Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Latife Hanım kimdir? Hare Sürel Vatanım Sensin’de Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ı canlandırıyor…
Latife Hanım kimdir? Hare Sürel Vatanım Sensin’de Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ı canlandırıyor…
Kanal D'nin sevilen dizisi Vatanım Sensin'e yeni bir oyuncu katılıyor: Hare Sürel. Başarılı oyuncu Hare Sürel Vatanım Sensin dizisinde Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi ve ünlü yazar Halit Ziya Uşaklıgil’in akrabası olan kültürlü, Avrupa görmüş, istiklal yanlısı Latife Hanım’a hayat verecek. Latife Uşşaki (Uşakizade Latife veya daha sık anıldığı şekilde, Latife Hanım) 29 Ocak 1923-5 Ağustos 1925 tarihleri arasında iki buçuk yıl Mustafa Kemal Atatürk ile evli kalmıştır. Peki Latife Hanım'ı canlandıracak olan Hare Sürel kimdir, kaç yaşında?
Magazin 15 Şubat 2018 - 17:41

Ekranların sevilen dizisi Vatanım Sensin’e bu hafta yeni bir oyuncu katılıyor. Üstelik Türkiye tarihinin en önemli isimlerden birine hayat verdi. Mustafa Kemal Paşa’nın eşi Latife Hanım rolü ile Hale Sürel ekranda gördük. Hare Sürel, başrollerini Halit Ergenç ve Bergüzar Korel'in paylaştığı Vatanım Sensin’de konuk oyuncu oldu. Peki Hare Sürel kimdir, kaç yaşında?

LATİFE HANIM’IN HAYATINA DAİR (KİMDİR?)

Latife Hanım, 17 Haziran 1898 yılında İzmir'de doğdu. İzmir'in tanınmış ailelerinden olan Uşak kökenli Uşakizade (sonra Uşşaklı) Muammer Bey ile Adeviye Hanım'ın kızı olan Latife Hanım'ın Vecihe (ö.1992), İsmail, Münci, Ömer ve Rukiye adlarında 5 kardeşi vardı. İzmir Lisesi'ni bitirdi. Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde hukuk okudu. Londra'da dil öğrenimi gördü. Kurtuluş Savaşı henüz bitmeden Türkiye'ye döndü.

LATİFE HANIM

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İLE EVLİLİĞİ VE BOŞANMA SÜRECİ

11 Eylül 1922'de, Türk ordusunun İzmir'e girişinin ardından, güvenli bir karargâh arayışındaki kurmayları, Başkumandan Mustafa Kemal'e Uşakizade ailesinin köşkünü de önerdiler. Ailesi yurtdışında olan ve köşkte babaannesiyle birlikte kalan Latife Hanım'dan bir davet mektubu istendi. Bu öneriyi sevinerek kabul eden Latife Hanım, davet mektubunu yazdı ve köşklerinde Atatürk'ü 20 gün ağırladı. Bu tanışmadan sonra haberleşmeleri devam etti. Bir süre sonra Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım da, sağlık sorunları nedeniyle İzmir'e gittiğinde köşkte ağırlandı. Zübeyde Hanım'ın 14 Ocak 1923'te ölümü üzerine İzmir'e giden Mustafa Kemal ile Latife Hanım 29 Ocak 1923'te Muammer Bey'in evinde, sade bir nikâhla evlendiler. Bu, nikâhta kendileri de bulunduğu için dönemin âdetlerine uymayan bir törendi. Mareşal Fevzi Çakmak ve Kâzım Karabekir Mustafa Kemal'in, Mustafa Abdülhalik Renda ile Salih Bozok ise Latife Hanım'ın tanıkları idi.

mustafa kemal atatürk

Yeni devletin başkenti Ankara'ya gelerek Çankaya'da ilk Cumhurbaşkanlığı köşkü olarak kullanılan Kuleli Köşk (günümüzde Atatürk Müzesi olarak kullanılan bugünkü adıyla Eski Köşk)'te yaşadı. Eşinin isteği üzerine TBMM'deki oturumları izlemeye giden Latife Hanım, TBMM'ye giren ilk Türk kadını oldu. Pek çok yurt gezisinde eşine eşlik etti. 1925 yazında Doğu Anadolu gezisinde aralarında geçen tatsız bir tartışmadan sonra Latife Hanım ve Atatürk boşandılar. Boşanma haberi, 12 Ağustos 1925 günü radyoda yayımlanan bir hükümet bildirisi ile duyuruldu.

