Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İrfan Değirmenci’nin evi kurşunlandı
İrfan Değirmenci’nin evi kurşunlandı
Referandum öncesi vereceği oyun rengini açıklamasının ardından işinden uzaklaştırılan İrfan Değirmenci'nin evine ateş açıldı.
Magazin 19 Nisan 2017 - 08:25

Siyasi düşüncesini meslek ilkelerine aykırı bir şekilde açıkladığı gerekçesiyle işinden uzaklaştırılan İrfan Değirmenci, o aşamadan sonra ‘Hayır’cılar cephesine katılmış ve gittiği pek çok yerde de insanlarla bir araya gelerek referandumda ‘Hayır’ çıkması için çalışmalarını sürdürmüştü.

irfan-degirmenci-ic

EVİ KURŞUNLANDI

Siyasi görüşünü açıklamaktan ve bunun için çalışmaktan geri durmayan İrfan Değirmenci’nin evi geride bıraktığımız akşam kurşunlandı. Sosyal medya hesabından yaşadığı olayın fotoğraflarını paylaşan sunucu polisin inceleme yaptığı sırada çektiği karelere;

irfan-degirmenci-3

“Sabaha karşı evim kurşunlandı. Polis inceledi sağolsun, zabıt tutuldu. ‘Serseri kurşun’ ihtimali üzerinde duruyorlar. İyiyim. Telaşlanmayın” notunu düştü.

irfan-degirmenci-2İRFAN DEĞİRMENCİ KONUŞTU

Sözcü.com.tr’ ye konuşan İrfan Değirmenci İstanbul’daki evine yapılan silahlı saldırıyla ilgili şunları söyledi: “Saldırı gece 02.30 civarı gerçekleşti. O sırada uyuyordum. Silah sesi üzerine kalktım ve penceredeki kurşun izini görmemin ardından polisi aradım. Yaptıkları incelemeler sonrasında serseri kurşun olabileceğini söylediler ki ‘İnşallah serseri kurşundur’ bu saldırıdan dolayı programlarımı iptal etmedim ‘Bir uyuyup uyanalım’ adlı kitabın imza günü için Adana’ya gidiyorum.”

Basın Konseyi, referandumda atacağı oyu açıkladığı için işinden olan gazeteci İrfan Değirmenci’nin evinin kurşunlanması konusunda bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Gazeteci İrfan Değirmenci’nin evine yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Pek çok gazeteci referandumdaki oyunu, göğsünü gere gere açıklayıp, prim toplarken , aynı hakkı kullandığı için işini kaybeden İrfan Değirmenci’nin geceyarısı İstanbul’daki evi kurşunlanmıştır.

Türk basınının bir buçuk asırlık geçmişinde pek çok kayıp verdiği gerçeğini hatırlayınca, yaşananlar, bir sonraki aşamanın ne olacağı konusundaki korkumuzu artırıyor. İrfan Değirmenci ve gazetecilerin güvenliğini korumak, siyasi iktidarın görevidir.

Gece 02.00’de 11. kattaki evine kurşun sıkarak gözdağı vermek isteyenlerin kamera kayıtlarından bulunmasını bekliyoruz. Siyasi iktidarlar, vatandaşlarının güvenliği için vardır. Bu konuda kişiler, gazeteciler arasında ayrımcılık yapılması veya bir ihmal kabul edilemez.

Hem İrfan Değirmenci’nin güvenliğinin tam sağlanmasını, hem de tutuklulukları çok uzadığı için artık ‘cezalandırma’ aşamasına gelen ‘tutuklu gazeteciler’in tutuksuz yargılanması için gerekenin yapılmasını bekliyoruz.”

Son güncelleme: 15:00 - 19.04.2017