Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hakkında soruşturma başlatılan Alpay SÖZCÜ’ye konuştu
Verdiği bir konserde sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında 'terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı' gerekçesiyle soruşturma başlatılan 83 yaşındaki Alpay, yaşananları SÖZCÜ'ye anlattı.
Magazin 4 Haziran 2019 - 13:07

Haber: Hakan CERRAHOĞLU

Şarkıcı Alpay, müzik kariyerinin 50'nci yılını 22 Mart'ta Zorlu PSM'de verdiği konserle kutladı. Konser sırasında, sahnede Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan'ın fotoğrafları gösterildi. Bu sırada Alpay, “Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen bu güzel insanlara gelsin” dedi. Konser sonrasında bir izleyici, “terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı” iddiasıyla sanatçıdan şikayetçi oldu. Hakkında soruşturma başlatılan Alpay SÖZCÜ’ye konuştu.

“Devlet hatadan arınmış bir kurum değildir” diyen Alpay şunları söyledi:

“Kendimi kısaca tanımlamam gerekiyorsa ben katıksız Atatürkçü bir vatanseverim. ‘Vatanseverim’ demek devletin her yaptığını alkışlamak anlamına gelmiyor. Tabi ki devleti de kritik etmek gerek, bu zorunluluktur. Bana göre Deniz Gezmiş ve arkadaşları hiçbir zaman vatan haini olmadı, onları devlet öldürmüştür. Ben bunu her konserimde göğsümü gere gere söylerim.

Gezi Direnişi’nde ölen gençlere gelince, onlar da vatan haini değildi. Onlar da boşu boşuna ölmüştür. Onları da devlet öldürmüştür. Ben bunu her konserimde göğsümü gere gere söylüyorum ve bunu söyleyebilmeliyim. Bunu herkes söyleyebilmeli. Katıksız Atatürkçü olmak da zaten bence bu demektir. Katıksız vatansever olmak da bu demektir.

Ben profesyonel bir sporcuyum ve hiçbir takımın taraftarı değilim. Ancak son zamanlar Beşiktaş taraftarıyım çünkü Gezi Direnişi’nde Çarşı Grubu’nun takındığı tavır çok hoşuma gitti. O yüzden de şimdi Beşiktaş’ı tutuyorum. Bu benim için önemli bir şey. Beni tanıyan herkes açık konuştuğumu bilir. Hiçbir korkum yok ve bu sözler benim için gurur duyulacak sözlerdir ve hiçbirinin de terörle yakından uzaktan ilgisi yoktur. ”

“VATANDAŞLARIN HİÇBİR ŞEYDEN KORKMAYA HAKLARI YOK”

“Bunu terörle ilişkilendirenlerin aklına şaşıyorum. Nasıl bir akıldır çok şaşırtıcı bir şey. Türkiye’nin aydınlık yarınlara ulaşması hepimizin en önce gelen dileğidir. Bunun için de her Türk vatandaşının benim gibi özgürce konuşabilmesi, devleti yeri gelince alkışlayabilmesi yeri gelince de kritik edebilmesi gerekir. Çünkü devlet hatadan arınmış bir kurum değildir. Devlet de hata yapar ancak bunu konuşamamak demokrasiye aykırı bir durumdur.

Bu konuşulmalıdır. Herkes tarafından konuşulmalıdır. Türkiye’de yaşayan vatandaşların hiçbir şeyden korkmaya hakları yok. Ben bir sanatçıyım, her sanatçı haksızlığa uğrayanların ezilenlerin yanında olmak zorundadır. Aslında herkes bu sorumluluğu almalıdır, sadece sanatçının değil. Ama ben sanatçı olarak ezilenlerin ve haksız yere küstürülenlerin yanında oldum ve olmaya devam edeceğim. Vatandaş korkmayacak, konuşacak! Herkes korkusuzca her şeyi konuşacak, korku hükümdar olamaz…”

Son güncelleme: 15:25 - 04.06.2019