Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İnsan olduğumuzu asla unutmamalıyız
İnsan olduğumuzu asla unutmamalıyız
‘Küresel Eğitim ve Beceriler Zirvesi’ni izlemek üzere geçen hafta Dubai’deydik ve Sunny Varkey’in kurduğu Varkey Vakfı'nın düzenlediği bu etkinliğe katılan ünlü şarkıcı ve oyuncu Jennifer Hudson’la, SÖZCÜ Cumartesi için sohbet ettik.
Özlem GÜRSES
Magazin 24 Mart 2018 - 04:53

Geçtiğimiz hafta sonunu dünyanın en büyük eğitim zirvesini izlemek üzere Dubai'de geçirdim.
Kendisi de bir öğretmen olan Hintli Milyarder Sunny Varkey'in kurduğu Varkey Vakfı, her sene dünyanın her köşesinden eğitimcileri, öğretmenleri ve kanaat önderlerini “Küresel Eğitim ve Beceriler Zirvesi”nde bir araya getiriyor.
3 bin delegenin izlediği, 300 gazetecinin haber yaptığı zirvede konuşmacılardan biri de ünlü şarkıcı ve yıldız Jennifer Hudson'dı.
Bir salon dolusu izleyici Hudson'a sadece eğitimiyle ilgili değil, bir cinayete kurban giden yeğeni adına kurduğu Julian D. King Vakfı hakkında da sorular sorduk.
Sohbetin sonunda ise “bir selfie” çektirmek için yan yanaydık…
İşte Hudson'un samimiyetle verdiği yanıtlar…

Nasıl oyuncu oldunuz ?
Annemin sayesinde. Annem, tüm çocukluğum boyunca bana hep “yapabilirsin” demiş bir kadın… Önce “Jennifer bence resim yapabilirsin” dedi, yaptım. Sonra “Jennifer, bence sen harika bir oyuncu olursun” dedi, ben “tabi anne, eminim…” dedim. Ve nasıl olduysa Oscar Ödüllü bir oyuncu oldum! Hatta oyunculuğum şarkıcılığımdan daha iyi bilinir oldu.

İlham kaynağınız kimdi peki?
Ailemdeki kadınların tümü benim için büyük ilham kaynağı oldular, çok renkli ve güçlü kadınlarla büyüdüm ben. Müzikal anlamda ise tabii ki Whitney Houston, Aretha Franklin, Barbara Streisand gibi dev isimler beni çok etkilemiştir. Şarkı söylemeyi en sevdiğim yerler kilise koroları ve lise orkestraları oldu hep… İnanın bana müziğe dair ne öğrendiysem oralarda öğrendim.

5ead29e9-4116-4328-a1ac-77c8e4668843

Siz nasıl bir eğitim aldınız, 2030 yılına çocukları ve gençleri nasıl hazırlamalıyız sizce?
Bence eğitim kitaplardaki yazılardan daha fazla bir şey, asıl yapmamız gereken çocuklarımızı “hayata hazırlamak”. Daha verimli, daha mutlu ve daha verici olmaları yönünde onları desteklemek… Benim geldiğim mahallede ve benim okuduğum okullarda beni yaşadığım bu hayata hazırladılar diyemem. Nerden bilirdim günün birinde bu kadın olacağımı! Ama hayat insana öğrenmek için hep yeni fırsatlar sunuyor, asıl mesele bunları iyi değerlendirmek.

Hiç unutmadığınız bir öğretmeniniz var mı ?
Richard Nully, müzik öğretmenimdi. Üzerimde büyük bir etkisi var. Birinin beni düşündüğünü bilmek çok güzeldi… Beni piyano derslerine yazdırdı, bana ekstra zaman harcadı, inandı… Bugün bile hala bazen “ben bunu öğretmenimle şöyle çalışmıştım, şimdi yine yaparım” diyorum.

shutterstock_164453642

Gücünüzü nereden alıyorsunuz?
Beni motive eden tek şey, tutku. İnsanların yaptıkları işe duydukları tutku. Hangi iş olursa olsun, çevremde tutkuyla çalışan insanlar olunca, ben de işime tutkuyla bağlanıyorum. Çevrenizde sizin hayallerinizle dalga geçenler, size köstek olanlar da olacaktır. Bunu yapıyorlar çünkü onların sizinki kadar büyük hayalleri yok! Onun için bu tür insanlara aldırmayın. Sadece neyi neden yaptığınızı hep hatırlayın ve hiç vazgeçmeyin.

Bir de vakfınız var, özellikle çocuklar için çalışmalar yaptığınız…
Evet, yeğenimin ismine kurduğumuz bir vakıf, Julian D. King Vakfı, 2009 yılında kuruldu. 2008 yılında annemi, erkek kardeşimi ve 7 yaşındaki yeğenim Julian'ı bir cinayette kaybettik. Annem hep derdi ki “Her olayın iyi tarafına bak, iyi düşünürsen iyi şeyler olur…” Söyler misiniz böyle bir acının iyi tarafı ne olabilir? Kız kardeşim Julia ve ben acıyı hafifletmenin tek yolu başka çocuklara destek olmak diye düşündük….

Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz bu vakıfta?
Yeğenim öldürüldüğünde sadece 7 yaşındaydı, ona vermeyi hayal ettiğimiz hiçbir şeyi veremedik, o zaman evimizde, yani Chicago'da, bizim olan tüm çocuklara verelim istedik. Her sene yeğenimin doğum günü olan 14 Ağustos'ta büyük bir etkinlik düzenliyoruz. Bağışçılarımızın da yardımıyla her yıl 7 bin çocuğa ulaşıyor, sırt çantaları, okul ekipmanları ve kırtasiye malzemesi sağlıyoruz. Ben de gençlere ilham ve cesaret vermiş olmak istiyorum. Çocuklar bizim geleceğimiz gerçekten de ve onların hayallerini gerçekleştirmesi için onlara umut olmak istiyorum. Bu nedenle okullara gidiyorum, çocuklarla ve gençlerle konuşuyorum. Her yıl yaptığımız bir de yemek buluşması var, çocuklara “Ben de seninki gibi evlerde büyüdüm, senin gibi yaşadım, bak başardım, sen de yapabilirsin!” diyoruz.

shutterstock_628210658

Büyük yetenekler, büyük ruhlar bazen hazin bir şekilde veda ediyor dünyaya… Whitney Houston gibi.
Whitney Houston benim için bir idol, bugün de hala ona büyük hayranlık duyuyorum. Sorunuza gelince, insan olduğumuzu hiç unutmamalıyız… Ve herkesi de değerlendirirken böyle bakmak gerekir. Sonuçta birini izlediğinizde iyi yönlerini alır, yanlış yönlerinden de kendiniz adına bir şey öğrenirsiniz. Sonuçta hepimiz insanız.

Bundan sonraki planlarınız neler? 2018 nasıl geçecek sizin için?
Daha fazla müzik yapacağım, Aretha Franklin ile ilgili bir projem var. Ayrıca hem İngiltere'de hem Amerika'da “O Ses” yarışmaları devam ediyor. Ve tabi vakfım için de çalışmaya devam edeceğim, ulaşabildiğim tüm çocuklara ulaşmak en büyük isteğim.

Son güncelleme: 15:54 - 24.03.2018