Hülya Koçyiğit yıllar sonra bir itirafta bulundu

Türk Sineması'nın usta ismi Hülya Koçyiğit, kızı Gülşah Alkoçlar'la 'Anneler Günü' için bir araya geldi ilginç açıklamalarda bulundu.

Hülya Koçyiğit yıllar sonra bir itirafta bulundu

Şebnem Özinal’ın sunuculuğunu üstlendiği İstinye Park’taki etkinlikte ikili annelikten özel yaşamlarına kadar pek çok konuya cesur yanıtlar verdi. Koçyiğit yıllar önce kariyerinin başındayken Fransa’ya giderek yurtdışında oyunculuk yapması için gelen teklifi elinin tersiyle ittiğini ise “aslında keşkem olmasın diye yaşadım.

Dünyadaki sayılı yönetmenlerden, yapım şirketlerinden fırsatlar çıktı. Özellikle Fransa’dan ve Hollywood’tan. O yaşlarda o kadar cesaretim yoktu. Ailevi durumdan değerlendirmedim. Babam öldüğü için tek çalışan bendim büyük sorumluluğum vardı. Kardeşlerim vardı. Daha sonra biraz da Türkiye’de edindiğim şöhret başımı döndürdü. Kendimi çok önemli bir şey zannettim. Fransa’dan gelen teklifi macera olur buradaki pozisyonumu kaybederim diye kabul etmedim. Talep edilen bir oyuncuydum. Onu göze alamadım. Yeni genç oyuncular bizler gibi değil ciddi paralar kazanıyorlar kendilerin geliştirip, eğitim görebilirler” sözleriyle anlattı.

hulya-kocyigit-ic-6

“Gülşah beni anneanne, Neslişah beni büyükanne yaptı. Şükürler olsun galiba ben dünyanın en mutlu kadınıyım” diyen Hülya Koçyiğit, ailesinin kendi hayat hikayesini anlatan bir belgesel yapacağını anlatıp “Onlar benimle ilgili bir belgesel hazırlamak istiyorlar ama henüz başlamadık. Biraz benden destek istiyorlar. Kendi yaşamımdan söz edeceğim. Kitaplaştırmayı düşündüğüm bir belgesel bu aslında. Hem özel yaşamım, annem, babam, geçmişim, nereden geldiğim, yaptığım evlilik, hayata bakış açım gibi bütün bunların konuşulacağı bir belgesel olacak” sözlerini kullandı.

SABRIMIN TAŞTIĞI GÜNLER OLDU

Gülşah Alkoçlar, özel günlerde birbirlerine satın almak yerine kendi yaptıkları hediyeleri verdiklerini söyledi. İlkokul yıllarında annesi için toprak ve seramikten anneler günü hediyesi yaptığını anlatan Alkoçlar “Anneme anneler günü hediyesi yapardım topraktan, seramikten. İlkokul çağlarında. Çocuklar da öyle. Hediye almaz, herkes kendi yaptığı şeyi getirir. Onun bizim için değeri daha önemlidir. Kızlarım bana resim bir de çerçeve yapmıştı. Maddi değeri olan şeylerin yerini tutmaz” dedi.

hulya-kocyigit-ic-88

Gülşah Alkoçlar şimdiki annelerin daha bilinçli olduğunu da sözlerine ekleyip, “Şimdi inanılmaz bir tolerans, müthiş bir sabır var. Bambaşka bir eğitim var. Ben şahsen arada sıkışınca çocukları dövdüğümü hatırlarım. Doğrusu şu anki sistem ama ben çok erken anne olduğum için bazen sabrımın taştığı günlerde oldu” sözleriyle ilginç bir itirafta bulundu.

Engin Altan Düzyatan’ı damatları gibi değil, oğulları gibi gördüklerini de söyleyen Alkoçlar, “Torununuzun ileride oyuncu olmasını ister misiniz?” sorusunu “Ailede çok oyuncu var. çok seviyoruz damadımızı. Bana bir baskı yapılmadı bu konuyla ilgili. Ben de karışamam. Olur mu olur, genetik çünkü. Ben işadamı olmasından taraftarıyım. Kendime yandaş arıyorum” diye yanıtladı.

EVDE BAŞKA İLGİLENEN YOK

Hülya Koçyiğit, torunu Neslişah Akloçlar’ın geçen aylarda anne olmasıyla büyükanne olduğunu anlatıp, “Gençleştim gibi torunum Emir’e aşık oldum ben. Torun sevgisi başka bu ifade edilecek gibi değil. Onu görmeden duramıyorum Allah’tan teknoloji var ki telefondan onu izliyorum. Yeniden aşık oldum iflah olmaz bir aşk bu” şeklinde konuştu.

Koçyiğit, bir ara torunu Neslişah Alkoçlar’ın eşi Engin Altan Düzyatan’ın kendisine ‘teyze’ diye hitap ettiğini anlatıp “Damadım Ender de bana ‘teyze’ der. Sanırım ondan duymuş o da aynısı diyor” ifadesini kullanıp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Engin Altan’la mesleki sorunları konuşuyoruz. Bizim meslekle bizden başka evde ilgilenen yok. Bizim evde daha çok spor konuşuluyor galiba. Herkesin tuttuğu takımlar var. İflah olmaz Fenerliler, Galatasaraylılar Bursasporlular var Altaylılar var. Ben Beşiktaşlıyım. Bu sene Beşiktaş’ın şampiyon olmasını istiyorum. Biz şampiyon olmazsak bu Selim Bey’le sanıyorum çatışacağız”

hulya-kocyigit-ic

Dizi setlerinin temposunun zor ve ağır olduğunu da sözlerine ekleyen usta oyuncu, daha önce hiç açıklamadığı ciddi sağlık sorunları olduğunu ancak bunları atlattığını söyledi. Sıradan bir dizi ya da filmde oynamak istemediğini belirten Koçyiğit “Sağlığıma dikkat etmem gerekiyor. Sıradan bir dizide ya da filmde oynamak gibi niyetim yok.
İyi bir senaryo beni kandırır” dedi.