Sözcü Plus Giriş

Harun Tekin, referandumda ‘Hayır’ diyeceklere karşı iktidarın tutumunu eleştirdi

Harun Tekin, Twitter hesabında referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklara karşı takınılan tutuma sert çıktı. Sanatçı, "Yönetenlere 'hayır' cevabı, 'evet' cevabı kadar meşru gelmiyorsa, demokrasi iddiasında ya da referandumda büyük bir sorun var demektir" dedi

Güncellenme: 15:56, 05/02/2017
Harun Tekin, referandumda ‘Hayır’ diyeceklere karşı iktidarın tutumunu eleştirdi

Referandum öncesi sanat dünyasında oylamanın demokratik koşullar altında gerçekleşmesine yönelik kaygılar artıyor. Son olarak rock müzik sanatçısı Harun Tekin, Kadıköy’de hayır bildirisi dağıtan kadınlara polislerin müdahale etmesi ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Fikirtepe’de kentsel dönüşüm konutları temel atma töreninde, “PKK, FETO, HDP ‘Hayır’ diyor onun için ‘Evet’ diyoruz. Hayırcılara bakın ona göre karar verin. Nisanda referandumda bu millet dersini verecek. ‘Evet’ mührünü vurarak hesabını soracaktır” demesinin ardından Twitter hesabından bazı sorular yöneltti.

Tekin, art arda sıraladığı twit’lerinde “Önümüzde bir soru var. Bu soru, “Her şey ne kadar da güzel değil mi?” gibi lafın gelişi sorulmadıysa ve yurttaşların iradesine saygı esassa kimse cevaplardan birini kriminalize etmemeli. Hele soruyu sorma gücüne sahip olanlar, her cevabı aynı olgunlukla karşılayacak olduklarını hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde ortaya koymalı. Bunu yap(a)mıyorlarsa; cevapların biri, soruyu soranlara göre ‘hainlik’ demekse, ‘hayır’ cevabı ‘evet’ cevabı kadar meşru gelmiyorsa yönetenlere; demokrasi iddiasında ya da soruda/referandumda büyük bir sorun var demektir. Başka bir deyişle, seçmene sorulan ve iki cevabı olan bir soruya #hayır diyenlerin karalanması, suçlanması, sindirilmesi kabul edilemez” yazdı.