Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bizimkiler’in senaryosu Umur Bugay’ın hangi filmindeki karakterlerden oluşturulmuştur? Hadi ipucu sorusu (31 Ekim 20.30)
Bizimkiler’in senaryosu Umur Bugay’ın hangi filmindeki karakterlerden oluşturulmuştur? Hadi ipucu sorusu (31 Ekim 20.30)
Hadi bu akşam zor sorularla takipçilerinin karşısında çıkacak. AppleStore ve Google Play üzerinden hadi uygulamasını indirenler bu akşam 20.30'da 18 zor Hadi sorusunu cevaplayacak. 13 yıl boyunca ekranlarda olan fenomen dizi Bizimkiler'i izlediyseniz bu akşamki soruyu kolaylıkla cevaplayabilirsiniz. Bizimkiler'in senaryosu Umur Bugay’ın hangi filmindeki karakterlerden oluşturulmuştur?
Magazin 31 Ekim 2018 - 18:20

Hadi her akşam 20.30’da yarışseverlerle buluşuyor. 18 zor soruyu bilenler ikramiyenin sahibi olacak. Geçen haftaki ödülün devretmesi sonucu bu hafta 40 bin lira verilecek. Bu akşamın Hadi ipucu sorusu da belli oldu. Bizimkiler dizisinin senaristi Umur Bugay’dır. Peki Bizimkiler’in senaryosu Umur Bugay'ın hangi filmindeki karakterlerden oluşturulmuştur? İşte 31 Ekim Hadi ipucu sorusunun cevabı…

HADİ İPUCU: BİZİMKİLER’İN SENARYOSU UMUR BUGAY’IN HANGİ FİLMİNDEKİ KARAKTERLERDEN OLUŞTURULMUŞTUR?

Bizimkiler Umur Bugay’ın KAPICILAR KRALI filmindeki karakterlerin geliştirilmesiyle oluşturulmuştur.

BİZİMKİLER DİZİSİNİN KONUSU

Bizimkiler, 1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanmış, Türk televizyonculuk tarihinin şu anda devam eden Arka Sokaklar dizisiyle beraber en uzun süren dizisidir.

Bizimkiler, 1976 yapımı Kapıcılar Kralı filminin senaryosunu yazan Umur Bugay’ın daha sonra bu filmdeki karakterleri geliştirmesiyle ortaya çıktı. Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkileri komik bir dille anlatıyordu.

Dizinin ilk sezonlarındaki hikâyesi Şükrü’nün (Erdal Özyağcılar (1989-97), Savaş Dinçel (1997-2002)) çekirdek ailesi, akrabaları ve apartmanda bulunan birkaç karakter etrafında geçerken, seneler geçtikçe ana hikâyenin ekseni kaymış, oyuncu kadrosu değişmiş, apartman kalabalıklaşmış ve dizide ön plana çıkan bir aile veya karakter kalmamıştır.

Bununla birlikte, birçok değişim geçiren dizi için çekirdek kadrosundan ve genel havasından bir şey kaybetmediği söylenebilir. Dizinin her bölümü Şükrü’nün oğlu Ali’nin (Atılay Uluışık) o bölüm hakkında anlattıklarıyla biterdi. Yani aslında, Bizimkiler dizisi hep Ali’nin anlattıklarından izlenirdi.

bizimkiler-1

Bizimkiler dizisinin oyuncuları…

Dizinin ilk iki yılında Şükrü’nün ağabeyi Şevket rolünde Cihat Tamer yer almıştır. Daha sonra alacaklarının verilmemesi nedeniyle diziyi bırakan Tamer’in yerine bu role Engin Şenkan getirilmiştir. Şükrü’nün eşi Nazan’ın (Ayşe Kökçü) bir baltaya sap olamamış ağabeyi Nazım rolündeki Yaman Okay, ne zaman kardeşinin evine gelse Şükrü’den fırça yerdi, Nazım da “Enişte, bu sefer süper bir iş buldum ama biraz sermayeye ihtiyacım var” derdi.

Bölüm bitince de Ali “Babam o akşam çok diretti dayıma para vermemek için ama sofrada açılan bir yeni rakının içilmesinden sonra yelkenleri suya indirdi” tarzı açıklamaları ile yine Nazım’ı kıramadığı anlaşılırdı. 1997’de Erdal Özyağcılar, Şükrü karakteriyle anılmak istemediği için kadrodan çıktı ve yerine bir başka usta oyuncu Savaş Dinçel geldi.

Şükrü’nün ailesi dışında ilk sezonlarda dizinin önde gelen karakterlerinden bazıları apartman yöneticisi Sabri bey (Mehmet Akan), kapıcı Cafer (Ercan Yazgan), “Katil” Yavuz (Aykut Oray), “Sarhoş”/Baykuş Cemil (Uğurtan Sayıner), Cafer’in kayınbabası Halil/Halil Pazarlama (Oktay Sözbir), Sabri bey’in eşi Ayla hanım (Meral Çetinkaya), muhasebeci Ergun (Erdinç Dinçer) idi. İlerleyen sezonlarda Yengeç Hüseyin (Savaş Yurttaş), Tak Tak Sedat (Salih Kalyon), Davut Usta (Selçuk Uluergüven), Doktor Türkan (Güler Ökten), Halis (Ali Uyandıran), “Tahta kafa” Raşit (Erdoğan Tuncel), Muvaffak hoca (Zihni Göktay), Şair Cenap (Rutkay Aziz) ve “İbrikçi” Sıtkı (Cezmi Baskın) gibi yeni karakterler diziye eklemlenmiştir.

Son güncelleme: 19:51 - 31.10.2018