Gupse Özay: Erkek öğrenciler utanmış!

Oyuncu Gupse Özay, ‘Ayrımcılığı çeken bilir’ konulu toplantıda, komedi türündeki filmleriyle erkek egemenliğinin kırılmaya başlandığını söyledi.

Gupse Özay: Erkek öğrenciler utanmış!

Özay “Benim zaten filmlerimde kadın-erkek ayrımcığıyla ilgili derdim vardı, şimdi o algı kırılıyor. Kadının, erkeği güldürmesi ve ağlatması yadırganıyordu ancak o algı yıkılıyor şimdi. Wonder Women'ler hatta Hayalet Avcıları'nın bile kadınlar versiyonu büyük ilgi görüyor” diye konuştu. Sabancı Vakfı'nın genç sanatçıların yetişmesine katkıda bulunma hedefiyle düzenlediği Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması 3'ncü yılında ‘Ayrımcılık' temasıyla düzenleniyor. Türk ve dünya sinemasının önemli isimlerinin deneyimlerini paylaştığı ‘Buluşmalar' etkinliğinde oyuncu Gupse Özay, genç sinemacı adayı öğrencilerle bir araya geldi. ‘Deliha' filminin ilkinde filmin kadın filmi olarak algılandığını anlatan Özay, o dönem erkek öğrencilerle yaşadığı ilginç bir diyalogu şöyle anlattı: “Ben zaten filmlerimde kadın erkek ayrımcılığıyla derdim vardı ama o biraz kırılıyor, ilk Deliha'yı yaptığımda afişte kadın vardı, kadın lokomotifli bir filmdi. Erkek öğrencilere ‘Niye gelmediniz oğlum benim filmime?' diye sorduğumda ‘Bileti alırken abla ya kadın filmine mi gelecektik utanırdık' falan dediler”

dsc_7687

“SENARYO YAZARKEN ASOSYALLEŞTİM”

Öğrencilerle buluşmadan önce heyecanlandığını yeni filminin kast çalışmalarına başladığını aktaran oyuncu “Uzun zamandır evdeyim ya senaryo yazarken asosyalleşiyorsun, unutuyorsun iletişim kurmayı heyecanlandım. Şimdi senaryo bitti kasta başlayacağız, mayıs haziran gibi çekeriz güzel bir sürpriz film oldu Deliha 3 değil, bambaşka bir şey oldu” dedi.

“DİZİLER PERİŞANLIK”

Gupse Özay, çalışma şartları nedeniyle dizileri ‘perişanlık' olarak değerlendirip, dijital platformların bir şans olduğunu anlatıp “Ben dizi yapmıyorum çok istiyorlar dizinin enteresan zorluğu var her hafta uzun metraj film gibi, perişanlık bence. Platformlar sinema gibi bir kere giriyorsun stok çekiyorsun ve yayınlanıyor, reytingi yok, kurulu yok, daha rahat, daha özgür, medeni bir sistem olduğu için buna destek veriyorum ayrıca çaktırmadan internete bir şeyler karalıyorum evde boşa oturmadım” ifadesini kullandı.