Antalya tercih edildi. İlerleyen uzay sahneleri için yine Antalya’da farklı setler kullanıldı. Stüdyolar Antalya Film Platolarında oluşturuldu.

GORA KONUSU

Cem Yılmaz filmde dört farklı karakteri canlandırıyor. Arif, Logar, Erşan Kuneri ve Komutan Kubar’a hayat veren Yılmaz, Arif karakteri altında turistik şehirlerden birinde tüccarlık yapıyor. Genç ve sempatik olan Arif halı satarak hayatını kazanıyor ve yaşadığı kasabada kurnazlığı ile tanınıyor. Bir gün dükkânını ziyaret eden yabancı müşteriler Arif’i kaçırarak G.O.R.A. isimli bir gezegene götürüyor. Arif’in bundan sonraki maceralarını, G.O.R.A.’dan kaçma planları şekillendiriyor. Kurnazlığını ve üçkâğıtçılığını kullanarak sürekli buradan kurtulma ve kaçma planları yapan Arif, komutan Logar’la mücadele etmek zorunda kalıyor.

G.O.R.A’yı yaklaşan bir alev topundan kurtarma macerası Arif’in uzaylı prenses Ceku (Özge Özberk) ile tanışmasını sağlıyor. Ceku’ya aşık olan Arif, hem aşkını, hem gezegenden kurtulup dünyaya dönme planlarını, hem de Logar’la mücadelesini izleyenleri kahkahaya boğan esprileriyle tamamlıyor.

GORA OYUNCULARI

G.O.R.A. bilim kurgu, komedi tarzında Türk sinemasının ilk akla gelen filmleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin en ünlü komedyenlerinden biri olan Cem Yılmaz’ın imzasını taşıyan senaryosu izleyenlere keyifli dakikalar yaşatıyor. Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak, yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı film Türk sinemasının en pahalı yapımlarından biri olarak beyaz perde tarihine geçiyor. Film Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven, Şafak Sezer, Rasim Öztekin, İdil Fırat, Naz Elmas, Cezmi Baskın, Engin Günaydın, Erdal Tosun, Özkan Uğur, Coşkun Göğen gibi pek çok ünlü ismi bir araya getiriyor.