Halit Akçatepe hayatını kaybetti… “Meğer Hababam Sınıfı filminde Rıfat Ilgaz’ın kendisini oynamışım’

Bugün kaybettiğimiz usta oyuncu Halit Akçatepe verdiği bir röportajda hayatına dair açıklamalarda bulunmuştu. Babası Sıtkı Akçatepe ile oynadığı Hababam Sınıfı filmini hala izlediğini anlatan Akçatepe, az ama öz dostluklara sahip olduğunu bahsederken, "Cenazemde görürsün benim ne kadar sevildiğimi” şeklinde konuşmuştu. Akçatepe filmle ilgili şaşırtıcı bir bilgi vermiş ve oynadığı karakterin aslında Rıfat Ilgaz olduğunu söylemişti.

Halit Akçatepe hayatını kaybetti… “Meğer Hababam Sınıfı filminde Rıfat Ilgaz’ın kendisini oynamışım’

Hababam Sınıfı’nın ‘Güdük Necmi’si, hep güler yüzüyle anacağımız oyuncu Halit Akçatepe’yi bugün kaybettik. İşte 2014 yılında İpek Tuzcuoğlu’na açıklamalar yapan Akçatepe’nin hayata, oyunculuğa, tiyatroya ve sinemaya dair söyledikleri:

“BABAM OYUNCU OLMAMI İSTEMEDİ”

“Babam oyuncu olmamı istemedi. Oyunculuk açlık parasızlık demekti. Tiyatro doğru dürüst bir yere gelmedi ki. Ertem Eğilmez onu ikna etti Hababam Sınıfı için. Ben bıraktım, babam devam etti. Annem Leman Hanım güzel kadındı. Çocukken tiyatroda annemle oynadım. Babam tiyatrocu olduğu için para kazanamazdı, annem de beni çok sevdiği için meyve yiyeyim isterdi. Babamın parası yoktu olanı verirdi. Babama tutturdu bende oyuncu olacağım oğluma meyve alacağım diye ve oldu, aldı.”

Halit Akçatepe sevenlerini yasa boğdu İlginizi Çekebilir Halit Akçatepe sevenlerini yasa boğdu

“RIFAT ILGAZ’IN KENDİSİNİ OYNAMIŞIM”

“Hala seyrediyorum. Rıfat Abi'ye sormuştum ‘Niye bu kadar iş yapıyor, tutuyor’ diye ‘Türkiye'de tedrisat sistemi böyle oldukça bu film tutacak’ dedi. Tedrisat sistemi hala değişmedi. Doğru dürüst bir sistem kurulmadığı sürece çocuklar alışıyor. Yanlış çocuk yoktur yanlış tedrisat sistemi vardır diye film çektik. Erdoğan Abi geldi kitabı attı masanın üzerine bu kitabı sadece çekersek öğrenci öğretmen şakaları bir süre sonra sıkar dedi. Oturduk düşündük, ne yaparız ne ederiz diye. Türkiye'de filmi çekmek isteyen, Hababam Sınıfı'nı çekmek isteyen yapımcılara sansür izin vermedi. Ertem Abi gitti, uğraştı. Çekmeye karar vermişti. Ekip Kemal'iyle Münir Abi'siyle hazırdı. Allem etti kallem etti film çekildi.

“Rıfat Ilgaz'ı anmadan olur mu beni çok severdi. Farkında değilim meğer Rıfat Ilgaz'ın kendisini oynamışım. Oğlu hastaneye geldi. Sen babamın kendisini oynadın, ortaokul lisede babamın boyu uzun değildi ‘Güdük’ diye lakabı vardı.”

“AZ DOSTUM VAR”

Az dostu, çok arkadaşı olduğunu anlatan Halit Akçatepe, “Severim arkadaşlığı ama dost olmam, dostlarım vardır ama az vardır. Sanat camiasında rahmetli Kemal Sunal, Metin Akpınar, Zeki Alasya dostlarım. Arkadaş çok.” şeklinde konuşmuş ve ölümle ilgili ise şunları söylemişti; “Niye düşünmeyeyim ölümü. Öleceksek öleceğiz. Bunun başka çaresi yok. Cenazemde görürsün benim ne kadar sevildiğimi”

Ünlüler Halit Akçatepe'nin vefatının ardından paylaştı İlginizi Çekebilir Ünlüler Halit Akçatepe'nin vefatının ardından paylaştı Halit Akçatepe hayatını kaybetti İlginizi Çekebilir Halit Akçatepe hayatını kaybetti Halit Akçatepe hayatını kaybetti… ‘Aç kapıyı Veysel efendi' İlginizi Çekebilir Halit Akçatepe hayatını kaybetti… ‘Aç kapıyı Veysel efendi' Hiç yaşlanmayan dev: Halit Akçatepe İlginizi Çekebilir Hiç yaşlanmayan dev: Halit Akçatepe
Loading...