Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hiç unutulur mu okul yılları?
Hiç unutulur mu okul yılları?
İki haftalık eğitim molasının ardından 18 milyon öğrenci yarın tekrar okullarının yolunu tutacak. Öğrenim hayatları boyunca yeni anılar biriktirecek. Biz de okulların açılmasına bir gün kala ünlü isimlere unutamadıkları okul anılarını sorduk…
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 4 Şubat 2018 - 02:33

Demet Akalın: İki tutkum müzik ve futboldu

Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi'nden mezun oldum. Okul yıllarımda en büyük iki tutkum müzik ve futboldu. Koyu bir Beşiktaşlıydım ve kronik bir Sarı Fırtına (Metin Tekin) hayranıydım. Futbol yüzünden çok kavga ederdim.

b

Bergüzar Korel: Müsamere heyecanı

Okul yıllarımı düşününce aklıma hep müsamerelerdeki heyecanım geliyor. Oyunlarda mutlaka rol alırdım ve bir keresinde perdenin arkasındaki ipe takılınca, ip koptu ve sahneye düştüm. Bu anımı hiç unutmam…

seda-sayan

Seda Sayan: Sahneyi seçtim

Çemberlitaş Kız Lisesi'nde okurken sahne çalışmalarına başladım. Tabii gece sahne çalışmaları başlayınca gündüz okul yürümedi. Benim şarkıcı olduğum ortaya çıkınca da müdür beni çağırdı ve “Ya okul ya sahne. Seçimini yap” dedi. Ben de sahneyi seçtim.

ugur-yucel-2

Uğur Yücel: ‘Bu çocuk dahi!'

Eğitim dönemi askerlik anıları gibi unutulmuyor… Ben Kuzguncuk İlkokulu'ndan sonra, Beylerbeyi Ortaokulu ve Kadıköy Akşam Ticaret Lisesi'ne gittim. Kanlıca'da ilkokula giderken öğretmenim babama, “Bu çocuk dahi” demiş. Sonra babam bana basit bir problem sordu ve bilemedim. Babamın öğretmenimle kavga ettiğini hatırlıyorum.

4e91e4c92a6d32bc9474e8b6e980e1b0

Sezen Aksu: Öğretmenlerin yeri bende çok başkadır

Fen öğretmeni Şehriban Hanım ile matematik öğretmeni Sami Bey'in kızıyım ben. Hayatım iki öğretmenle başladığı için olsa gerek, daima öğretmenlerin yeri bende çok başkadır. Ama okul yıllarında çok haylaz olduğumu söyleyebilirim. Zaten üniversitede ziraat okurken, ikinci sınıfta eğitimi bıraktım ve müziğe devam ettim. Bazı öğretmenlerimi burnumun direği sızlayarak hatırlıyorum. Çok güzel yıllardı onlar.

ali-sunal-1

Ali Sunal: Saçım yüzünden babamı çıldırttığım olurdu

Okuldaki kurallara uyar,  asla yaramazlık yapmazdım. Tek başkaldırdığım konu saçlarımla ilgiliydi. Saçlarımı kestirmemek için her türlü çareyi denerdim. Ancak pazartesi yoklamalarında yakayı ele verirdim. Saç konusundaki sonu gelmeyen uyarılar yüzünden babamı çıldırttığım da olurdu.

d

Doğa Rutkay: Kayıp eşya odasında bir gün

Okulun kıyafet disiplinine hiç uymazdım. Örneğin okul formasında gömlek pembeyse ben sarı giyerdim. Bir gün sırf bu nedenle kayıp eşya odasında tüm gün bekletilmiştim.

20170429_215447

Yonca Evcimik: Gürültümüzle rahatsız ederdik

Biz lisedeyken Fenerbahçe'de oturuyorduk. Okulum Taksim'deydi. Sabahları Avrupa yakasına geçmek için hep otobüse binerdik. Otobüste de arkadaşlarımla güler şakalaşırdık, gürültümüz yüzünden herkesi rahatsız ederdik. Bir gün yine otobüsteyken fazla gürültü yapınca bizi kolumuzdan tutup yarı yolda aşağı atmışlardı.

nukhet-duru

Nükhet Duru: Boğaz gezmeleri…

Kandilli Kız Lisesi'nde okudum. Çok güzel bir grubumuz vardı. Özellikle bahar aylarında okulu kırıp Boğaz'da gezmeye giderdik. Bir gün matematik öğretmenimiz bizi gezerken yakaladı ve “Bir daha bu hatayı yapmazsanız sizi affederim” diyerek kimselere bir şey söylememişti.

mahsun

Mahsun Kırmızıgül: Sürekli türkü söylerdim

Aslen Bingöllüyüm. Annem ve babam ayrıldıktan sonra annem ve kardeşlerimle beraber Diyarbakır'da yaşadım. İlk ve orta dereceli okulları da bu şehirde tamamladım. İlkokul yıllarında sesimi ilk keşfeden kişi Diyarbakır'daki öğretmenim oldu. Müzik derslerinde sürekli bana türkü söyletirdi. “Sen ileride mutlaka ünlü bir ses sanatçısı olacaksın” derdi.