ÖLÜMÜ

Ölümüne kadar İzmir'de ve İstanbul'da yaşayan Latife Hanım, evliliği ve eşi hakkında konuşmayı ya da yazmayı kesinlikle kabul etmedi, ikinci kuşak yakınlarına da aynı yönde vasiyette bulundu. 12 Temmuz 1975'te İstanbul'da 77 yaşındayken göğüs kanserinden hayatını kaybetti. Dönemin İstanbul valisi Namık Kemal Şentürk'ün gayretiyle kara, hava ve deniz birliklerinden oluşan bir şeref kıtasının katıldığı cenazesi Teşvikiye Camisi'nden kaldırıldı; Edirnekapı Şehitliği'ndeki aile mezarlığına defnedildi. Latife Hanım'ın anıları ve sakladığı kıymetli belgeler Türk Tarih Kurumu'nda saklanmaktadır.

atatürk_latife-hanım-1

Latife Hanım'a soyadı kanunundan sonra bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Uşşaki” soyadı verilmiştir. “Uşşaki” aşıklar anlamına gelir. Atatürk'ün boşandığı eşine neden böyle bir soyadı verdiği o dönemlerde çok dedikodu malzemesi olmuş. Bu durum zaman içinde unutulmuş, Latife Hanım'ın soyadını ailesi ile aynı olduğu yanılgısı ortaya çıkmış ve bu düşünce yerleşmiş. Latife Hanım yanlış bir soyadı ile tanınmaya başlanmıştır. Oysa Latife Hanım'ın ailesinin soyadı “Uşaklıgil”dir.

İzmir'de ailesi tarafından yaptırılmış ve sonradan Latife Hanım'ın mülkiyetine geçmiş iki köşk bulunmaktadır. Bunlardan Göztepe'deki günümüzde İzmir Özel Türk Koleji kampüsü içinde yer alan aile malikhanesi müze olarak hizmet vermekte olup, Karşıyaka Belediyesi tarafından restore edilmiş olan Karşıyaka'daki ikinci köşkten kültürel işlevlerde yararlanılmaktadır.

HARE SÜREL KİMDİR?

Hare Sürel, (5 Mart 1983), oyuncu.

Başrollerinde Halit Ergenç, Bergüzar Korel ve Onur Saylak’ın yer aldığı Vatanım Sensin, her şeye rağmen bir arada kalmaya gayret eden bir ailenin, esaretten özgürlüğe doğru çıkılan amansız hikayesi anlatıyor. O3 Medya imzalı Vatanım Sensin’in yönetmen koltuğunda ise Yağmur Taylan ve Durul Taylan kardeşler oturuyor. Diziye son olarak Hare Sürel dahil oldu.

Poyraz Karayel’de hayat verdiği Meltem karakteriyle adını geniş kitlelere duyuran Sürel, dizide, ünlü yazar Halit Ziya Uşaklıgil'in akrabası olan kültürlü, Avrupa görmüş, istiklal yanlısı Latife Hanım'a hayat verecek.

hare_1_1_1518678101

FİLMLERİ

Bir Varmış Bir Yokmuş 2015
Pek Yakında (Tuna Kaplan) 2014
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (Pınar) 2014
Kabadayı (Barmaid) 2007

DİZİLERİ

Poyraz Karayel 2. Sezon (Meltem Karayel) 2015-2017
Medcezir 2. Sezon (Leyla) 2013-2015
Canımın İçi (Deniz) 2012
Bir Erkek Bir Kadın 65. Bölüm 2012
Senden Başka (2) (Oya) 2007
Elveda Rumeli 3. Sezon (Emine) 2009
Kız Babası (Ayşe Maria) 2006
Ödünç Hayat (Maria) 2005
Ayrılsak da Beraberiz 3. Sezon 2000-2001

Son güncelleme: 10:22 - 16.02.2018