Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Toygar Tezcan kimdir? Ünlü müzisyen intihar etti!
Toygar Tezcan kimdir? Ünlü müzisyen intihar etti!
Toygar Tezcan kimdir? İntihar eden ünlü müzisyen ve piyanist kaç yaşında vefat etti? Nerede doğdu? İşte ünlü müzisyenin ölümüne dair ayrıntılar ve hayatı hakkında merak edilenler...
Magazin 7 Mart 2018 - 13:23

Toygar Tezcan kimdir? Kaç yaşında vefat etti? Hangi yıl nerede doğdu? İşte intihar eden ünlü piyaniste dair merak edilenler…

TOYGAR TEZCAN KİMDİR?

Toygar Tezcan 27 Mart 1976’da İstanbulda dünyaya geldi. Toygar Tezcan Piyano Atölyesi’nin kurucusu ve yöneticisidir. Akademik kariyerinde Haliç Üniversitesi Konservatuarı’da piyano ve solfej dersleri vermiştir.

1982 Yılında İstanbul Belediye Konservatuarı'na girip Necla Tiner'in öğrencisi olmuş, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı olarak adı değişen kuruma devam etmiş ve 1990 yılında Lise eğitimini Prof.Hülya Tarcan'la yapmak üzere Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na yatay geçiş yapmıştır. Çalışmalarına halen M.S.Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olarak adı değişen aynı kurumun bünyesinde devam etmektedir.

İlk konserini 11 yaşında veren Toygar Tezcan, 1987 yılından bu yana çeşitli oda müziği ve solo çalışmalarıyla sayısız etkinlikte görev almıştır.

8 Mart 1995 yılında düzenlenen “En iyi J.S.BACH Prelude & Fuge yorumu” BİRİNCİLİK 21 Şubat 1994 yılında düzenlenen “En iyi Türk Bestecisi yorumu “ BİRİNCİLİK;ve 11 Nisan 1995 yılında düzenlenen “En iyi Chopin Etude” yarışmasında  ÜÇÜNCÜLÜK derecelerini kazanmıştır.

toygartezcanic-instagram

11 Mayıs 1994 Tarihinde M.S.Ü.Devlet Konservatuarında yaptığı etkinliklerinden dolayı  “Özel Teşekkür Belgesi” ile onurlandırılmıştır. 1997-1998 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatroları'nda bir yıl conductor-piyanist konumunda görev yapmıştır. Eğitimi esnasında Prof.Hülya Tarcan, Yrd.Doç.Babür Tongur, Cumhur Bakışkan, Feride Özbaykal, Duygu Ünal ve birçok değerli hoca ile çalışmalarını sürdüren Toygar Tezcan ayrıca 1998-99 sezonunda:

Öğretim Üyesi Psikolog Doç.Hülya Yetişkin'den iki dönem “Çocuğun Gelişimi ve Eğitim Bilimleri” derslerini almıştır. Toygar Tezcan 1993 yılından beri başta M.S.G.S.Ü.Dev.Kons.öğrencileri olmak üzere Piyano ve Solfej alanında uzmanlaşma eğitimleri vermektedir.

 

Aynı zamanda 2001 yılından 2014 yılına kadar “Koşuyolu YETKİN ÇOCUKEVİ”nde “Okul Öncesi” çağındaki çocuklara Piyano Eğitimi vermiştir. Okul öncesi eğitim çağında Toygar Tezcan'dan bu eğitimi alan bir kısım öğrenciler, M.S.G.S.Ü.Dev.Kons. ya da İ.Ü.Dev.Kons. Yarı Zamanlı Yetenek Sınavlarını geçerek halen kurumun bünyesinde Konservatuvar Öğrencisi olarak eğitimlerine devam etmektedirler.

Toygar Tezcan M.S.G.S.Ü – İ.Ü.Dev.Kons. – Marmara Ü.Müzik Öğretmenliği – İ.T.Ü.Dev.Kons.'ları olmak üzere Tam Zamanlı ve Yarı Zamanlı Duyuş-Yetenek sınavlarında Enstrüman ya da Müzikoloji alanlarında başarılı olan çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. Aynı zamanda adı geçen kurumların ileri sınıflarına yaşı geçmiş olduğundan dolayı dışardan SEVİYE SINAVI ile giriş yaparak başarılı olmuş yine çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir.

Toygar Tezcan İstanbul dışından gelip bu kurumların sınavlarına katılmak isteyen öğrencilere de dersler vermekte olup, döküman, gerekli nota ve ses kayıt imkanlarıyla, birçoğunun sınavlarda başarılı olmasını sağlamıştır. Toygar Tezcan piyano eğitimi verdiği öğrencilerini İngiltere'de: “ROYAL SCHOOLS OF MUSIC”  “LONDON COLLEGE OF MUSIC” ;

Amerika'da: “BERKLEE COLLEGE OF MUSIC”  sınavlarına hazırlayarak sınavı kazanmalarını ve diploma almalarını sağlamaktadır. Böylelikle kendisinden eğitim almış kişiler gerek piyano çalma seviyelerini gerekse teori bilgi düzeylerini, uluslararası ortamda ispatlayabilmektedirler.

Son güncelleme: 15:36 - 07.03.2018